اخبار جنگ اوکراین ۱۸ آگوست

زاخارووا: مردم اوکراین باید درک کنند که غرب از آنها سوء استفاده می کند

مردم اوکراین باید درک کنند که غرب از آنها به عنوان ابزاری ارزان استفاده می کند. این موضع را ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای رسمی بیان کرده است. او به سخنان آندری دودا، رئیس جمهور لهستان اشاره می کند. او در مصاحبه ای با واشنگتن پست توضیح داد که امپریالیسم روسیه را می توان در حال حاضر به طور ارزان متوقف کرد زیرا هیچ سرباز آمریکایی در این جنگ نمی میرد. هدف از سخنان دودا کمک به مردم اوکراین برای دیدن مقاصد واقعی غربی است.

“همه اینها نشان می دهد که زندگی و سرنوشت میلیون ها شهروند اوکراینی برای رژیم دست نشانده کی یف و اربابان غربی آن هیچ هزینه ای ندارد. ما امیدواریم که چنین افشاگری‌ها به مردم اوکراین کمک کند تا در نهایت متوجه شوند که از آنها به‌عنوان ابزاری ارزان برای اجرای نقشه‌های جهانی غرب مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.»

علاوه بر این، زاخارووا خاطرنشان می کند که اقتصادهای غربی به طور فعال از درگیری اوکراین درآمد کسب می کنند. به گفته او، کشورهای ناتو تسلیحات و تجهیزات منسوخ شده ای را به کیف تحویل خواهند داد که در واقع برای اسقاط در نظر گرفته شده بودند. در مقابل، صنعت تسلیحات قراردادهای چند میلیارد دلاری برای تولید تسلیحات جدید دریافت خواهد کرد.


انفجار مهمات خوشه ای در دونتسک – سه کشته و یک زخمی

سه نفر پس از انفجار یک مهمات منفجر نشده در منطقه کیف اسکی دونتسک جان خود را از دست دادند. همانطور که نماینده جمهوری خلق دونتسک (DPR) در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین تصریح کرد، موضوع انفجار مهمات خوشه ای بود. سه متوفی از کارکنان یک شرکت خدماتی بودند. مرد دیگری، همکار او، با جراحات وارده فرار کرد. مقامات DPR گفتند که در ساعت 1:35 بعد از ظهر اوکراین سه مهمات خوشه ای 155 میلی متری را به سمت منطقه کیفسکی شلیک کرد.

ابتدا، الکسی کولمسین، شهردار دونتسک، دو کشته و دو مجروح را گزارش کرد. وقتی مهمات منفجر شد، همه مردان روی خط گرمایش منطقه کار می کردند.
خبرگزاری ریانووستی ویدئویی از صحنه تصادف را منتشر کرده است.


اوکراین پرسنل نظامی با تجربه رزمی را در مرز بلاروس متمرکز می کند

اوکراین واحدهایی از سربازان با تجربه رزمی را در مرز با بلاروس مستقر کرده است. این را سرگئی نایف، فرمانده نیروهای مسلح اوکراین پس از سفر به منطقه ولین اعلام کرد. او توضیح داد:

«من با کسانی که در آنجا خدمت می کنند ملاقات کردم. این افراد از یک ماموریت جنگی در شرق بازگشته اند. آنها تجربه رزمی دارند و به دلیل تجربه رزمی خود باید بدانند که در صورت افزایش تهدید چگونه و چه کار کنند و بر مواضع دفاعی خود تکیه کنند. اکنون اوضاع تحت کنترل آرام است.»
طول مرز اوکراین و بلاروس 1084 کیلومتر است. آندری دمچنکو، نماینده سرویس مرزی دولتی اوکراین، پیشتر گفته بود که وضعیت در آنجا باثبات است.افسر سابق اطلاعاتی آمریکا: اگر اوکراین شکست نیروهای خود را نشناسد، اودسا را از دست خواهد داد

