اخبار جنگ اوکراین ۱۷ اوت

سارکوزی: بازگشت کریمه به اوکراین یک توهم است


نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه می گوید بحث در مورد بازگشت احتمالی کریمه به اوکراین یک توهم است. به گفته او، اکثر مردم شبه جزیره خود را روس می نامند.


رئیس جمهور سابق فرانسه در مصاحبه ای طولانی با روزنامه فیگارو قبل از انتشار کتاب جدیدش “Le Temps des Combats”، در مورد نیاز به یافتن راه حل های متعادل برای درگیری روسیه و اوکراین صحبت می کند. به گفته نیکولا سارکوزی، ولادیمیر پوتین با حمله به اوکراین اشتباه کرد و به هدف خود نرسید. کاری که او انجام داده جدی است و منجر به شکست می شود. اما وقتی این را گفتیم، باید حرکت کنیم و راهی برای خروج پیدا کنیم. روسیه همسایه اروپا است و همین طور خواهد ماند.»

بازگشت کریمه به اوکراین توهم است، سارکوزی که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ در قدرت بود، می گوید.:

الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ نقض آشکار قوانین بین المللی بود. اما وقتی صحبت از این منطقه می شود که تا سال ۱۹۵۴ روسی بود و اکثریت مردم همیشه احساس می کردند روسی هستند، فکر می کنم هر گامی به عقب توهم است.

«او گفت که یک رفراندوم جدید لازم است که باید تحت کنترل شدید جامعه بین المللی برگزار شود تا وضعیت فعلی امور را تایید کند.» این رئیس ۶۸ ساله در رابطه با “مناطق مورد مناقشه در شرق و جنوب اوکراین” کلمات مشابهی را بیان می کند: “همه چیز به چگونگی توسعه وضعیت در زمین بستگی دارد. اوکراینی ها به طور قابل درک تلاش خواهند کرد تا آنچه را که ناعادلانه از انها گرفته شده است، پس بگیرند. اما اگر آنها این کار را به طور کامل انجام ندهند، این یک درگیری یخ زده باقی می ماند، که همانطور که می دانیم، ناگزیر فردا به یک درگیری داغ جدید منجر خواهد شد، و راه دیگری برای خروج از این بحران یک بار دیگر مراجعه به رفراندوم است، که به شدت توسط جامعه بین المللی کنترل می شود، به منظور حل قطعی و شفاف این مسائل ارضی.

اوکراین باید پل بین اروپا و روسیه باقی بماند. او در مورد چشم انداز پیوستن کی یف به اتحادیه اروپا و ناتو می گوید: “ما وعده های دروغین می دهیم که به آنها عمل نمی‌کنیم.” نه تنها به این دلیل که اوکراین الزامات را برآورده نمی کند، بلکه به این دلیل که “باید یک کشور بی طرف باقی بماند.” این بی طرفی یک “توهین” نیست و با “تضمین های امنیتی بسیار قوی” از غرب تضمین شده است.

سور اسمیرنوف، سیاستمدار کریمه، در واکنش به مصاحبه سارکوزی گفت که ایده برگزاری رفراندوم دیگری در کریمه نامناسب است. او در مصاحبه با آژانس ریا نووستی توضیح می دهد: «اینکه نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه کریمه از لحاظ تاریخی قلمرو روسیه میداند، بار دیگر مشروعیت کامل رفراندوم کریمه را تایید می کند.از این رو هیچ تاییدیه یا رفراندوم دیگری برای تعیین وضعیت شبه جزیره روسیه مطلقا ضروری نیست.»

دیمیتری بیلک، معاون دومای دولتی از سواستوپول، پیشنهاد می کند که سارکوزی باید به عنوان بخشی از یک ماموریت نظارتی بین المللی به کریمه بیاید و با مردم ساکن اینجا صحبت کند. ما به رفراندوم جدید نیاز نداریم و سارکوزی این را به خوبی هر دیگری میداند.»

