همه چیز نشان از انشعابی قریب‌الوقوع دارد.

ترجمه مجله هفته

آیا حزب چپ آلمان در ماه آینده دچار انشعاب میشود؟ حزب چپ به بحث درباره سارا واگنکنشت ادامه می دهد

به گزارش “برلینر سایتونگ”، حزب چپ آلمان ماه های پایانی خود را سپری می کند. طبق تحقیقات او، اولین گام‌ها برای انشعاب در حزب در اوایل سپتامبر برداشته میشود. پس از استعفای رئیس مشترک فراکسیون پارلمانی حزب چپ در بوندستاگ آلمان، ظاهراً این روند برگشت ناپذیر است.

پس از استعفای امیرا محمدعلی، رئیس مشترک فراکسیون حزب چپ در بوندستاگ آلمان، حزب چپ همچنان در مورد مسیر آینده و نحوه برخورد با سارا واگنکنشت به بحث و جدل ادامه می دهد.

یکشنبه گذشته، محمدعلی اعلام کرد که نمی‌خواهد دوباره برای ریاست گروه نامزد شود. علاوه بر دلایل دیگری مانند انتقاد بی رنگ و آبکی از دولت آلمان فدرال و نگرش جنگ‌طلبانه حزب به جنگ اوکراین، رئیس مشترک این اقدام را بیش از هر مورد دیگری با نحوه برخورد حزب با سارا واگنکنشت مربوط کرد. در ماه ژوئن، هیئت اجرایی حزب از این سیاستمدار محبوب خواست تا از نمایندگی بوندستاگ استعفا دهد و اعلام کرد که آینده حزب چپ “آینده ای بدون واگنکنشت” است.
محمدعلی قبلاً در آن زمان توضیح داده بود که نمی تواند از این موضع حمایت کند. او در گفتگو با روزنامه زوددویچه سایتونگ احتمال خروج از حزب را رد نکرد.
رهبر این فراکسیون پارلمانی در بیانیه خود که در تاریخ ۶ اوت منتشر شد، گفت:

«در رهبری حزب و در میان اکثریت مقامات، خطی حاکم شده است که آشکارا در بسیاری از جاها با اعتقادات سیاسی من در تضاد است و حزب چپ را به طور فزاینده ای به سمت بی اهمیتی سیاسی سوق می دهد. به عنوان مثال، انتقاد از دولت ائتلافی آلمان تا حد زیادی محدود به تقاضای سازشکارانه در مورد حقوق اجتماعی محدود شده است، نه اشاره به ویرانی هایی که توسط سیاست های دولت فعلی و پیشینیان آن ایجاد شده یا تشدید شده است. عمدتا هیچ اعتراض یا برنامه ای برای مقابله با اشتباهات دولت ائتلافی از سوی حزب وجود ندارد، حزب عملا هیچ اعتراضی علیه سیاست هایی که آلمان را به عنوان یک مکان تجاری به خطر می اندازد و بنابراین به طور گسترده ای رفاه و مشاغل انسانها را تهدید می کند، هیچ کاری علیه فقر کودکان، علیه دستمزدهایی که برای زندگی کافی نیست، علیه حقوق بازنشستگی فقر انجام نمیدهد.»
در مورد پرونده واگنکنشت، محمدعلی در آن زمان موارد زیر را بیان کرد:

«نقطه عطف نهایی تصمیم من، تصمیم متفق القول ده ژوئن ۲۰۲۳ و این واقعیت بود که اکثریت رهبری حزب این قطعنامه را تصویب کردند. در این بیانیه آمده است که سارا واگنکنشت آینده ای در حزب چپ ندارد و باید از نمایندگی حزب در پارلمان استعفا دهد. این امر با این وضوح هرگز طرح نشده بود، این خواسته و هدفی را نشان می دهد که سعی دارد بخشی از اعضای حزب را اخراج کند. و این بخش دقیقا شامل آن دسته از اعضای حزب میشود که پیگیرانه و آشکارا سیاست های رهبری حزب را مورد انتقاد قرار میدهند.”

