آمریکا به تهران کمک مالی می کند.
توافق ایران و امریکا نتانیاهو را ناراحت کرد: آمریکا به تهران کمک مالی می کندترجمه مجله هفته

رسانه های اسرائیلی می گویند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از توافق زندانیان با ایران از ایالات متحده انتقاد کرد.

رسانه های اسرائیلی روز یکشنبه گزارش دادند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پس از توافق اخیر با ایران، از ایالات متحده انتقاد کرد.
به گزارش i24NEWS، اسرائیل مخالفت خود را با تفاهمات حاصل شده بین ایالات متحده و ایران که منجر به توافق تبادل زندانیان شد، ابراز کرد.
این وب سایت به نقل از دفتر نتانیاهو گفت: موضع اسرائیل به خوبی شناخته شده است که این نوع ارفاق‌ها، که زیرساخت های هسته ای ایران را از بین نمی برد و برنامه هسته ای ان را متوقف نمیکند، تنها بودجه ای را برای گروه‌های تحت حمایت ایران فراهم می کند.

به عنوان بخشی از این توافق، ایران نزدیک به ۶ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده در کره جنوبی را دریافت خواهد کرد و قادر خواهد بود از این پول برای خرید غذا، دارو و سایر تجهیزات بشردوستانه استفاده کند.

این توافق بخشی از تفاهمات گسترده تر در مورد برنامه هسته ای و کاهش تنش در منطقه است که بین ایالات متحده و ایران از طریق چندین واسطه از جمله قطر و عمان مورد بحث قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اعلام توافق تبادل زندانیان بین ایالات متحده و ایران پرونده برنامه هسته ای تهران را با صحبت از یک توافق غیررسمی بین دو کشور برای کاهش تنش بین آنها پس از رسیدن به نقاط بحرانی به پیش برد.

وب سایت اسرائیلی یدیعوت آحارونوت اشاره کرد که مقامات بلندپایه اسرائیلی در تشکیلات امنیتی و نظامی اسرائیل اعلام کرده‌اند که “این توافق بخشی از تفاهمات گسترده تر بین دو کشور است.”

اعلام توافق تبادل زندانیان بین ایالات متحده و ایران می تواند همکاری های دیپلماتیک از جمله توافق هسته ای بین دو طرف را افزایش دهد.

ادریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، انتقال پنج امریکایی از زندان و قرار دادن انها در بازداشت خانگی را یک گام «دلگرم کننده» توصیف کرد.

بر اساس توافقی که روز پنجشنبه اعلام شد، ایران پنج امریکایی را در ازای ۵ ایرانی زندانی در آمریکا آزاد خواهد کرد و همچنین حدود ۶ میلیارد دلار از داراییهای ایران را ازاد خواهد کرد.

دیروز، محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی ایران، اعلام کرد که ایران موفق شده است تمام وجوه مسدود شده خود را در کره جنوبی تحت توافق اخیر با ایالات متحده ازاد کند.


جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، قرار است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را برای بازدید از کاخ سفید در ماه اینده دعوت کند.

به گزارش رسانه های اسرائیلی، سفر قریب الوقوع به واشنگتن دی سی اولین سفر نتانیاهو از زمان اغاز به کار برای سومین دوره نخست وزیری در سال ۲۰۲۲ خواهد بود.

اگر این دیدار انجام شود، در بحبوحه تنش ها بر سر اینده فعالیت های هسته ای ایران صورت می گیرد، زیرا دولت بایدن در تلاش است تا توافقی را نجات دهد که کنترل بین المللی بر برنامه غیرنظامی را در ازای لغو تحریم ها بازگرداند، در حالی که اسرائیل با هر توافق هسته ای با جمهوری اسلامی مخالف است و معتقد است که “هر توافقی که زیرساخت های پروژه های هسته ای را از بین نبرد، تهران و پرسنل ان را تامین می کند.”

روابط میان نتانیاهو و بایدن نیز در ماه های اخیر تحت الشعاع تلاش های ائتلاف حاکم اسرائیل برای به تصویر کشیدن اصلاحات قوه قضائیه این کشور قرار گرفته است که منجر به قوی ترین و مداوم ترین اعتراضات گسترده در تاریخ دولت اسرائیل شده است.