لوکاشنکو: لهستان از سوی آمریکا تحریک میشود.


ترجمه مجله هفته

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس روز جمعه اعلام کرد که مینسک نمی خواهد غرب را از دست بدهد و نمی خواهد روابط با آن را به خطر بیندازد. این امر به ویژه بر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله لهستان تأثیر می گذارد.

بلاروس نباید روابط خود را با کشورهای اتحادیه اروپا از دست بدهد. این را الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور این کشور در سخنرانی روز جمعه خود در فرودگاه ملی مینسک بیان کرد. رئیس دولت تاکید کرد که بلاروس در حال حاضر به لطف همکاری با روسیه و چین عمدتاً به هزینه شرق زندگی می کند. با این وجود، مینسک نباید غرب از نظر تکنولوژیکی بسیار توسعه یافته را فراموش کند و نباید روابط خود را با آن، به ویژه با کشورهای همسایه اتحادیه اروپا از دست بدهد. بلاروس برای این کار آماده است، اما منافع خود را در نظر خواهد گرفت. خبرگزاری دولتی بلتا به نقل از رئیس جمهور به شرح زیر است:

«آنها بسیار نزدیک هستند، آنها همسایگان ما هستند – اتحادیه اروپا. و ما نباید روابط خود را با آنها از دست بدهیم.»
در همین راستا، لوکاشنکو یادآور شد که در اوایل ژوئیه، در جلسه بزرگداشت روز استقلال، به دولت و وزارت امور خارجه دستور داده بود تا طرحی برای حسن همجواری و صلح به همسایگان غربی پیشنهاد کنند.

رئیس جمهور تاکید ویژه ای بر گفتگو با لهستان داشت. اگر ورشو می خواست، کشورهای همسایه می توانستند با هم تماس بگیرند و روابط را ایجاد کنند. لوکاشنکو ادامه داد: با این حال، انتخابات پارلمانی در لهستان در ۱۵ اکتبر برگزار می شود و به همین دلیل است که مقامات لهستانی به تشدید تنش نیاز دارند. تا آن زمان، هیچ تغییر قابل توجهی از سوی لهستان نمی توان انتظار داشت. ورشو به خودی خود دست به تشدید اوضاع منطقه نمیزند، اما از سوی ایالات متحده آمریکا به این کار تحریک می شود. لوکاشنکو همچنان مایل به همکاری است.

“آمریکایی ها روی لهستان شرط بندی کردند. اما لهستانی ها احمق نیستند. آنها از مردمان ما هستند، اسلاوها. آنها همه چیز را به خوبی درک می کنند. ما صبور خواهیم بود، خواهیم دید. ما آماده همکاری هستیم.”

لهستان پیشتر از انتقال ده‌هزار سرباز به مرز بلاروس خبر داده بود. به گفته ماریوش بلاشاک، وزیر دفاع، کشور قصد دارد حفاظت از مرزها را تقویت کند و به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کند.