اسکات ریتر، افسر اطلاعاتی سابق تفنگداران دریایی آمریکا و کارشناس نظامی معتقد است که رژیم کی یف اگر شکست نیروهای اوکراینی را به رسمیت نشناسد، ممکن است کنترل اودسا را از دست بدهد. او در کانال یوتیوب Judging Freedom گفت:

«دیر شده است، [والری] زالوشنی آخرین نفرات را به جبهه می فرستد».
«من فکر می کنم ارتش اوکراین به زودی در میدان نبرد شکست خواهد خورد و سوال این است که کی یف چگونه قصد دارد به درگیری از نظر سیاسی پایان دهد.»

ریتر معتقد است که اگر کی‌یف از تسلیم امتناع کند، مسکو می‌تواند به حمله ادامه دهد و در صورت لزوم به اودسا لشکرکشی کند، زیرا ارتش روسیه اکنون همه منابع برای انجام این کار را دارد. او اضافه کرد:

«اگر ضد حمله رژیم کی‌یف اکنون شکست بخورد و در حال حاضر نیز شکست خورده است، شاهد پیشرفت‌های روزافزون نیروهای روسی در خط مقدم خواهیم بود.»

فرمانده چچنی: ده ها هزار سرباز اوکراینی تاکنون کشته شده اند

آپتی آلودینوف، فرمانده نیروهای ویژه چچن احمات، به تلویزیون دولتی روسیه گفت که تلفات جبران ناپذیر نیروهای مسلح اوکراین از زمان شروع ضدحمله بیش از ۴۰ هزار نفر است.

“آمار قابل اعتماد است و هر روز افزایش می یابد.”

این افسر همچنین اظهار داشت که سومین ماه ضد حمله اوکراین در حال آغاز شدن است، اما دشمن به هیچ نتیجه ای نرسیده است. به گفته وی، نیروهای کی یف علاوه بر ده ها هزار جنگنده خود، بیش از نیمی از تجهیزات جنگی ارائه شده توسط کشورهای غربی را نیز از دست دادند.
مقامات زاپوروژیه گزارش های اوکراینی در مورد اشغال اوروشانویه را رد می کنند

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اداری اصلی استان زاپوروژیه، به تاس گفت که شهرهای استارومایورسکویه و اوروشانویه در جمهوری خلق دونتسک تحت کنترل آتش نیروهای روسی هستند. به گفته وی، توپخانه روسیه و نیروی هوایی در آنجا مستقر هستند. بنابراین روگوف گزارش های اوکراینی مبنی بر اینکه گفته می شود نیروهای کی یف شهرک های مورد نظر را اشغال کرده اند را رد کرد.

این مقام همچنین تصریح کرد که یگان های اوکراینی در جبهه زاپوروژیه طی 24 ساعت گذشته چند صد سرباز را از دست داده اند.

مقامات زاپوروژیه: پدافند ضد هوایی روسیه می تواند جت های F-16 آمریکا را ساقط کند

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اداری مرکزی استان زاپوروژیه، به ریانووستی گفت، جت های جنگنده F-16 ساخت ایالات متحده از یک طرف نسبتا قدیمی، اما از طرف دیگر یک سلاح قابل توجه هستند.
«از منظر نبرد هوایی، آنها آنقدر ارزشمند نیستند. ما آگاه هستیم که پدافند هوایی و هواپیماهای ما آنها را نابود خواهند کرد. اما آنها از نظر منبعی برای حمل و پرتاب موشک های دوربرد ناتو به داخل کشور ما مهم هستند.”نیروهای اوکراینی سربازان خود را در آرتموفسک برای حملات جدید به کلشچفکا جمع آوری می کنند

