اخبار جنگ اوکراین ۱۵ اوت

افسر روسی: فقط مزدوران برای اوکراین به سمت سولدار می جنگند

به گفته یک افسر روسی، عمدتاً مزدوران لهستانی برای اوکراین در جبهه سولدار به طول دو کیلومتر می جنگند. یکی از فرماندهان یک گردان داوطلب به نام استاور به خبرگزاری تاس گفت که تقریباً هیچ جنگجوی اوکراینی در آنجا وجود ندارد.

به گفته وی، افسران شناسایی روسی لهستانی و انگلیسی را می شنوند. وی همچنین گفت که مزدوران به بسیاری از سلاح های ساخت خارجی، از جمله هواپیماهای بدون سرنشین و نارنجک انداز ساخت بریتانیا و لهستان، مسلح هستند. گفته می شود این یک وسیله جنگی قابل حمل و سبک است که برد بیشتری دارد و دقیق است.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در جلسه توجیهی خود در بعدازظهر سه شنبه از تلاش های ناموفق نیروهای اوکراینی در خط تماس در استان زاپوروژیه، نزدیک کوپیانسک، دونتسک، کراسنی لیمان وپیشروی جنوب دونتسک

در جبهه زاپوروژیه، ارتش روسیه در 24 ساعت گذشته سه حمله دشمن را در نزدیکی روستای رابوتینو دفع کرد. کوناشنکوف تلفات پرسنل اوکراینی را بیش از 200 سرباز تخمین زد. دشمن همچنین 5 تانک اصلی جنگی، 6 خودروی جنگی پیاده نظام، دو خودروی زرهی، دو واگن و دو دستگاه هویتزر Msta-B را از دست داد.

سخنگوی ارتش روسیه اعلام کرد که یگان نیروهای غرب 6 حمله تهاجمی اوکراین را در جبهه کوپیانسک دفع کرده است. دشمن در 24 ساعت گذشته 100 رزمنده را از دست داده است. دو خودروی زرهی، سه وانت، یک اسلحه M777 آمریکا، یک هویتزر خودکششی کراب لهستانی، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا، دو اسلحه خودکششی اسلواکی زوزانا-2، دو اسلحه D-20 و یک رادار شناسایی توپخانه آمریکایی ازنوع AN/TPQ-50.

در بخش دونتسک، تشکیلات نیروهای جنوبی یازده حمله اوکراینی را دفع کرد. به گفته کوناشنکوف، 230 پرسنل ارتش اوکراین در 24 ساعت گذشته در آنجا کشته شده اند. گفته می شود که دو نفربر زرهی، دو وانت، شش خودرو، یک هویتزر خودکششی آمریکایی M109 Paladin، یک اسلحه خودکششی آکازیجا و یک اسلحه D-20 در جریان درگیری از کار افتاده اند.

واحد مرکزی از سه حمله نیروهای مسلح اوکراین در جبهه کراسنی لیمان جلوگیری کرد. بیش از 80 پرسنل ارتش اوکراین کشته شدند. سخنگوی ارتش روسیه گفت: دشمن همچنین سه خودروی زرهی، دو دستگاه وانت و یک هویتزر D-30 را از دست داد.

در خط تماس در جنوب دونتسک، یگان نیرو به مواضع اوکراین حمله کرد و یک گروه شناسایی و خرابکاری دشمن را خنثی کرد. در 24 ساعت گذشته تا 200 نفر از نیروهای ارتش اوکراین در این بخش از جبهه کشته شده اند. کوناشنکوف گفت: چهار خودروی زرهی، سه خودرو، یک سامانه موشکی ضد هوایی Strela-10، یک هویتزر Msta-B و یک رادار شناسایی توپخانه AN/TPQ-37 منهدم شد.

سخنگوی ارتش روسیه تلفات اخیر پرسنل اوکراین در جبهه خرسون را تا 35 پرسنل ارتش اعلام کرد. در 24 ساعت گذشته سه خودرو، یک اسلحه ام 777 آمریکایی، یک هویتزر خودکششی کراب لهستانی و یک اسلحه دی-20 نیز از کار افتاده است.سخنگوی نیروی هوایی اوکراین: موشک های کروز Ch-22 روسیه تاکنون رهگیری نشده اند

یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در تلویزیون اعتراف کرد که سامانه پدافند هوایی اوکراین هنوز نتوانسته با موشک کروز روسی Ch-22 مقابله کند. رسانه‌های محلی به نقل از یک مقام ارشد ارتش گفتند:
پدافند هوایی اوکراین حتی یک موشک کروز Ch-22 را منهدم نکرده است – نه فقط در آن شب، بلکه از زمان شروع خصومت ها.
ایگنات در عین حال مدعی شد که سامانه پدافند هوایی پاتریوت آمریکا قادر به رهگیری چنین موشک های کروز است. این سامانه آمریکایی همچنین می تواند موشک های مافوق صوت روسیه از نوع Kinzhal را در هوا منهدم کند.هشدار هوایی سراسری در اوکراین

بر اساس داده های نقشه آنلاین وزارت تحول دیجیتال اوکراین، بعدازظهر سه شنبه در سراسر اوکراین هشدار هوایی اعلام شد.
آژیرهای هوایی تقریباً به طور همزمان در تمام مناطق کشور به صدا درآمد.


رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه درباره اظهارات دادگاه بین المللی کیفری درباره کمک روسیه به کودکان در دونباس اظهار نظر کرد
دادگاه کیفری بین المللی (ICC) این واقعیت را نادیده می گیرد که کودکان در حملات اوکراین در دونباس کشته می شوند. این چیزی است که سرگئی ناریشکین، رئیس آژانس اطلاعات خارجی روسیه SWR در سخنرانی در کنفرانس مسکو در مورد امنیت بین المللی گفت.
وی در عین حال تاکید می کند که دادگاه آنقدر دیوانه است که نجات کودکان از منطقه جنگی توسط نیروهای روسی را جنایت توصیف می کند.

بر اساس آمار رسمی، از سال 2014 تا آغاز عملیات نظامی روسیه، 4374 نفر از جمله 91 کودک تنها در جمهوری خلق دونتسک کشته شده اند. ناریشکین خاطرنشان می کند، اما هیچ نهادی در غرب به این موضوع واکنش نشان نداده است.پودولجاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین: در نهایت مذاکراتی انجام خواهد شد.

میخائیل پودولیاک، مشاور دفتر ریاست جمهوری اوکراین، مصاحبه ای اختصاصی با مجله فرانسوی Le Point انجام داده است. در این مورد او اطمینان دارد که در نهایت با روسیه مذاکره خواهد شد. وی در عین حال می گوید تا زمانی که ارتش روسیه به مرزهای سال 1991 در خاک اوکراین بازنگردد، چنین مذاکراتی غیرممکن است. به گفته پودولیاک، مذاکرات آینده باید شامل آینده تسلیحات هسته ای روسیه باشد.
ما با امضای آتش بس، محاسبه غرامت، تشکیل دادگاه جنایات جنگی، بحث در مورد آینده زرادخانه هسته ای روسیه و تعیین محدوده مناطق غیرنظامی در خاک روسیه روبرو هستیم.»
پودولیاک پیش از این اعلام کرده بود که چنین مناطق غیرنظامی باید در استان‌های روسیه بلگورود، بریانسک، کورسک و روستوف ایجاد شود و عرض آن بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلومتر باشد.


نفوذ یک گروه خرابکاران اوکراینی در منطقه مرزی بریانسک روسیه خنثی شد


الکساندر بوگوماس، فرماندار منطقه مرزی بریانسک روسیه در تلگرام می نویسد که ارتش روسیه تلاش یک گروه شناسایی و خرابکاری اوکراینی برای حمله به روسیه را خنثی کرد. این حادثه در نزدیکی شهرک کورکوویچی رخ داد. سیاستمدار از مدافعان تشکر می کند. وی گزارشی از تلفات و جراحات نداشته است.
به گفته بوگوماس، با این حال، یک دام در یک مزرعه زمانی که سربازان اوکراینی به سمت آن شلیک کردند، کشته شدند. فرماندار از آسیب دیدن اماکن تجاری و یک دستگاه خودرو خبر داد.


