نیوزویک: ضد حمله کی یف، دولت اوکراین را دچار اختلاف کردترجمه مجله هفته

بر اساس گزارش رسانه ها، حمله اوکراین بسیار کند پیش می رود و موفقیت آمیز نیست. به همین دلیل است که دولت اوکراین در حال حاضر درباره استراتژی آینده بحث می کند. مقامات غیر نظامی و نظامی در این مورد اختلاف نظر دارند.

تهاجم طولانی و ناموفق اوکراین نظرات متضاد در مورد استراتژی در بالاترین سطوح دولت اوکراین را تشدید می کند. این مطلب را مجله آمریکایی نیوزویک به نقل از منابع خود گزارش کرده است. گفته می شود برخی از کارمندان دفتر رئیس جمهور اوکراین از رهبری نظامی ناراضی هستند.
برخی از مقامات از تحکیم دستاوردهای به دست آمده و آماده سازی برای حمله مورد انتظار روسیه حمایت کردند. با این حال، ارتش – از جمله فرمانده کل ارتش والری زالوشنی – بر مبارزه اصرار داشت و انتقادها را به عنوان “بی‌صبری بر اساس درک نادرست” رد کرد. این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به دولت اوکراین می گوید:

«در بخش نظامی، زالوژنی و دیگران وجود دارند اما البته او فرمانده است و میخواهند فشار را ادامه دهند. در بخش سیاسی، این سوال مطرح می شود که ایا این در حال حاضر منطقی ترین کار است. آیا این منطقی تر نیست که تا حد ممکن در برخی مناطق تحکیم شویم و فشار بر خطوط عرضه و سهام را کاهش دهیم؟»

مخبر همچنین گفت که این احساس در محافل دولتی غیرنظامی وجود دارد که ارتش آنها را گمراه کرده و ارزیابی های بسیار بدی از ضد حمله ارائه کرده است. این منبع گفت که مقامات دولتی غیرنظامی از این امر بسیار ناراضی هستند.

علاوه بر این، مقامات غربی نیز نگران هستند که عملیات ضد حمله بسیار کند پیش می رود. منبع توضیح داد که به تدریج، همه افراد درگیر شروع به سرزنش یکدیگر کردند.

این روزنامه می نویسد که زلنسکی با یک انتخاب غیرممکن روبرو است: یا تمام تلاش خود را می کند و خطر شکست پرهزینه را به جان میخرد، یا جلوی ضررهای بیشتر اوکراین را میگیرد و یک شکست سیاسی ناجور را می پذیرد.

منبع اطلاعاتی نیوزویک در پاسخ به این سوال که آیا نتایج نامطلوب در میدان نبرد می تواند به تغییر در رهبری نظامی اوکراین منجر شود، به روزنامه گفت که اگرچه او تاکنون چنین مطالبی را نشنیده، اما مطمئناً می توان چنین سناریویی را فرض کرد.

دفتر رئیس جمهور اوکراین به درخواست نیوزویک برای توضیح درباره این اطلاعات پاسخی نداد.
اوکراین در اوایل ژوئن یک ضد حمله را آغاز کرد. هم کشورهای غربی و هم کیف قبلاً اعتراف کرده اند که خیلی کند پیش می رود. مقامات اوکراینی کمبود سلاح را یکی از دلایل ذکر کرده اند. به نوبه خود، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، حمله کند را با مشکلات موجود در میدان جنگ و خطوط دفاعی تقویت شده روسیه توجیه کرد.

وزارت دفاع روسیه نیز بارها از شکست ضد حمله اوکراین خبر داده است. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه اظهار داشت که کی یف در این حمله ناموفق بوده است که دلیل آن “یک دفاع شایسته، سازماندهی ماهرانه سیستم آتش، اقدامات حرفه ای، استقامت و پشتکار سربازان روسی است”. سررسید بود به گفته طرف روسی، اوکراین تاکنون ۴۳ هزار پرسنل نظامی را در جریان این حمله از دست داده است.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اواخر جولای گفت که حمله متقابل اوکراین شکست خورده است و کشورهای غربی به وضوح از نتایج آن ناامید شده اند.