واحدهای ارتش اوکراین گروهی را در جهت آرتموفسک برای حمله به کلشچفکا تشکیل داده اند. یان گاگین، مشاور رئیس جمهوری خلق دونتسک (DPR)، توضیح می دهد:
بر اساس اطلاعات ما، دشمن با تمرکز یک گروه در جبهه آرتموفسک، دوباره در حال آماده شدن برای حملات در منطقه Kleshcheevka است.
علاوه بر این، گاگین تصریح می کند که وضعیت در این بخش از جبهه هنوز دشوار است، اما کاملاً تحت کنترل ارتش روسیه است.رادار شناسایی توپخانه اوکراینی در درگیری در خرسون منهدم شد

نماینده نیروهای محلی روسیه به خبرنگاران گفت که واحدهای یگان نیروهای دنیپر روسیه یک رادار شناسایی توپخانه AN/TPQ-36 و دو نارنجک انداز 120 میلی متری و مهمات را در جبهه خرسون منهدم کردند. پنج سرباز اوکراینی نیز کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

یک نارنجک انداز دیگر و یک قایق اوکراینی در منطقه جزیره مورد اصابت قرار گرفته اند. در مجموع هشت پرسنل نظامی اوکراینی کشته شدند. چهار تن دیگر از نیروهای ارتش مجروح شدند.

علاوه بر این، گفته می شود که محل یک واحد اوکراینی در جهت کاخوفکا تخریب شده است. به گفته نماینده اورژانس دو دستگاه خودرو از مدار خارج شد. حداقل 9 سرباز اوکراینی کشته شدند. گفته می شود که 12 پرسنل نظامی دیگر نیز با شدت های متفاوت مجروح شده اند.


ووچیچ: صربستان با توجه به تحریم‌ها علیه روسیه تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارد

صربستان برای پیوستن به تحریم‌های ضد روسی شدیدا زیر فشار قرار دارد، زیرا جهان متوجه شده است که روسیه را نمی توان در میدان جنگ شکست داد. الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان در برنامه تلویزیونی RTS به این موضوع اشاره کرد. او توضیح می دهد:

«از هفته آینده، من انتظار دارم فشار زیادی بر روی موضوع اعمال تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه وارد شود. احتمالاً قوی‌ترین فشار تا کنون».

“من انتظار دارم که ما با چالش های زیادی روبرو شویم زیرا وضعیت اوکراین به گونه ای است که مشخص شده است که نمی توان روسیه را به سادگی در میدان جنگ شکست داد.”

رهبر صربستان می افزاید: انتظار بسیاری از کشورها مبنی بر اینکه اوکراین به راحتی می تواند روسیه را با سلاح های غربی شکست دهد، کاملا غیر واقعی است.

رسانه ها: کیف باید برای انتقال سلاح و پرسنل پس از حملات روسیه عجله کند

بر اساس یک گزارش رسانه ای، کیف در حال حاضر برای انتقال سلاح و پرسنل نیروی هوایی در مواجهه با افزایش حملات روسیه عجله دارد. گفته می شود هدف از حملات روسیه محروم کردن کیف از توانایی پرتاب موشک های کروز است.

با توجه به افزایش حملات روسیه به اهداف نظامی اوکراین، اوکراین در حال حاضر سلاح ها و پرسنل نیروی هوایی خود را جابجا می کند. این خبر روز پنجشنبه توسط روزنامه انگلیسی Financial Times گزارش شد.
به گفته این روزنامه، حملات مسکو با هدف “از بین بردن توانایی کیف برای پرتاب موشک های دوربرد که از متحدان غربی دریافت می کند” انجام می شود. این سلاح ها شامل سایه طوفان بریتانیا و موشک های کروز SCALP فرانسه هستند.
به همین دلیل است که “خلبانان اوکراینی به طور مداوم بین ده ها پایگاه هوایی داخلی و فرودگاه ها رفت و آمد می کنند.” مقامات اشنا با این موضوع به فایننشنال تایمز گفتند که اوکراین برای اینکه مورد اصابت قرار نگیرد، سلاح های ضروری و پرسنل واجد شرایط را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کند.

یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین و یوری ساک، مشاور وزیر دفاع اوکراین نیز اظهار داشتند که کی یف برای حفاظت بهتر از پایگاه های هوایی اوکراین به سیستم های ضد هوایی بیشتری نیاز دارد. به گزارش این روزنامه، ساک همچنین از متحدان غربی خواست تا اموزش خلبانان اوکراینی و تحویل جنگنده های اف-۱۶ را تسریع کنند.

از اواسط ماه ژوئیه، نیروهای روسی حملات هوایی را در پاسخ به اخرین حمله تروریستی کیف به پل کریمه انجام داده اند. در ۱۹ ژوئیه، نماینده رسمی وزارت دفاع روسیه، ژنرال ایگور کوناشنکوف، حمله چندگانه با سلاح های هدایت شونده دقیق به تاسیسات صنعتی نظامی اوکراین در نزدیکی اودسا و پایگاه هوایی کاناتووو را اعلام کرد. در ۲۰ ژوئیه، او در مورد حملات تلافی جویانه علیه تاسیسات تولید و ذخیره سازی قایق های بدون سرنشین در نزدیکی اودسا و ایلیچفسک گزارش داد. در ۲۱ ژوئیه، نیروهای روسی سلاحهای هدایت شونده دقیق را به تاسیسات اوکراینی که حملات تروریستی علیه روسیه در ان اماده شده بود، شلیک کردند.

واشنگتن به دانمارک و هلند اجازه استقرار جت های جنگنده F-16 را در اوکراین داد

دانمارک پس از پایان آموزش خلبانان اوکراینی، مجوز ایالات متحده برای ارسال جت های جنگنده F-16 به اوکراین را دریافت کرده است. لارس لوکه راسموسن، وزیر امور خارجه دانمارک این موضوع را تایید می کند.
«من می توانم تأیید کنم که وزیر دفاع و من به همکارانمان در ایالات متحده در مورد گزینه هایمان نامه نوشته ایم. و اکنون نامه ای محبت آمیز از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده دریافت کرده ایم که به ما فرصت عمل می دهد.»
«این بدان معناست که دیگر هیچ مانعی برای انجام این کار وجود ندارد و همراه با متحدانمان اکنون در حال بررسی گام بعدی هستیم.»
راسموسن می افزاید که همتای هلندی او ووپکه هوکسترا تاییدیه ای مشابه دانمارک دریافت کرد.

صندوق بین المللی اوکراین سیستم های دفاع هوایی به ارزش 105 میلیون یورو را تامین مالی می کند

لندن سه قرارداد به ارزش 90 میلیون پوند (105 میلیون یورو) برای تامین سیستم ها و تجهیزات ضد هوایی به کی یف به نمایندگی از صندوق بین المللی اوکراین امضا کرده است. این را دولت بریتانیا اعلام کرده است. بن والاس وزیر دفاع بریتانیا می گوید:

«این سامانه‌های پدافند هوایی از قابلیت‌های کافی و استقرار سریع هم برای حفاظت از جمعیت غیرنظامی و زیرساخت‌های اوکراینی و هم برای استفاده در جبهه برخوردار هستند.»

این بیانیه خاطرنشان می کند که صندوق بین المللی اوکراین تاکنون بیش از 770 میلیون پوند (900 میلیون یورو) جمع آوری کرده است که بریتانیا، دانمارک، ایسلند، لیتوانی، هلند، نروژ و سوئد بیشترین کمک کنندگان را تشکیل می دهند.واشنگتن پست: نمایندگان کنگره آمریکا بودجه اضافی برای اوکراین را رد کردند

مقاله ای در واشنگتن پست در روز پنجشنبه فاش کرد که تعدادی از اعضای کنگره آمریکا با کمک مالی اضافی به کیف مخالفت کردند. این روزنامه با استناد به منابع خود می نویسد که سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده معتقدند اوکراین نمی تواند به اهداف خود در حمله متقابل دست یابد.