لاوروف: روسیه از تلاش های جنوب جهانی برای حل مناقشه اوکراین قدردانی می کند


در XI. سرگئی لاوروف، دیپلمات ارشد روسیه در سخنرانی در کنفرانس مسکو در مورد امنیت بین‌المللی (MCIS) از کشورهای به ا

صطلاح جنوب جهانی به خاطر تلاش‌هایشان برای کمک به حل مناقشه اوکراین تشکر کرد. وزیر امور خارجه صریحا از مصر و شرکای بریکس چین، برزیل، آفریقای جنوبی و هند تشکر می کند. ابتکارات صلح آنها مبتنی بر درک روشنی از علل واقعی بحران بود. اینها این است که غرب اصل تقسیم ناپذیری امنیت را زیر پا گذاشته است.
در عین حال، لاوروف دولت کی‌یف و غرب را متهم می‌کند که تلاش می‌کند کشورهای دیگر را با فرمول صلح ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور آمریکا به هر وسیله‌ای که لازم است جلب کند.
من می خواهم از همه کسانی که به این بازی اغوا می شوند بخواهم به یاد داشته باشند که رژیم کی یف علناً هدف از بین بردن همه چیز روسی را در مناطقی که اکنون تحت کنترلش نیست اعلام کرده است.
وزیر امور خارجه همچنین غرب را به دامن زدن به مناقشه اوکراین با ارسال تسلیحات متهم می کند. تمام سیگنال‌های نگران‌کننده‌ای که روسیه در این زمینه به غرب می‌فرستد نادیده گرفته می‌شود یا به شدت به اهداف تبلیغاتی تحریف می‌شود.
بنابراین غرب به طور غیرمسئولانه خطر درگیری نظامی مستقیم بین قدرت های نظامی را افزایش می دهد.

«کلاغ‌های» روسی مواضع اوکراینی را نابود می‌کنند: جنگنده‌های SU-25 در عمل


وزارت دفاع روسیه تصاویری از عملیات جنگنده های سوخو ۲۵ منتشر کرد. این نشان می دهد که خدمه با موفقیت حملات موشکی را به مواضع رزمی نیروهای مسلح اوکراین در بخش کراسنی لیمان در جبهه انجام می دهند.دونتسک 41 حمله اوکراینی را ظرف 24 ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک 41 حمله توسط نیروهای اوکراینی را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل 121 گلوله به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از موشک های دوربرد، توپخانه، مهمات خوشه ای و پرتابه هایی با کالیبر 155 و 152 میلی متر استفاده کرد. هفت شهر، از جمله پایتخت منطقه، دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.

در این حملات هفت غیرنظامی زخمی شدند. گلوله باران به پنج ساختمان آپارتمانی در دونتسک و استارومیخایلوفکا و همچنین دو زیرساخت غیرنظامی آسیب رساند.

یک روز قبل، مقامات دونتسک 74 حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند.

نیروهای روسی از حملات در جبهه نزدیک کوپیانسک جلوگیری کردند

سرگئی سیبینسکی، رئیس دفتر مطبوعاتی این واحد به تاس گفت: یگان‌های یگان نیروهای غربی روسیه روز گذشته پنج ضدحمله اوکراینی را در بخش کوپیانسک در جبهه دفع کردند. به گفته وی، نیروهای اوکراینی در حال برنامه ریزی برای بازپس گیری کنترل مواضع از دست رفته خود در کوپیانسک بودند.

«تمام ضدحمله ها با استقرار توپخانه های پیشگیرانه خنثی می شد. تلفات دشمن به گروهی از پیاده نظام به اندازه یک جوخه می رسید».

سیبینسکی ادامه داد: علاوه بر این، از دو حمله ارتش اوکراین در نزدیکی روستای نووسژولوسکویه با استفاده از هویتزر یدک‌کش Giaziint B و اسلحه خودکششی Msta S جلوگیری شد. گفته می شود ارتش اوکراین تقریباً همین جوخه را از دست داده است.

زلنسکی از سربازان در جبهه در جمهوری خلق دونتسک بازدید می کند

به گفته ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، وی از تیپ 22 در دونباس بازدید کرد. این مطلب در کانال تلگرامی ایشان گزارش شده است. به گفته زلنسکی، او با فرمانده تیپ “مشکلاتی که سربازان با آن روبرو هستند و پیشنهادهایی برای حل آنها” گفتگو کرده است.
زلنسکی همچنین از بازدید خود از پست فرماندهی تیپ 5 حمله جداگانه در بخش باخموت (آرتموفسک) گزارش داد.