هرش: کاخ سفید نمی تواند به آمریکایی ها بقبولاند که مسیر آمریکا در اوکراین شکست خورده است

دولت ایالات متحده هنوز نمی تواند به آمریکایی ها بقبولاند که برنامه آنها در اوکراین شکست خورده است، اگرچه این وضعیت به زودی به پایان خواهد رسید. این نظر سیمور هرش، روزنامه‌نگار آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر بود. او در مقاله جدیدی در Substack می نویسد:

“از دید گفتگوهای واقع بینانه با مردم آمریکا، موضع کاخ سفید در قبال این درگیری ثابت خواهد ماند. با این حال، پایان آن نزدیک است، حتی اگر بایدن میخواهد به مردم این ارزیابی را بقبولاند که گویی مستقیماً از یک کمدی خارج شده اند.”

این روزنامه نگار توضیح داد که “حمله بهار برق آسا” برنامه ریزی شده اوکراین شکست خورده است و تنها حدود چهار ده کشور به نشست اتحاد در عربستان سعودی آمده اند آنهم نه در سطح بالایی نماینده ارسال نکرده بودند.آلمان در حال تحویل دو سامانه موشکی ضد هوایی به اوکراین است

هفته گذشته آلمان دو سامانه موشکی ضد هوایی IRIS-T SLS و ده رادار نظارتی زمینی GO12 را به اوکراین تحویل داد. این از فهرست به روز شده کمک های نظامی که دولت فدرال قبلاً به کی یف ارائه کرده یا قصد دارد در آینده ارائه کند، ظاهر می شود.

علاوه بر این، برلین 4359 قطعه نارنجک دودزا 155 میلی متری، هشت سیستم جایگزین برای لودرها با ظرفیت بالابری 15 تن و چندین تریلر و نیمه تریلر به اوکراین ارسال کرده است.

مجموع کمک های نظامی، مالی و بشردوستانه آلمان از فوریه 2022 تقریباً 17 میلیارد یورو است. برلین پس از واشنگتن دومین تامین کننده تسلیحات کیف است.پارلمان سوئد بسته کمک نظامی 314 میلیون دلاری به اوکراین را تصویب کرد

پارلمان سوئد به اعطای بسته کمک نظامی جدید 3.4 میلیارد کرون (314 میلیون دلار) به اوکراین رای داد. این مطلب از بیانیه مطبوعاتی پارلمان برمی آید. در اطلاعیه آمده است:

“Riksdag برای انتقال رایگان کالاهای دفاعی اضافی به اوکراین در قالب قطعات یدکی و کالاهای اساسی به ارزش حداکثر 1.1 میلیارد کرون و همچنین در قالب مهمات و اجزای مهمات، تجهیزات مین زدایی و وسایل نقلیه فراهم می کند. حداکثر 2.15 میلیارد کرون سوئد.”

پیش از این، پال جانسون، وزیر دفاع پادشاهی، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که سوئد برای تجهیزاتی که قبلاً تحویل داده شده است مهمات تامین خواهد کرد، به ویژه خودروی جنگی پیاده نظام CV 90. قطعات یدکی CV 90، تانک Strv 122 و قطعه توپخانه آرچر نیز قرار است تامین شود. علاوه بر این، سوئد وسایل نقلیه حمل و نقل و نجات و همچنین تجهیزات پاکسازی مین را فراهم خواهد کرد.

علاوه بر این، تصمیم گرفته شد موشک‌های هوا به هوای میان‌برد Rb99 ساخت سوئد تحت لیسانس آمریکا به ایالات متحده با حق انتقال آنها به اوکراین بفروشد. در این صورت، طرف آمریکایی نسخه مدرن تری از این موشک ها را به سوئد پیشنهاد خواهد کرد.

از فوریه 2022، سوئد 22 میلیارد کرون (2.16 میلیارد دلار) به اوکراین ارائه کرده است که از این میزان 17 میلیارد کرون (1.67 میلیارد دلار) کمک نظامی است.