بر اساس یک پیش بینی اطلاعاتی، اوکراین نمی تواند به ملیتوپل برسد و یک کریدور زمینی را از طریق مناطق جدید روسیه قطع کند. همانطور که این روزنامه می نویسد، در مواجهه با چنین چشم اندازی، کی یف و شرکای غربی آن باید به دنبال کسانی باشند که «ضد حمله، که ده ها میلیارد دلار، تسلیحات و تجهیزات نظامی غربی برای آن در دسترس قرار گرفت، به نتیجه نرسید. اهداف آنرسیده است».

این روزنامه همچنین خاطرنشان می کند که چنین پیش بینی هایی پیش از این در کنگره آمریکا جنجال ایجاد کرده است. برخی از نمایندگان حزب جمهوری خواه حاضر به موافقت با درخواست جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای بودجه اضافی برای کیف نیستند.

حمله نیروی هوایی روسیه به نیروهای اوکراینی در جمهوری خلق دونتسک

به گفته اولگ چخوف، رئیس مرکز مطبوعاتی یگان شرق نیروهای مسلح روسیه، نیروی هوایی روسیه به صفوف سربازان و تجهیزات نظامی ارتش اوکراین در نزدیکی پنج شهرک در جمهوری خلق دونتسک (DPR) حمله کرد:

دو پهپاد Gvozdika SPG توسط پهپادهای Lancet در Velikaya Novoselka و Vremevka منهدم شدند. جت های جنگنده به مکان هایی که سربازان و تجهیزات نظامی ارتش اوکراین در مناطق Velikaya Novoselka، مزرعه دولتی Oktyabr، Uroshainoye، Staromajorskoye و Razdolnoye تجمع کرده بودند، حمله کردند.

علاوه بر این، پدافند هوایی روسیه سه پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد. علاوه بر این، واحدهای انجمن شرق مانع از چرخش نیروهای اوکراینی در نزدیکی Uroschainoye شدند.


سوبیانین: پدافند هوایی پهپاد را بر فراز مسکو سرنگون کرد

یک پهپاد توسط نیروهای ضد هوایی بر فراز مسکو منهدم شد. این پهپاد در نزدیکی اکسپوسنتر سقوط کرد. سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو گفت: بر اساس اطلاعات اولیه، خسارت قابل توجهی و جراحتی وارد نشده است.

وی افزود: امشب یک پهپاد در حین پرواز بر فراز مسکو توسط نیروهای پدافند هوایی منهدم شد. “

هرش: سیا پیش از شکست در ضدحمله کیف به بلینکن هشدار داد

مقامات سیا پیشاپیش به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داده بودند که اوکراین در سال جاری قادر به انجام یک حمله متقابل نخواهد بود، اما دولت آمریکا این موضوع را نادیده گرفت. این را سیمور هرش، روزنامه‌نگار آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر در مقاله‌ای در پلتفرم Substack به نقل از منبعی در سرویس مخفی ایالات متحده گزارش کرده است. هرش به نقل از همکارش می گوید:

او [بلینکن] از سیا این گزارش را دریافت کرد که حمله اوکراین موفقیت آمیز نخواهد بود. این نمایشی بود که توسط زلنسکی انجام شد و دولت آمریکا به آن اعتقاد داشت.

در همان زمان، برنامه های بزرگی بر اساس انتظارات از ضد حمله کی یف انجام شد. هرش مدعی است که نشست حل و فصل اوکراین در جده باید نقطه اوج «حمله رعد اسا بهاری» اوکراین باشد. این روزنامه نگار آمریکایی می افزاید که منبع وی گفت که این دیدار ایده جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده بوده است، که آن را “معادل ورسای وودرو ویلسون، نشست پس از پیروزی اتحاد بزرگ جهان آزاد در مورد یک دشمن منفور” می دانست.» هرش در پایان گفت:

“یک اشتباه دیگر. اما اصلا کسی آنها را می شمارد؟”