گلوله باران اوکراینی در دونتسک و اطراف آن: تعداد مجروحان به پنج افزایش یافت

تعداد غیرنظامیان مجروح در گلوله باران دونتسک توسط واحدهای اوکراینی به پنج نفر افزایش یافت. الکسی کولمسین شهردار دونتسک در کانال تلگرامی خود نوشت: یک ساکن محلی در روستای کرمنتس متعلق به شهر دونتسک زخمی شد. او به اشتراک گذاشت:
یکی دیگر از اهالی روستای کرمنتس، متولد 1961، بر اثر اصابت ترکش به مرکز درمانی منتقل شد.
مقامات محلی پیشتر گزارش داده بودند که دونتسک از جمله با بمب های خوشه ای گلوله باران شده است.
هدف: بدون تلفات – مهندسان روسی منطقه جلویی را از مین و مهمات خوشه ای پاکسازی می کنند

اعضای واحد انجنیری و مین زدایی حوزه نظامی مرکزی روزانه در مواضع، مناطق و جاده های آزاد شده به جست و جوی اشیاء انفجاری و مهمات منفجر نشده می پردازند و آنها را خنثی می کنند. اخیرا تعداد مین های با منشاء خارجی مورد استفاده توسط نیروهای مسلح اوکراین به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. مهمات قابل برداشت در محل با انفجار مواد منفجره از بین می رود.

هر مین خنثی شده به معنای نجات جان است: جان یک سرباز و در آینده، یک غیرنظامی نیز.

در پی گلوله باران روستای کرمنتس و منطقه دونتسک کویبیشفسکی توسط نیروهای اوکراینی، سه غیرنظامی زخمی شدند. این را الکسی کولمزین شهردار دونتسک در کانال تلگرامی خود اعلام کرد. او بعداً از قربانی دیگری در کرمنتس خبر داد.
نمایندگی دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین قبلاً گزارش داده بود که واحدهای اوکراینی منطقه کویبیشفسکی را 13 بار با استفاده از مهمات خوشه‌ای 155 میلی‌متری گلوله باران کردند. تولید ناتو استفاده می کرد.از طرف دولت آلمان: راین متال سیستم شناسایی اوکراین را تامین می کند

شرکت دفاعی آلمانی راین متال تایید کرده است که تا پایان سال میلادی جاری سامانه شناسایی هوایی بدون سرنشین LUNA NG را به اوکراین تحویل خواهد داد. در بیانیه آمده است:
«تجهیزات شناسایی نزدیک بدون سرنشین هوابرد نسل بعدی» (LUNA NG) اکنون در اوکراین مستقر خواهد شد. در سال جاری 2023، گروه فناوری مستقر در دوسلدورف به نمایندگی از جمهوری فدرال آلمان، سیستمی را برای شناسایی هوابرد به نیروهای مسلح اوکراین تحویل خواهد داد.
سیستم LUNA از یک ایستگاه کنترل زمینی با چندین هواپیما یا “پهپاد” تشکیل شده است. این سیستم همچنین شامل منجنیق پرتاب، تجهیزات شبکه ایمنی اختیاری برای فرود، و تجهیزات برای تعمیرات سریع است. تمام اجزای سیستم بر روی کامیون های HX با سیستم های شارژ تعویض بدنه از Rheinmetall MAN Military Vehicles بارگیری می شوند. گفته شده است که سفارش ارسال شده باید به ارزش دو رقمی پایین میلیون یورو باشد.


ایالات متحده یک بسته کمک نظامی ۲۰۰ میلیون دلاری دیگر به اوکراین می دهد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که ایالات متحده قسط جدیدی از تسلیحات و تجهیزات نظامی به ارزش 200 میلیون دلار در اختیار اوکراین قرار داده است. در بیانیه کتبی وزیر آمده است که بسته کمک نظامی شامل مهمات برای سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت و راکت‌اندازهای HIMARS، گلوله‌های توپخانه، سلاح‌های ضد تانک و تجهیزات اضافی پاکسازی مین است.جنگنده روسی از نقض حریم هوایی روسیه بر فراز دریای بارنتس توسط هواپیمای نروژی جلوگیری کرد

در 14 آگوست، یک جنگنده روسی میگ 29 مانع از ورود هواپیمای نروژی به حریم هوایی روسیه بر فراز دریای بارنتز شد. این را وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد.

به گفته این وزارتخانه، خدمه هواپیمای روسیه هدف هوایی را یک هواپیمای گشتی و شناسایی P-8A Poseidon نیروی هوایی نروژ شناسایی کردند. در ادامه این بیانیه آمده است:

«با نزدیک شدن هواپیمای جنگنده روسی، یک هواپیمای خارجی از مرز روسیه دور شد. هیچ نقض مرزی وجود نداشت.»

وزارت دفاع در مسکو همچنین اعلام کرد که هواپیمای روسی پرواز خود را با رعایت دقیق قوانین بین المللی انجام داده است.