وزارت دفاع روسیه: ایالات متحده برای بیماری همه گیری جدید آماده می شود
واشنگتن آماده سازی برای پاندمی یا بیماری همه گیری بعدی را آغاز کرده است. ایگور کریلوف، رئیس نیروهای دفاعی NBC نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که به عنوان بخشی از این، ایالات متحده می خواهد جهش های ویروس جدید را بررسی کند.

این موضوع را ژنرال ایگور کیریروف، رئیس نیروهای دفاعی ان بی سی نیروهای مسلح روسیه، روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی ادعا کرد، به گفته وی، ایالات متحده در حال اجرای برنامه های استراتژیک خود برای ایجاد کنترل جهانی بر وضعیت بیولوژیکی است. این فعالیت ها توسط دفتر سیاست آمادگی و پاسخ به پاندمی که در ژوئیه ۲۰۲۳ برای این کار تاسیس شده است آماده میشود، این تاسیسات توسط پل فریدریش، یک ژنرال بازنشسته در نیروی هوایی آمریکا اداره خواهد شد. فردریش به نمایندگی از شورای امنیت ملی ایالات متحده به مسائل دفاع ملی بیولوژیکی و بهداشت جهانی می پردازد. کیریلوف گفت:

«حوزه‌های اصلی تمرکز این مرجع شامل فعالیت‌هایی برای توسعه واکسن‌ها و داروها برای مبارزه با ویروس‌ها و گونه‌های اصلاح‌شده ژنتیکی آن‌ها و همچنین معرفی فناوری‌های پیشرفته در تولید زیستی است. بنابراین، مانند سال ۲۰۱۹، ایالات متحده شروع به جستجو برای جهش های ویروسی برای آماده شدن برای یک بیماری همه گیر جدید کرد.»

کریلوف گفت که تاسیسات جدید ایالات متحده مسئول توسعه و هماهنگی استراتژی و اقدامات برای مقابله با چالش های زیستی شناخته شده و ناشناخته خواهد بود. این شامل پاتوژن هایی بود که می توانست به یک وضعیت اضطراری جهانی دیگر منجر شود.

به گفته کریلوف، مسکو این را رد نمی کند که ایالات متحده بتواند از فناوری های به اصطلاح دفاعی برای اهداف حمله استفاده کند. علاوه بر این، ممکن است فناوری‌های مذکور برای تامیم هژمونی جهانی آمریکا مورد استفاده قرار گیرند، که برای آن شرایط بحرانی با ماهیت بیولوژیکی ایجاد می‌شود.

کریلوف همچنین تاکید کرد که پروژه های پنتاگون با هدف مطالعه سلاح های زیستی بالقوه مانند سیاه زخم، تولارمی و کروناویروس ها است. وی در عین حال خاطرنشان کرد که پاتوژن هایی که ارتش ایالات متحده نسبت به آنها ابراز علاقه کرده است به بیماری همه گیر تبدیل می شود.