اکواس برای جنگ برنامه ریزی می کندنیجر: هشدار فاجعه انسانی
نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهاین فقط مقدمه یک تهدید نیست: روسای نظامی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) روز پنج‌شنبه در آکرا پایتخت غنا برای رایزنی‌های دو روزه درباره چگونگی ادامه کار در نیجر ملاقات کردند. به گزارش خبرگزاری آلمان، یک روز قبل از این نشست آنها دوباره تایید کرده بودند که می خواهند برنامه ریزی برای عملیات نظامی احتمالی در ایالت ساحل را تکمیل کنند.

مانند اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل، اکواس نیز خواستار آزادی و بازگرداندن محمد بازوم رئیس جمهور نیجر است که در پایان ژوئیه برکنار شد. دولت موقت تشکیل شده توسط ارتش نیجر روز یکشنبه اعلام کرد که می خواهد بازوم را که متهم خیانت بزرگ شده است را محاکمه کند، یعنی ممکن است او به اعدام محکوم شود.

بر اساس بیانیه های رسمی، اکواس و حامیان آن در درجه اول به دنبال یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای درگیری با ارتش نیجر هستند. با این حال، هدف از بازگشت به شرایط قبل از کودتا روشن است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه آلمان (سبزها) نیز روز پنجشنبه با اعلام تحریم ها علیه حکومت نظامی در نیجر بر این موضوع تاکید کرد. آلمان نیز مانند فرانسه و ایالات متحده آمریکا در نیجر نیروهای نظامی مستقر کرده است.

تاکنون، از ۱۵ کشور عضو اکواس، نیجریه، سنگال، ساحل عاج، بنین و گینه بیسائو موافقت کرده اند که نیروهای خود را برای مداخله نظامی در نیجر در اختیار اکواس قرار دهند. مالی، بورکینافاسو و گینه که مانند نیجر، عضویت آنها در اکواس پس از کودتا به حالت تعلیق درآمد، می خواهند در صورت مداخله، از دولت موقت نیجر حمایت نظامی کنند. با این حال، در نیجریه، سنا عملیات نظامی در نیجر را رد کرده است. مداخله بدون دستور سازمان ملل بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی خواهد بود.

همانطور که وب سایت Afrique XXI هفته گذشته اشاره کرد، تحریم اعمال شده توسط اکواس علیه نیجر نیز با قوانین فعلی در تضاد است. بر اساس اساسنامه جامعه بین‌الملل، قطع تمامی ارسال موادغذایی کشورهای محصور در خشکی ساحل جایز نیست. همچنین روز پنجشنبه، صلیب سرخ بین المللی نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در نیجر، که در حال حاضر یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، هشدار داد.