گارد ملی اوکراین به لطف خیانت اردوغان: جنگنده های آزوف به طور کامل به عملیات رزمی بازگشته اند

نیکولای اورشالوویچ، نماینده گارد ملی اوکراین، در تلگرام توضیح می‌دهد که جنگنده‌های هنگ آزوف نازی‌ها سلامت خود را باز یافته‌اند و برخلاف توافق‌های سال گذشته برای جایگزینی آنها، آنها کاملاً در عملیات‌های رزمی شرکت می‌کنند. وی بیان می کند:

«تیپ نیروهای ویژه آزوف ترمیم شده و عملیات رزمی را در منطقه جنگلی سربریانسکی آغاز کرده است.»

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، الکساندر پیوننکو، فرمانده گارد ملی اوکراین، پیشتر اعلام کرده بود که جنگنده های هنگ آزوف که از ترکیه بازگشته بودند، دوباره در عملیات های رزمی شرکت می کنند.روسیه از حمله موشکی موفقیت آمیز به قطار باری اوکراین با مهمات خبر داد

وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه از حملات موفقیت آمیز به 138 نقطه با تجهیزات و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین خبر داد. همانطور که سخنگوی این مقام، سپهبد ایگور کوناشنکوف گفت، یک قطار باری اوکراینی با مهمات در ایستگاه راه آهن مشوایا در منطقه دنپروپتروفسک مورد اصابت قرار گرفت. ارتش روسیه دو مرکز فرماندهی پهپادهای دشمن را در نزدیکی شهرهای لاستوچکینو در جمهوری خلق دونتسک و ایوانوفسکویه در منطقه زاپوروژیه منهدم کرد. پست دیده بانی و انبار مهمات یک تیپ اوکراینی در نزدیکی شهرک سربریانکا در جمهوری خلق دونتسک هدف قرار گرفت.

کوناشنکوف همچنین اعلام کرد که پدافند هوایی روسیه یک موشک HIMARS را رهگیری کرده است. همچنین 18 پهپاد اوکراینی نیز منهدم شد.

به گفته وزارت دفاع در مسکو، اوکراین از زمان آغاز عملیات ویژه در 24 مارسفوریه 2022 در مجموع 459 هواپیما، 246 هلیکوپتر، 5805 هواپیمای بدون سرنشین، 431 موشک انداز متعدد، 11349 تانک اصلی جنگی و سایر خودروهای زرهی، 1144 موشک انداز متعدد، 5918 اسلحه و خمپاره از دست داد.افسر بازنشسته آمریکایی: کی یف برای حفظ قلمرو خود باید درگیری را متوقف کند

اوکراین باید درگیری را متوقف کند تا تمام قلمرو خود را از دست ندهد، زیرا نیروهای اوکراینی هرگز نخواهند توانست در میدان نبرد پیروز شوند. دانیل دیویس، افسر بازنشسته ارتش ایالات متحده و ستون نویس 19Fortyfive با این موضوع موافق است. به نظر او، اوکراین “تقریباً مطمئنا” در میدان جنگ پیروز نخواهد شد. او اضافه می کند:

کی‌یف برای حفظ قلمرو تحت کنترل خود و جلوگیری از تلفات بیشتر ارضی باید با این واقعیت خشن روبرو شود که عاقلانه‌ترین راه توقف درگیری و آغاز مذاکرات برای پایان دادن به آن است.
به گفته این مقاله نویس، هرچه کیف و واشنگتن که “در حال حاضر بیش از 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند” طولانی تر از “واقعیت دردناک” چشم پوشی کنند، اوکراین سرزمین های بیشتری را از دست خواهد داد و قربانیان بیشتری خواهند داشت. دیویس تاکید می کند:
«وقت آن است که دیپلماسی را در اولویت قرار دهیم و به دنبال راه حلی برای مناقشه باشیم.»


گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در کنفرانس مطبوعاتی خود از وضعیت در خط تماس گزارش داد. به گفته وی، یگان نیروهای جنوب در 24 ساعت گذشته چهار حمله اوکراینی به جبهه دونتسک را دفع کرده است. در همان زمان، نیروهای تهاجمی روسیه اقدامات تهاجمی موفقی را انجام دادند. دشمن تا 310 پرسنل ارتش را از دست داد. گفته می شود که یک تانک جنگی، سه خودروی زرهی، 9 خودرو و یک اسلحه D-20 منهدم شده است.