استولتنبرگ: ناتو تا پیروزی از اوکراین حمایت خواهد کرد

ناتو تا زمان پیروزی اوکراین از او حمایت خواهد کرد. این را ینس استولتنبرگ، دبیر کل اتحاد آتلانتیک شمالی در یک کنفرانس مطبوعاتی در نروژ گفت. به گزارش رویترز، وی این اطمینان را در پاسخ به سوالی در مورد امتیازات ارضی احتمالی کی یف برای پایان دادن به مناقشه و عضویت احتمالی این کشور در ناتو اعلام کرد. او اضافه کرد:

“شرایط صلح باید توسط اوکراینی ها تعیین شود، وظیفه ناتو حمایت از اوکراینی ها است. تنها آنها می توانند تصمیم بگیرند که چه زمانی شرایط برای مذاکره مناسب است و چه چیزی در میز مذاکره قابل قبول است.”

رئیس ناتو درباره مشکلات حمله اوکراین گفت:

“اوکراینی ها در حال پیشرفت مداوم هستند، حتی اگر وضعیت بسیار نامشخص باقی بماند.”

کیف شرکت مادر AliExpress را در لیست حامیان مالی جنگ قرار می دهد.

مشخص شد که آژانس ملی پیشگیری از فساد اوکراین، Alibaba Group Holding Limited، مالک پلتفرم تجارت آنلاین AliExpress را به دلیل همکاری با روسیه در لیست “حامیان مالی جنگ بین المللی” قرار داده است. این را خبرگزاری ریانووستی به نقل از وب سایت این مقام که گزارش زیر را منتشر کرده است گزارش داده است:
“آژانس ملی پیشگیری از فساد، گروه شرکت چینی Alibaba Group Holding Limited را در لیست حامیان مالی جنگ بین المللی برای ادامه عملیات در روسیه قرار داده است.”
این سازمان همچنین بیان می‌کند که فهرست «حامیان جنگ بین‌المللی» ابزاری برای خروج تجارت بین‌المللی از روسیه است.تفنگدار اوکراینی تایید کرد: در اسارت روسیه با آنها طبق کنوانسیون ژنو با او رفتار شداگور کورانوف، یک اپراتور دریایی و هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی که به دلیل نقشش در گلوله باران مناطق مسکونی در ماریوپول به 12 سال زندان محکوم شده است، اعتراف کرده است که در اسارت روسیه “در راستای کنوانسیون ژنو” با او رفتار خوبی داشته است. به گزارش خبرگزاری ریانووستی، کورانوف به خبرنگاران گفت:
“من در 11 آوریل 2022 اسیر جنگ شدم. وقتی از Azovsteel را ترک کردیم…”
“بر اساس کنوانسیون ژنو درمان عادی بود. سه وعده غذایی عادی در روز. کمک های پزشکی ارائه شد.”
ایگور کورانوف پیش از این به دلیل حملات وحشیانه به غیرنظامیان در سرزمین های اشغالی مجرم شناخته شده بود.زلنسکی همه کمیسرهای نظامی منطقه ای را برکنار می کند.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین فرمان برکناری کمیسرهای نظامی منطقه ای را امضا کرد. این تصمیم پس از بررسی فساد مالی گرفته شده است. این فرمان مجدداً بر تصمیم شورای امنیت ملی در 11 اوت 2023 تأکید می کند. در آن زمان، رئیس دولت اوکراین گفت که به فرمانده عالی نیروهای مسلح اوکراین، والری زالوشنی، دستور داده است که این پست ها را با پرسنل نظامی درگیر در عملیات جنگی پر کند.

