نوری در انتهای تونل برای آسانژجولیان آسانژ
ترجمه مجله هفته
به نظر می رسد نوری در انتهای تونل جولیان آسانژ وجود داشته باشد: در واقع سفیر ایالات متحده در کانبرا کارولین کندی به توافق احتمالی بین جولیان آسانژ و دفتر دادستانی ایالات متحده اشاره کرده است که به آزار و اذیت قضایی علیه بنیانگذار ویکی لیکس پایان می دهد و به او اجازه می دهد به استرالیا بازگردد.

این دیپلمات در گفتگو با روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد به اظهارات اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرد که تایید کرد انتشار اسناد طبقه بندی شده آسانژ در سال ۲۰۱۰ “امنیت ملی را به خطر انداخته است”. با این حال کندی در همان زمان خاطرنشان کرد که “راهی برای حل مشکل وجود دارد” و این موردی است که توسط وزارت دادگستری این کشور آمریکای شمالی به آن رسیدگی می شود.

گابریل شیپتون، برادر بنیانگذار ویکی لیکس که از آوریل ۲۰۱۹ در زندان فوق امنیتی بریتانیا در بلمارش نگهداری می شود، معتقد است که اظهارات سفیر نشان می دهد واشنگتن می خواهد از شر او خلاص شود. با این حال، او معتقد است این ایده که برادرش باید برای دستیابی به توافق به این کشور آمریکای شمالی سفر کند، به دلیل خطر خودکشی او “غیر ممکن” است. او هشدار داد: «جولیان تحت هیچ شرایطی نباید به ایالات متحده سفر کند.»

توانایی قانونی آسانژ برای اجتناب از استرداد از بریتانیا به آمریکا ممکن است ظرف دو ماه منقضی شود. در ماه ژوئن، تیم حقوقی او پس از از دست دادن یک تجدیدنظر مشابه، درخواست تجدیدنظر جدیدی را به دادگاه عالی لندن، آخرین نمونه دادگاه او در بریتانیا، ارائه کرد.

اسانژ که یک شهروند استرالیایی است، پس از انکه لنین مورنو، رئیس جمهور وقت اکوادور، اجازه دستگیری او را در سفارت اکوادور در لندن، جایی که از ژوئن ۲۰۱۲ به مدت ۷ سال در پناهندگی بود، در زندان بلمارش بازداشت شد.

بنیانگذار ویکی لیکس در ایالات متحده متهم به انتشار صدها هزار صفحه اسناد محرمانه نظامی و کابل های دیپلماتیک محرمانه در مورد فعالیت های ایالات متحده در جنگ های عراق و افغانستان در پورتال خبری خود است. انها خواستار ۱۷۵ سال زندان برای او هستند.
در ژوئن ۲۰۲۲، قوه قضاییه بریتانیا استرداد وی به ایالات متحده را تایید کرد، تصمیمی که توسط دولت بریتانیا تایید شد. این اقدام به دلیل درخواست تجدیدنظر آسانژ در حال حاضر اجرا نشد. جامعه بین المللی سال هاست که برای آزادی او تلاش می کند.


آندریا پوچیو