سارا واگنکنشت به نوبه خود در مصاحبه ای با استودیوی ARD capital درباره کناره گیری محمدعلی اظهار نظر کرد. او گفت که محمد علی همیشه طرفدار “تعادل، سازش و تفاهم” بود. در مورد وضعیت حزبش، او گفت که فضای کمتر و کمتری برای سیاست معقول در حزب چپ وجود دارد.

در میان سیاستمداران چپ‌گرای معروف‌تر، سویم داغدلن، کلاوس ارنست، آندری هونکو، ژاکلین ناستیچ و کریستین لی در کنار واگنکنشت و محمد علی قرار گرفته‌اند. اما سایر نمایندگان نیز از سیاستهای رهبری حزب انتقاد کردند.
جسیکا تاتی، سخنگوی سیاست اجتماعی گروه، سخنگوی سیاست اجتماعی، نوشت:
«هرکسی که مدام در را به رفقای خود نشان می‌دهد، نباید تعجب کند که در زمانی آنها از آن عبور کنند».
رهبری حزب در برخورد به واگنکنشت و محمد علی کوچکترین تغییری در سیاست خود ایجاد نکرده است و سیاست و نوع برخورد آنها هر روز بیشتر حماقت بار و مسخره میشود.
در نسخه جمعه برلینر سایتونگ، حزب چپ در حال حاضر به پایان خود رسیده است. این روزنامه پیش بینی می کند:
“بعد از تعطیلات تابستانی، ما احتمالا راه خود را از هم جدا خواهیم کرد. حتی اگر بازیگران اردوگاه سارا واگنکنشت موافقت کرده باشند که تا سپتامبر سکوت کنند، تصویر واضح است: عملیات مخفی برای تأسیس یک حزب جدید در حال انجام است.”

بر اساس تحقیقات برلینر سایتونگ، نشانه های جدایی قریب الوقوع افزایش یافته. بر اساس صحبت هایی که با افراد نزدیک به واگنکنشت انجام شده است، پس از تعطیلات تابستانی “خبر بزرگ” منتشر خواهد شد. با این حال، این لزوماً به این معنی نیست که آنها امسال حزب خود را تأسیس خواهند کرد.

یک تشکل غیر حزبی مانند یک انجمن، فعلا در مرکز مباحثات قرار دارد. اعضای اطراف واگنکنشت می‌توانند در سال جاری چنین اتحادی را ایجاد کنند و در نتیجه ساختاری اولیه برای یک حزب چپ جدید بنیان بگذارند. این به یک حزب متکی بر کادرها شباهت خواهد داشت: یک ساختار بسته که در ابتدا محدود به همفکرانی است که می تواند تا زمانی که قانون حزبی اجازه می دهد ادامه حیات دهند.

در همین حال، سورن پلمن، عضو بوندستاگ از لایپزیگ، برای نجات حزب چپ آستین بالا زده، پلمن، علیرغم نزدیکی اش به واگنکنشت، خروج از حزب چپ برایش که معروف به رئال پولیتیک است و نتایج انتخاباتی برایش بسیار مهم است دور از تصور است.
پلمن می گوید: خانه سیاسی من حزب چپ است. اگر واگنکنشت یک حزب جدید تأسیس کند، تخمین می زند که یک سوم اعضا با آن همراه می شوند. او این را به عنوان به خطر انداختن دورنمای انتخابات آینده می داند.
پلمن کنوانسیون ویژه ای را برای روشن شدن مشکلات فعلی پیشنهاد می کند. علاوه بر این، واگنکنشت باید به جای کارولا راکته، عضوی از ناجیان پناهندگان در دریای مدیترانه، به عنوان کاندیدای اصلی حزب چپ در انتخابات آینده اروپا نامزد شود.

رهبری حزب چپ می گوید که پیشنهاد پلمن را بررسی میکند. با این حال، بعید است که هیئت رهبری به خود اجازه پذیرفتن این پیشنهاد را بدهد، با توجه به اینکه نامزدی خانم راکته اعلام شده و این تنها میتواند منجر به استعفای مارتین شیردوان اژ رهبری حزب شود.
وقتی از دفتر واگنکنشت درباره این پیشنهاد سوال شد، آنها گفتند که فعلا آنرا تفسیر نمی‌کنند.