در بخش کوپیانسک جبهه، واحد نیروهای غربی شش تلاش تهاجمی دشمن را دفع کرد. در 24 ساعت گذشته 125 سرباز اوکراینی کشته شده اند. دو خودروی زرهی، دو پیکاپ، یک خمپاره، یک قبضه اسلحه خودکششی Tjulpan، یک اسلحه M777 و یک هویتزر خودکششی M109 Paladin ساخت ایالات متحده سقوط کردند.

یگان نیروهای مرکزی حمله دشمن را در جبهه کراسنی لیمان دفع کرد. به گفته کوناشنکوف، 55 پرسنل ارتش اوکراین در این درگیری کشته شدند. گفته می شود که دو خودروی زرهی، سه خودرو، یک اسلحه خودکششی آکازیجا و دو هویتزر D-30 منهدم شده است.

سخنگوی ارتش روسیه تلفات اخیر پرسنل اوکراینی در بخش جبهه جنوب دونتسک را بیش از 175 سرباز اعلام کرد. دشمن دو تانک اصلی جنگی، سه خودروی زرهی، دو خودرو، یک اسلحه D-20 و دو اسلحه خودکششی گووزدیکا را از دست داد.

حمله نیروهای اوکراینی در جبهه زاپوروژیه دفع شد. کوناشنکوف تلفات پرسنل دشمن را تا 195 پرسنل ارتش تخمین می زند. گفته می شود که چهار خودروی جنگی پیاده نظام چرخدار استرایکر، دو خودروی جنگی پیاده نظام، سه واگن، یک اسلحه M777 ساخت آمریکا، یک اسلحه FH-70 ساخت انگلیس، یک هویتزر Msta-B و یک اسلحه از نوع D منهدم شده است.

ارتش اوکراین در 24 ساعت گذشته 30 سرباز را در جبهه خرسون از دست داده است. سه خودرو و یک هویتزر D-30 منهدم شد.

وزیر خارجه اوکراین: «کیف به وعده‌های خود عمل می‌کند» – عدم استفاده از سلاح‌های غربی در روسیه

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین با خبرگزاری فرانسه مصاحبه کرد. او در آن ادعا کرد که دولت در کیف به وعده های خود به غرب عمل می کند.

اگر شرکای ما از ما بخواهند که تضمینی بدهیم که این یا آن سلاح فقط در خاک اوکراین استفاده خواهد شد، ما این تضمین را می دهیم و به آن احترام می گذاریم.”

دیپلمات ارشد اوکراین می گوید که کیف چندین بار چنین تضمین هایی را داده و آنها را حفظ کرده است. (البته وزیر خارجه اوکراین نگفت که منظورش از تضمین‌هایی که تا به حال رعایت کرده‌اند چیست مثلاً کودتای مایدان یا قرارداده یا مینسک ۱ و توافق‌نامه مینسک ۲ است) در عین حال، کوله‌با تکرار می‌کند که هدف کیف «آزادسازی» تمام خاک کشور در مرزهای سال 1991 است. کوله با به معنای واقعی کلمه:

“مهم نیست چقدر طول می کشد.”

کارشناس: آمریکا به دلیل ترس از تصرف روسیه و چین تجهیزات نظامی مدرن به اوکراین تحویل نمی دهد

ایالات متحده تسلیحات جدیدی به اوکراین ارائه نمی کند، زیرا می ترسد که روسیه و چین به آنها دست یابند و فناوری مخفی ایالات متحده را کپی کنند. متیو هو، تحلیلگر ارشد مرکز سیاست بین‌الملل و مدیر سابق گروه مطالعات افغانستان، در ویدیویی در کانال یوتیوب Judging Freedom توضیح می‌دهد.
هوه اشاره می کند که ایالات متحده به ویژه مدت هاست که از تامین تانک های آبرامز به کی یف خودداری کرده است:
فن آوری تانک آبرامز یک راز کاملا محافظت شده است و ما نمی خواهیم روس ها بفهمند این تانک چگونه ساخته شده است.نیروهای امنیتی روسیه از تلاش برای جاسوسی برای اوکراین جلوگیری کردند

