گام های خطرناک آمریکا، ژاپن و کره جنوبی و پاسخ به آنها!


گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی تقویت روابط نظامی مخرب برای صلح منطقه ای

با افزایش ارتباط نظامی آمریکا، ژاپن و کره جنوبی، تنش در شمال شرقی اسیا در حال افزایش است. پیش از نشست مجازی وزرای خارجه ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن، که مقدمه ای بر نشست بین رهبران آنهاست، کیم یونگ اون، رهبر کره شمالی، از کارخانه های بزرگ مهمات را بازرسی کرده و خواستار افزایش توانایی تولید موشک شده است.
این اقدام پیونگ یانگ پاسخی به همکاری نظامی آمریکا، ژاپن و کره جنوبی است. در همین حال، وزارت دفاع چین روز دوشنبه اعلام کرد که لی شانگفو، مشاور دولتی و وزیر دفاع چین از روسیه بازدید خواهد کرد، و در کنفرانس امنیت بین المللی مسکو شرکت خواهد کرد و از ۱۴ تا ۱۹ اوت از بلاروس بازدید خواهد کرد.

تحلیلگران خاطرنشان کردند که منطقه آسیا و اقیانوس آرام و حتی کل جهان باید در مورد تلاش آمریکا برای ایجاد یک «ناتو کوچک» در آسیا که تهدید بزرگی برای صلح و ثبات منطقه است، هوشیار باشند. آنها همچنین خاطرنشان کردند که اقدامات آمریکا و متحدان آسیایی ان ممکن است قدرت های منطقه ای مانند چین و روسیه را به تقویت همکاری های استراتژیک اساسی برای تثبیت وضعیت سوق دهد.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، قرار است میزبان رئیس جمهور کره جنوبی یون سوک یول و نخست وزیر ژاپن فومیو کیشیدا برای یک نشست سه جانبه در کمپ دیوید در مریلند در ۱۸ اوت باشد، این اولین نشست سه جانبه مستقل است که صرفا برای دستور کار مشترک آنها تنظیم شده است.

پیش از این، انتظار می رود که روز دوشنبه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، یک جلسه مجازی با وزیر امور خارجه ژاپن یوشیماسا هایاشی و وزیر امور خارجه کره جنوبی پارک جین برگزار کند.
دیدار مجازی انها نشان می دهد که بلینکن در سه ماه متوالی با همتایان خود در سئول و توکیو صحبت کرده است.

کیم ته هیو، معاون امنیت ملی کره جنوبی روز یکشنبه در یک نشست مطبوعاتی گفت که رهبران در مورد “تهدیدات” کره شمالی بحث خواهند کرد و چارچوب اصلی همکاری های امنیتی سه جانبه آینده از طریق این نشست ایجاد و نهادینه خواهد شد. به گفته رسانه های کره جنوبی، انتظار می رود این سه کشور چندین نهاد مشورتی را در زمینه های به اشتراک گذاری اطلاعات نظامی، امنیت و اقتصاد راه اندازی کنند.
یون هاپ به نقل از مقامات کره جنوبی این نشست را “نقطه عطفی تاریخی” در همکاری سه جانبه بین سئول، واشنگتن و توکیو توصیف کرد.
سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چین روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت که ایالات متحده و متحدان آسیایی ان در حال ایجاد یک مکانیسم دفاعی مشترک مشابه ناتو برای تقویت توانایی های مشترک در فرماندهی نظامی، هشدار زودهنگام، فناوری موشکی و سایر زمینه ها هستند.
سونگ گفت که این اقدام ظاهرا کره شمالی را هدف قرار داده است، اما هدف واقعی آن چین است و اشاره کرد که همکاری نظامی نزدیک تر، عادی و نهادینه شده بین سه کشور منجر به تشدید وضعیت در شمال شرقی آسیا و حتی منطقه آسیا و اقیانوس آرام خواهد شد.

ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی در حال حرکت از دو اتحاد دوجانبه با محوریت ایالات متحده به یک اتحاد سه جانبه هستند، لی هایدونگ، استاد دانشگاه امور خارجه چین، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت.

این یک گام توسط ایالات متحده برای ساخت یک “ناتو کوچک” در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است، و این شیوه تقویت روابط آمریکا و متحدانش از طریق ایجاد بی ثباتی، تفرقه و حتی بحران است، به این معنی که کشورهای منطقه و حتی کل جهان باید هوشیار باشند.
روزنامه یومیوری ژاپن روز یکشنبه اعلام کرد که انتظار می رود آمریکا و ژاپن توافقنامه ای را برای توسعه مشترک موشک رهگیر در تلاش برای مقابله با کلاهک های مافوق صوت توسعه یافته توسط چین، روسیه و کره شمالی امضا کنند. ژاپن و آمریکا همچنین قصد دارند همکاری خود را برای افزایش توانایی های جمع آوری اطلاعات تقویت کنند.

در ۱۶ ژوئیه، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا یک مانور مشترک دفاع موشکی دریایی برگزار کردند. دو روز بعد، امریکا برای اولین بار در چهار دهه گذشته یک زیردریایی هسته‌ای در کره جنوبی مستقر کرد.
به گفته لی هایدونگ، اقدامات تهاجمی ایالات متحده و متحدان آسیایی ان به نیروی محرکه چین و روسیه برای تحکیم و تعمیق همکاری های استراتژیک در منطقه آسیا و اقیانوس آرام و در سطح جهانی تبدیل خواهد شد.

چین و روسیه باید هماهنگی و همکاری استراتژیک را در بسیاری از جنبه ها تقویت کنند و محتوای ان باید اساسی باشد.

چین نیروی مهمی برای حفظ ثبات در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است، اما چین همچنین باید برای مقابله با شرایط اضطراری و حتی درگیری های نظامی که توسط ایالات متحده و متحدانش شعله ور شده است، اماده باشد.