دیگر کسی به ماکرون زنگ نمی‌زند!

ترجمه مجله هفتهپوتین و رهبر کشور مالی بر ضرورت راه حلی مسالمت آمیز در نیجر تاکید می کنند

رئیس دولت مالی با پوتین رئیس جمهور روسیه درباره وضعیت نیجر گفتگو کرد. کرملین در بیانیه ای اعلام کرد که این تماس با درخواست مالی برقرار شده است. این تماس تلفنی احتمالاً دولت های غربی را که از افزایش نفوذ روسیه در ساحل می ترسند، ناراحت میکند.

آسیمی گویتا، فرمانده نظامی مالی، تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درباره وضعیت نیجر، جایی که محمد بازوم، رئیس‌جمهور طرفدار غرب در یک کودتای میهنی در ۲۶ ژوئیه برکنار شد، صحبت کرده است. گویتا در پلتفرم شبکه اجتماعی X، که قبلاً توییتر نامیده می شد، گفت: «پوتین بر اهمیت حل مسالمت آمیز وضعیت برای ساحل باثبات تر تاکید کرد.»

کرملین در بیانیه ای اعلام کرد که این تماس توسط مالی انجام شده است. در این بیانیه آمده است: “طرفین به طور خاص بر وضعیت فعلی در منطقه صحرا-ساحل تمرکز کردند و به ویژه بر اهمیت حل و فصل اوضاع در جمهوری نیجر منحصراً از راه‌های سیاسی و دیپلماتیک مسالمت آمیز تاکید کردند.”کرملین اعلام کرد که پس از مذاکرات سطح بالای روسیه و مالی در سن پترزبورگ در ۲۹ ژوئیه، پوتین و گویتا در مورد توسعه بیشتر روابط دوستانه دوجانبه گفتگو کردند. الجزیره اظهار داشت که این تماس احتمالاً دولت‌های غربی را به خاطر افزایش نفوذ روسیه در منطقه ساحل و آفریقا بسیار ناامید و نگران کرده است. به خصوص که این تماس توسط دولت‌ آفریقایی مالی برقرار شده است.
جامعه ایالت های اکواس در غرب آفریقا در حال حاضر برای تهاجم به نیجر آماده می شود. مالی و بورکینافاسو قبلاً مشترکاً اعلام کرده اند که مداخله نظامی در نیجر معادل اعلان جنگ علیه هر دو کشور است. جامعه اقتصادی غرب آفریقا اکواس پس از انحلال مستعمره های غرب آفریقای فرانسه تشکیل شد. دارای پیوندهای گسترده با دولت‌های فرانسه و آمریکاست.
پس از یک رشته کودتا در سه سال گذشته، نفوذ روسیه در آفریقا افزایش یافته است در حالی که نفوذ غرب در حال کاهش است. ارتش مالی و بورکینافاسو قبلاً نیروهای استعماری سابق فرانسه را اخراج کرده و روابط با مسکو را تقویت کرده است.

نیجر به دلیل ذخایر اورانیوم و نفت و نقش آن به عنوان مرکز نیروهای غربی برای فرانسه و ایالات متحده از اهمیت استراتژیک برخوردار است. جدیدترین تغییر قدرت در نیجر را می توان به عنوان موجی از شورش تعبیر کرد که در آن کشورهای منطقه ساحل تلاش می کنند خود را از وابستگی نو استعماری خود به غرب و بالاتر از همه به فرانسه رها کنند.