کارمندان سرویس امنیت فدرال فدراسیون روسیه (FSB) از تلاش برای جاسوسی به نمایندگی از سرویس های مخفی اوکراین جلوگیری کردند. به گفته اداره اطلاعات داخلی در منطقه پسکوف، که هم مرز با استونی و لتونی است، یک شهروند اوکراینی اهل منطقه دنپروپتروفسک از ورود به روسیه منع شد. ممنوعیت سفر اعمال شده برای او تا سال 2053 اعمال خواهد شد.
به گفته FSB، مظنون از سوی سرویس مخفی اوکراین SBU مأموریت داده شده بود تا اطلاعاتی درباره مرزبانان روسی و اوکراینی هایی که با مقامات روسیه کار می کردند جمع آوری کند. اما جاسوس به هدف خود نرسید. اداره FSB در منطقه پسکوف گزارش می دهد که در مجموع از ده تلاش ماموران مخفی اوکراین برای ورود به روسیه جلوگیری شد.ژاپن واردات غلات از روسیه را 5680 درصد در جولای 2023 افزایش داد

توکیو واردات غلات از روسیه را در جولای 2023 تقریباً 5680 درصد نسبت به سال قبل افزایش داد. این را خبرگزاری ریانووستی با استناد به آمار تجارت منتشر شده توسط وزارت دارایی ژاپن گزارش داده است.
در عین حال واردات ماهی و فرآورده های ماهی در مدت مشابه نسبت به ماه مشابه سال قبل 35.3 درصد کاهش داشته است. واردات سبزیجات 30 درصد کاهش یافت.
به طور کلی، صادرات ژاپن به روسیه در جولای 2023 با 25 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 347.85 میلیون دلار رسید، در حالی که واردات با 69.6 درصد کاهش به 367.31 میلیون دلار رسید.زلنسکی حکومت نظامی را تمدید کرد و انتخابات پارلمانی را لغو کرد


ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین قوانینی را امضا کرد که حکومت نظامی و بسیج عمومی را 90 روز تا 15 نوامبر تمدید می کند. این را معاون رادا یاروسلاو ژلزنیاک در تلگرام گزارش کرده است.

قوانین تمدید حکومت نظامی در 27 ژوئیه توسط رادای عالی به تصویب رسید. تمدید حکومت نظامی در این کشور برای چنین دوره ای به معنای لغو انتخابات پارلمانی اوکراین است که باید در ماه اکتبر برگزار می شد. تا زمانی که حکومت نظامی حاکم است هیچ انتخاباتی نمی تواند برگزار شود.

بحث‌ها درباره لغو احتمالی انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری در اوکراین مدت‌هاست که ادامه دارد. زلنسکی بارها اعلام کرده است که انتخاب رئیس دولت تنها پس از پایان جنگ انجام می شود.

پدافند هوایی روسیه پهپاد اوکراینی را بر فراز منطقه مرزی بلگورود منهدم کرد

وزارت دفاع روسیه صبح پنجشنبه از سرنگونی یک پهپاد اوکراینی در تلگرام خبر داد. این حادثه حدود ساعت 9 صبح به وقت محلی (یک ساعت کمتر در آلمان) رخ داد. این هواپیمای بدون سرنشین بر فراز منطقه مرزی بلگورود روسیه کشف و منهدم شد. این وزارتخانه نه تلفات جانی و نه تلفات را گزارش می دهد. حمله پهپادی خنثی شده یک حمله تروریستی محسوب می شود.
اخیراً چنین حملات پهپادی در حال افزایش است. هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی نه تنها بر فراز منطقه مرزی بلگورود روسیه، بلکه بر فراز مناطق کورسک و کالوگا نیز سرنگون شدند.

کی یف: اوکراین نه در پاییز و نه در زمستان جت های جنگنده F-16 را دریافت نخواهد کرد

به گفته یوری ایگنات، نماینده نیروی هوایی اوکراین، اوکراین تا بهار آینده قادر به دریافت جنگنده های F-16 آمریکا نخواهد بود. او در مصاحبه با تلویزیون اوکراین توضیح می دهد:
در حال حاضر واضح است که ما نمی توانیم در پاییز و زمستان امسال با هواپیماهای F-16 از اوکراین محافظت کنیم.
با این حال، طرف اوکراینی امیدوار است که تحویل F-16 بتواند دفاع هوایی این کشور را تقویت کند. ایگنات در عین حال ابراز امیدواری می کند که خلبانان اوکراینی به زودی آموزش این نوع هواپیماها را آغاز کنند.

