افشای حقایق جنجالی از سوی لوکاشنکو درباره جنگ!لوکاشنکو در مصاحبه با خبرنگار اوکراینی: حقایق هیجان انگیز درباره جنگ

ترجمه مجله هفته

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس روز پنجشنبه مصاحبه ای دو ساعته با دیانا پانچنکو، روزنامه نگار مخالف اوکراینی انجام داد. این شامل بسیاری از اطلاعات ناشناخته در مورد آغاز، مسیر و چشم انداز درگیری نظامی در خاک اوکراین بود.

لوکاشنکو در پاسخ به این سوال که چرا روسیه در فوریه سال گذشته در اوکراین مداخله کرد، گفت بهتر است از ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین بپرسید. اوکراین در حال حاضر قطعات توپخانه ای را با قصد هدف قرار دادن بلاروس در مرز اوکراین و بلاروس مستقر کرده است. اوکراین همچنین یک جنگ اقتصادی علیه بلاروس به راه انداخته است.

از جنگ می شد در هر لحظه اجتناب کرد، حتی در حال حاضر می تواند در هر زمان متوقف شود. رئیس جمهور بلاروس گفت که ولادیمیر پوتین همیشه برای همه پیشنهادات برای راه حل ها و سازش ها کاملا مشتاق و باز بوده است.
این پیشنهاد توسط طرف اوکراینی، ابتدا پترو پوروشنکو، رئیس جمهور سابق و سپس زلنسکی، رئیس جمهور فعلی، رد شد. به گفته وی، روسیه آماده تحقق توافقات مینسک بود، اوکراین به آن تحقق عمل نکرد و آن را خراب کرد.

رهبر بلاروس در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور روسیه از لوکاشنکو خواسته است تا تعلق کریمه به روسیه و استقلال آبخازیا را به رسمیت بشناسد، گفت که پوتین هرگز چنین درخواستی نکرده است.

الکساندر لوکاشنکو تاکید کرد که پوتین دیوانه نشد و تحت هیچ عنوانی جاه طلبی امپریالیستی نداشته و ندارد. هدف روسیه به بردگی گرفتن اوکراین یا محروم کردن آن کشور از استقلالش نیست. چنین گمانه زنی “مزخرف” است. با این حال، اوکراین عمدا و محاسبه شده مشکلات متعددی را برای روسیه و بلاروس ایجاد می کند.

لوکاشنکو در پاسخ به سوال پانچنکو گفت که او از آغاز عملیات نظامی ویژه از تلویزیون مطلع شد. با این حال، یک روز قبل، پوتین به او گفته بود:
«اگر اتفاقی افتاد، لطفا از ما حمایت کنید.»
بلاروس نیز قول داد و این وظیفه را به عهده گرفته است.

آنچه جدید و جنجال برانگیز است، اطلاعاتی است که نشان می دهد چرا روسیه در ماه مارس سال گذشته کیف را نگرفت. این به هیچ وجه به دلیل دفاع موثر از شهر توسط ارتش اوکراین نبود. در عوض، پوتین از حمله به شهر خودداری کرد زیرا بسیاری از تلفات غیرنظامیان نگران بودند. لوکاشنکو مکالمه ای را که در ان روزها با رئیس جمهور روسیه داشت تقریبا کلمه به کلمه به یاد می اورد:

به او گفتم: «جنگ جنگ است. برای پایان دادن به آن، پایتخت دشمن باید تصرف شود.».
او در پاسخ به من گفت: «می دانید، ما می توانیم این کار را انجام دهیم. بلافاصله و به سرعت. اما تعداد زیادی از مردم در این روند از بین خواهند رفت. اوکراینی ها راکت انداز را در وسط خیابان های شهر، بین خانه ها نصب کردند. آنها پشت مهدکودکها و بیمارستانها پنهان میشوند. چگونه باید علیه این اقدام نظامی کنم؟ ما نمی توانیم مانند آنها بی خیال و آزادانه شلیک کنیم.»
بنابراین او می ترسید که آنها مجبور شوند به گونه ای بجنگند که هیچ چیز از مدارس و بیمارستان ها باقی نماند زیرا اوکراینی ها در آن مکان‌ها پنهان شده اند.