در اوایل ماه اوت، زلنسکی خاطرنشان کرد که در جریان بازرسی‌های کمیسیون‌های نظامی، تخلفات و تخلفات متعددی کشف شده است. روزنامه ایزوستیا گزارش داد که در نتیجه، به عنوان مثال، 112 پرونده جنایی علیه کارمندان کمیسیون های نظامی و 33 نفر به فساد متهم شدند.در یک سال و نیم در روسیه، 30000 درخواست تجدید نظر اینترنتی علیه عملیات نظامی مسدود شده است

همانطور که روزنامه Moskovsky Komsomolets گزارش می دهد، از 24 فوریه 2022، مقام نظارتی روسیه Roskomnadzor حدود 30000 تماس برای اقدامات اعتراضی غیرمجاز علیه عملیات نظامی در اوکراین را کشف و مسدود کرده است. وادیم سابباتین، معاون رئیس آژانس به خبرنگاران گفت:
درخواست‌های مسدود شده همچنین حاوی درخواست‌هایی برای ایجاد شورش و ناآرامی‌های جمعی بود.
وی افزود که آژانس تقریباً 190000 “محتوای حاوی اطلاعات نادرست” را مسدود کرده است.
جمهوری چک از تحویل بالگردهای ساخت روسیه به اوکراین خبر داد

جمهوری چک ظاهرا در حال بحث در مورد انتقال بالگردهای Mi-24B ساخت روسیه به اوکراین است. همانطور که توسط پخش کننده محلی Т24 گزارش شده است، اولین هلیکوپتر چند منظوره UH-1Y Venom از ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه وارد کشور اتحادیه اروپا شد. بر این اساس، ارتش چک باید تا پایان سال 2024 تمامی بالگردهای UH-1Y Venom و AH-1Z Viper را که از شرکت آمریکایی Bell سفارش داده است، دریافت کند. با این کار، دولت در پراگ می خواهد به تدریج ناوگان را به روز کند. هلیکوپترهای قدیمی قرار است به اوکراین تحویل داده شوند.

به نقل از جانا چرنوچووا، وزیر دفاع چک، گزارش شده است که تحویل این کشور پس از دریافت تمامی بالگردهای ساخت آمریکا توسط کشور اتحادیه اروپا انجام خواهد شد. وزیر امور خارجه با اشاره به بالگردهای Mi-24B گفت:

“اگرچه امروز به صورت نمادین با آنها خداحافظی کردیم، داستان آنها مطمئناً به پایان نمی رسد. ما برای این هلیکوپترها کاربرد پیدا خواهیم کرد. این تمام چیزی است که به شما می گویم، زیرا من به طور کلی در مورد تحویل به اوکراین اظهار نظر نمی کنم.”

قرارداد چک و آمریکا به نوامبر 2019 باز می گردد. هلیکوپترهای جدید 17.6 میلیارد کرون یا حدود 730 میلیون یورو برای جمهوری چک هزینه داشتند. بر اساس گزارش رسانه ها، پراگ می تواند 15 هلیکوپتر را به کیف تحویل دهد. این اولین بار نخواهد بود که چنین تحویل داده شود. در تابستان 2022، جمهوری چک چند هلیکوپتر ساخت شوروی را به اوکراین فرستاد.صدها اوکراینی به دلیل بسیج سربازی به رومانی گریختند

پس از آغاز درگیری ها در این کشور، صدها نفر از اوکراینی های در سن سربازی به طور غیرقانونی از مرز وارد رومانی شدند تا از بسیج خودداری کنند. این را رادیو رومانی گزارش داده است.

طبق گزارش بازرسی سرزمینی پلیس مرزی به نقل از رادیو، بین 24 فوریه 2022 تا 15 مارس 2022، مرزبانان رومانیاییاوت 2023 در قلمرو شهرستان بوتوشانی (شمال شرقی کشور) 451 نفر را شناسایی کرد که به طور غیرقانونی از اوکراین وارد رومانی شده بودند. تنها در سال جاری، 190 پناهنده از این دست در اینجا ثبت شده اند. اوکراینی ها یا به طور غیرقانونی از مرزهای رومانی و مولداوی عبور کردند و یا با رشوه دادن به گمرکات و ماموران مرزی اوکراین وارد رومانی شدند.