اسرای آزاد شده: سرویس مخفی اوکراین اسرای جنگی را مجبور می کند در ویدیوهای جعلی شهادت دهند

سرویس مخفی اوکراین SBU در حال ساخت فیلم هایی از اعترافات اجباری اسیران جنگی روسی است تا نیروهای مسلح روسیه را بدنام کند. اساس اعترافات متون آماده است. ویکتور رایدین، یک سرباز روسی که از اسارت در اوکراین آزاد شده است، به ریانووستی گفت که زندانیان تحت تهدید بدرفتاری بیشتر شکنجه یا مجبور به شهادت می شوند.
رایدین گزارش می دهد که او در اوایل آوریل در روستای Vodyanoye، جمهوری خلق دونتسک دستگیر شد و در ژوئن مبادله شد. بلافاصله پس از دستگیری، او را به SBU تحویل دادند، جایی که او نه تنها مورد بازجویی قرار گرفت، بلکه مجبور شد در ساخت فیلم هایی با هدف بی اعتبار کردن ارتش روسیه شرکت کند.نیروهای روسی مرکز کنترل جنگ الکترونیک و دفاع هوایی را در کراماتورسک منهدم کردند

وادیم آستافیف، رئیس مرکز مطبوعاتی انجمن نیروهای جنوبی نیروهای مسلح روسیه، گفت: موشک‌اندازهای روسی به مرکز کنترل جنگ الکترونیک و دفاع ضد هوایی نیروهای اوکراینی در کراماتورسک حمله کردند.
علاوه بر این، توپخانه روسیه یک انبار مهمات صحرایی را در نزدیکی بلوبوروکا و همچنین دو نقطه استقرار موقت، یک انبار مهمات میدانی و سه کامیون وانت را در مناطق بردیچف، آودیوکا و پروومایسکویه منهدم کرد.
یک هویتزر M777 نیز در نزدیکی Svanovka، یک هویتزر D-20 در نزدیکی Spornoye و یک هویتزر D-30 در نزدیکی Seversk منهدم شد.


بلاروس توافقنامه همکاری نظامی-فنی با اوکراین را فسخ کرد

بر اساس قطعنامه شورای وزیران جمهوری بلاروس، مینسک توافقنامه منعقد شده با کی یف در مورد همکاری های نظامی-فنی را لغو کرد. بر اساس سند منتشر شده در سایت پرتال اینترنتی حقوقی ملی:
موافقتنامه بین کابینه وزرای جمهوری بلاروس و دولت اوکراین در مورد همکاری های فنی-نظامی که در 16 دسامبر 1994 در مینسک امضا شده بود، فسخ می شود.

ارتش روسیه حملات اوکراین را دفع کرد و پایگاه های نزدیک کوپیانسک را تصرف می کند

سربازان یگان غربی نیروهای مسلح روسیه پنج حمله ارتش اوکراین را دفع کردند و دو پایگاه را در نزدیکی کوپیانسک تصرف کردند. این توسط یاروسلاو یاکیمکین، رئیس مرکز مطبوعاتی انجمن گزارش شده است:

گروه های تهاجمی ارتش ششم در جریان عملیات رزمی در جهت کوپیانسک دو پایگاه و دو پست دیده بانی را به تصرف خود درآوردند و تا دو جوخه پیاده نظام را در منطقه اولشان شکست دادند.
به گفته یاکیمکین، نیروهای اوکراینی برای بازپس گیری مواضع از دست رفته، پنج ضد حمله به مواضع ارتش روسیه انجام دادند.
“همه ضد حملات با موفقیت دفع شد، تلفات دشمن حدود یک جوخه بود.”