سقوط کی یف زمانی که پوتین ارتش روسیه را از کیف خارج کرد، به پایان رسید. لوکاشنکو تاکید کرد که این هیچ ربطی به رشادت زلنسکی و سربازانش ندارد.
او همچنین به یاد می آورد که چگونه زلنسکی تفنگ هایی را در خیابان های کیف توزیع می کرد. به گفته وی، «رئیس جمهور اوکراین تمام وقت خود را در زیرزمین» می گذراند و از هیچ چیزی دفاع نمی کرد.
زلنسکی باید به احتمال زیاد باید شکرگزار یهودی ها و کاتولیک هایی باشد که به پوتین ضمانت‌هایی دادند که او از حمله به کیف خودداری کرد و سربازانش را از آنجا خارج کرد.
“این همه آن چیزی است که من می خواهم بگویم. اجازه دهید پوتین و زلنسکی بقیه حرف‌ها را بزنند.»

با این جملات لوکاشنکو این بلوک از مصاحبه را به پایان رساند.

روسیه قبل از شروع مداخله در اوکراین در مورد اوضاع ارزیابی‌های اشتباه داشت. با این حال، امروز پوتین “مرد متفاوتی” است، او از طریق تجربیات ماه ها و سال های اخیر عاقل تر و هوشیار تر شده است، بهتر بسیج و سازماندهی میکند، “پوتین مردی چندجانبه”، شده است.

لوکاشنکو در مورد چشم انداز جنگ گفت که اوکراین برای مدت طولانی ایستادگی نخواهد کرد. ارتش روسیه خود را بازسازی و ترمیم کرده است. از سوی دیگر، ارتش اوکراین با انگیزه ترین پرسنل را از دست داد. تلفات ارتش روسیه برابر با تلفات نیروهای مسلح اوکراین در نسبت یک به هشت است. اوکراین تنها در نتیجه “ضد حمله” ۴۵ هزار نفر را از دست داد.

لوکاشنکو به اوکراینی ها هشدار داد:

«روسیه امروز جدیدترین سلاح ها را در خط مقدم دارد و به اندازه کافی پهپاد در اختیار دارد. این یک ارتش کاملا متفاوت است. […] و خطرناک ترین چیز این است که آنها ذخیره ای از ۲۵۰ هزار نفر دارند که مجهز به مدرن ترین سلاح ها هستند. آنها شما را در خط مقدم خرد می کنند و سپس ورودی و ارتباط شما (اوکراین) را از دریای سیاه قطع می کنند. و آن طرف ماجرا در غرب، لهستانی ها در حال آماده شدن هستند. […] و سپس، در بهترین حالت، یک قطعه کوچک از اوکراین در وسط باقی خواهد ماند. اوکراین، این اوکراین ما، دیگر وجود نخواهد داشت.»

به گفته رئیس جمهور بلاروس، اگر اوکراین اکنون به میز مذاکره باز نگردد، این اتفاق خواهد افتاد. روسیه به اندازه کافی قدرت دارد و “هیچ قدرت غربی” نمی تواند اوکراین را از این وضعیت نجات دهد.

به گفته لوکاشنکو، مذاکرات باید بدون پیش شرط آغاز شود. در میز مذاکره، همه چیز میتواند مورد بحث و گفتگو قرار گیرد. روسیه هرگز کریمه را باز نخواهد گرداند. همچنین تردید وجود دارد که با وضعیت دونباس چیزی تغییر کند، اما رئیس جمهور بلاروس گفت که بر سر همه چیز می توان گفتگو کرد.

بلاروس همچنین باید به عنوان همسایه نزدیک اوکراین در مذاکرات شرکت میکند، به ویژه از آنجا که متهم به “تجاوز مشترک” شده است.

در این مصاحبه، الکساندر لوکاشنکو تصور نادرست ایجاد شده توسط سخنرانی قبلی را اصلاح کرد. در صورت حمله به بلاروس بلافاصله و بدون هشدار از سلاح های هسته ای مستقر در خاک خود استفاده خواهد کرد.
ما مانند روسیه تردید نخواهیم کرد، که صبر کنیم و هشدار دهیم. این در مورد اوکراین نیز صدق می کند البته اگر حمله به بلاروس از آنجا آغاز شود.