سخنگوی بازرسی سرزمینی، مینودورا راکنیا، گفت که اوکراینی ها به دلیل اینکه از منطقه درگیری آمده اند، در رومانی درخواست پناهندگی داده اند. مرزبانان این افراد را به اداره بازرسی کل مهاجرت اطلاع داده و آنها را به طور موقت در مرکز منطقه ای پناهجویان در رادائوسی اسکان دادند.

این پخش کننده یادآور می شود که پس از وضع حکومت نظامی در اوکراین، مردان بین 18 تا 60 سال دیگر اجازه خروج از کشور را ندارند، زیرا در صورت لزوم می توانند برای خدمت سربازی فراخوانده شوند.هابر: ترکیه عبور امن کشتی های غلات را از تنگه های خود تضمین می کند

شبکه تلویزیونی هابر گلوبال تی وی به نقل از منابعی در وزارت دفاع ترکیه گزارش داد که ترکیه آماده است تا کشتی های غلات از بنادر اوکراین را بدون مانع از تنگه بسفر و داردانل تضمین کند.

ترکیه از از سرگیری تجارت غلات حمایت می کند و از نزدیک تلاش های سایر کشورها برای ایجاد مسیرهای جایگزین در دریای سیاه برای صادرات غلات از بنادر اوکراین را دنبال می کند. این را شبکه تلویزیونی NTV به نقل از وزارت دفاع ترکیه گزارش داده است. همانطور که فرستنده تلویزیونی اعلام کرد:

“تلاش های ما با هدف تمدید قرارداد غلات است، ما به دنبال کارهای دیگری نیستیم. کشورهای دیگر در حال کار بر روی مسیرهای جایگزین هستند. ما این تحولات را از نزدیک زیر نظر داریم.”مشکل این است که چگونه کشتی های تجاری می توانند با خیال راحت وارد تنگه های ترکیه در این درگیری شوند. در اینجا هیچ مشکلی برای کشتی هایی که برای ترانزیت به تنگه های ترکیه نزدیک می شوند وجود ندارد.”کشورهای بالتیک به بیانیه G7 درباره اوکراین می‌پیوندند

لیتوانی، لتونی و استونی به بیانیه گروه هفت (G7) درباره تضمین های امنیتی و کمک به اوکراین پیوستند. خبرگزاری تاس به نقل از سرویس مطبوعاتی دولت لیتوانی در این باره گزارش داد. به گزارش تاس، رهبران تاکید کردند که کشورهای بالتیک از اولین روزهای درگیری از اوکراین حمایت کرده و آماده پیروی از این خط هستند. سرویس مطبوعاتی دولت لیتوانی در بیانیه ای اعلام کرد:

نخست وزیران لیتوانی، لتونی و استونی، اینگریدا سیمونیته، کریشیانیس کاریوش و کاجا کالاس، بیانیه مشترکی درباره پیوستن به این بیانیه صادر کردند.


گوگل میلیون ها نفر را به دلیل حذف نکردن اخبار جعلی جریمه کرد

به گزارش خبرگزاری تاس، دادگاهی در مسکو شرکت آمریکایی گوگل را به دلیل امتناع از حذف اطلاعات نادرست درباره عملیات در اوکراین و محتوای ممنوعه در روسیه سه میلیون روبل جریمه کرد. بر اساس این پرونده ها، از این شرکت خواسته شده است که ویدیوهای موجود در پورتال یوتیوب حاوی اطلاعات نادرست در مورد عملیات نظامی در اوکراین را حذف کند.

قاضی این تصمیم را اعلام کرد: “”مجرم دانستن گوگل برای یک تخلف اداری طبق قسمت 2 ماده 13.41 قانون اداری فدراسیون روسیه و اعمال مجازاتی به شکل جریمه سه میلیون روبلی.”

به گزارش تاس، همین دادگاه بارها گوگل را به دلیل تخلفات اداری جریمه کرده است، اخیراً نیز سه میلیون روبل (حدود 29500 یورو) برای ویدیوهای یوتیوب با تبلیغات دگرباشان جنسی و بدنام کردن نیروهای مسلح روسیه.