مسکو: گلوله باران کارخانه سوئدی در لوتسک بخشی از صنعت نظامی اوکراین است


سفارت روسیه در سوئد جزئیات حمله به کارخانه SFK در اوکراین را منتشر کرد. سفارت روسیه در استکهلم روز چهارشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد، کارخانه بلبرینگ شرکت سوئدی SKF که در لوتسک در غرب اوکراین گلوله باران شد، بخشی از صنایع دفاعی اوکراین است.
رسانه‌های سوئدی اطلاعاتی در مورد حمله روسیه به کارخانه SKF در لوتسک منتشر کردند. طبیعتاً روزنامه‌نگاران بلافاصله کشور ما را به حملات موشکی به اشیاء غیرنظامی متهم کردند که گفته می‌شود این شرکت تابعه سازنده بلبرینگ سوئدی بوده است. با این حال، نویسندگان محلی عمداً خبر دیگری از دیروز را حذف کردند: وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در شب 14-15 اوت، نیروهای مسلح روسیه حمله دیگری را به تأسیسات صنعتی نظامی کلیدی رژیم کیف انجام داد. آیا شما ارتباط را درک نمی کنید؟
سپس اجازه دهید توضیح دهیم: “این کارخانه در Lutsk بخشی از صنعت نظامی اوکراین است، یاتاقان های توپ را برای شرکت نظامی دولتی Ukroboronprom تولید می کند.” مطبوعات سوئد البته به این واقعیت اشاره نکردند.»


مهمات خوشه ای غربی در مرکز شهر دونتسک پیدا شد و بی اثر شد

سرویس مطبوعاتی وزارت موقعیت های اضطراری جمهوری دموکراتیک خلق دونتسک به ریانووستی گفت که مهمات خوشه ای غربی در مرکز دونتسک کشف شد. یک قطعه منفجر نشده از مهمات خوشه ای در نزدیکی یک منطقه مسکونی در خیابان شچورس توسط شهروندان پیدا شد. سرویس مطبوعاتی این وزارتخانه به این خبرگزاری گفت:

“در ۱۵ آگوست، پیشگامان تیم آتش نشانی مرکز ویژه واکنش اضطراری وزارت موقعیت های اضطراری برای DPR این درخواست را در منطقه کیفسکی دونتسک انجام دادند. بر اساس نتایج تحقیقات، آنها قطعات پراکنده یک گلوله توپ 155 میلی متری را در نزدیکی ایستگاه خرید شهر دونتسک پیدا کردند که در محل منهدم شد.


گزارش رسانه ها: اوکراین به طور مخفیانه تفنگ های تهاجمی جدیدی از تالس برای اهداف آزمایشی دریافت می کند

روزنامه Les Echos به نقل از منابع خود گزارش می دهد که اوکراین به طور مخفیانه “تعداد کمی” تفنگ تهاجمی ACAR را “برای آزمایش” از گروه صنعتی فرانسوی Thales دریافت کرده است. به گفته نماینده این شرکت، این موضوع مربوط به اجرای مفاد قرارداد یا فروش سلاح نیست. به گفته نویسنده مقاله، اوکراین یک زمین آزمایش عالی برای این شرکت است تا سلاح ها را قبل از ارائه آنها در نمایشگاه ها امتحان کند:

ACAR (توسط تفنگ تهاجمی رزمی استرالیا) که در استرالیا توسط یک شرکت تابعه محلی Thales (Lithgow Arms) ساخته شده است، یک مدل بهبود یافته از F-90 است که به طور خاص برای ارتش کانبرا در اوایل دهه 2000 توسعه یافته است. تالس میلیون‌ها دلار برای توسعه این سلاح و فراهم کردن امکانات لازم برای تولید آن سرمایه‌گذاری کرده است تا دیگر محدود به بازار استرالیا نباشد.
تفنگ ACAR اولین سلاح جدیدی نخواهد بود که در جبهه اوکراین آزمایش می شود. با پیشرفت درگیری، کشور به میدان آزمایشی برای سلاح های جدید تبدیل شده است.غنایم جنگی از اوکراین: سلاح های غربی در نمایشگاه ارتش به نمایش گذاشته شده است

از 14 تا 20 آگوست، مجمع بین المللی نظامی-فنی ارتش-2023 در شهربازی پاتریوت در نزدیکی مسکو برگزار می شود. تسلیحات و تجهیزات نظامی که در جریان عملیات ویژه نظامی در اوکراین به دست آمده است در حاشیه این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده و اکنون مورد توجه مردم قرار گرفته است. “غنائم” ساخت غرب مانند خودروی جنگی پیاده نظام سوئدی CV90-40 یا خودروی شناسایی فرانسوی AMX-10 RC توجه ویژه ای را به خود جلب می کند.

سوئیس یازدهمین بسته تحریمی علیه روسیه را اجرا می کند


تصویر نمادین: پرچم سوئیس ماتیاس شریدر / AP
دولت سوئیس به یازدهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه می پیوندد. بیانیه مربوطه در وب سایت شورای فدرال منتشر شد. تغییرات در 16 اوت 2023 در ساعت 18:00 (به وقت محلی) اعمال خواهد شد.

با یازدهمین بسته تحریمی که در پایان ژوئن به تصویب رسید، اتحادیه اروپا قصد دارد به طور موثر از دور زدن محدودیت ها توسط کشورهای ثالث جلوگیری کند. مهمتر از همه، این موضوع مربوط به ممنوعیت صادرات کالاهای با کاربرد دوگانه و کالاهای نظامی به شرکت‌های روسی و شرکت‌های کشورهای ثالثی است که چنین کالاهایی را به روسیه عرضه کرده‌اند.

در 28 ژوئن 2023، سوئیس بیش از صد نفر و سازمان دیگر را به فهرست تحریم های خود اضافه کرد.
روسیه زدایی در دنپروپتروفسک: اداره نام 200 خیابان را تغییر داد

به گفته وب سایت شهرداری دنپروپتروفسک، در یک سال و نیم، مقامات محلی اوکراین بیش از 200 خیابان مربوط به روسیه و گذشته شوروی را به عنوان بخشی از “روسیه زدایی” تغییر نام داده اند. در بیانیه این مقام آمده است:

تنها در عرض یک سال و نیم در دنپروپتروفسک، نام بیش از دویست خیابان در حال حاضر روسی زدایی شده است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، بوریس فیلاتوف، شهردار این شهر، تغییر نام خیابان ها را یک «رویداد راهگشا» توصیف کرد و قول داد در آینده «در این مسیر حرکت کنیم».بانک های بریتانیا حساب های مرتبط با اوکراین را مسدود می کنند

بانک‌های بریتانیا به زور حساب‌های شرکت‌های بریتانیایی را که با اوکراین کار می‌کنند می‌بندند. این را روزنامه پولیتیکو به نقل از نامه اتاق بازرگانی بریتانیا و اوکراین و شورای اقتصادی بریتانیا و اوکراین گزارش داده است. به نوشته این روزنامه، دلیل اصلی این امر نگرانی از تحریم روسیه و مشکلات پولشویی است:

“انجام حتی یک تراکنش با طرف اوکراینی می تواند منجر به بسته شدن یک حساب شود. بانک های بریتانیا به طور کلی از افتتاح حساب خودداری می کنند، اگر هرگونه معامله ای با اوکراین برنامه ریزی شود.”

همانطور که این روزنامه می نویسد، شرکت های انگلیسی به دلیل ترس از مسدود شدن حساب های آنها به طور فزاینده ای “از تجارت با اوکراین از سوی پادشاهی هراس دارند”.مقام سابق سیا در مورد برنامه زلنسکی برای بازپس گیری کریمه: “آنها زودتر با موشک خود به زهره پرواز می کنند”

لری سی جانسون، مقام سابق سیا، سخنان ولادیمیر زلنسکی در مورد تسخیر مجدد قریب الوقوع شبه جزیره کریمه در دریای سیاه را غیرواقعی می داند. بلکه ظاهر رئیس دولت اوکراین او را به یاد آخرین روزهای هیتلر در سنگر انداخت.

بلکه با برنامه فضایی خود به زهره می روند.

این مقام سابق سیا درباره زمان و چگونگی پایان این جنگ با قاضی ناپولیتانو در برنامه خود به نام Judging Freedom صحبت می کند.