رافائل کوریا: اکوادور یک کشور شکست خورده است


ترجمه مجله هفته
رافائل کورئا، رئیس‌جمهور سابق اکوادور، در مورد ترور فرناندو ویلاوینسسیو، نامزد ریاست‌جمهوری، می‌گوید که اکوادور “یک کشور شکست خورده” است.

رئیس جمهور سابق در پلتفرم ایکس با اشاره به بحران ناامنی که این کشور آمریکای جنوبی را گرفتار کرده است، نوشت: «اکوادور به یک کشور شکست خورده تبدیل شده است، در حالی که باند جنایتکار «لوس لوبوس» مسئولیت مرگ فرناندو ویلاوینسسیو را بر عهده گرفت.

کوریا همچنین با خانواده ویلاوینسسیو و تمامی خانواده های قربانیان خشونت ابراز همبستگی کرد و هشدار داد که خشونت و نفرت کشور را ویران می کند.

وی افزود: «کسانی که قصد دارند با این فاجعه جدید بذر نفرت بیشتری را بکارند، امیدواریم بفهمند که این امر به نابودی کامل ما منجر میشود.»

کوریا که بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ رهبری این کشور آمریکای جنوبی را بر عهده داشت، در پیام دیگری در شبکه X تاکید کرد که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی اکوادور قادر به مهار جنایات و جرایم سازمان‌یافته نیستند.

ویلاوینسسیو، ۵۹ ساله، بعد از ظهر چهارشنبه در پایان یک رویداد تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری آتی که در ۲۰ اوت در شمال پایتخت کیتو برگزار می شود، از ناحیه سر مورد اصابت ۳ گلوله قرار گرفت. این سیاستمدار به کلینیک منتقل شد و در آنجا جان باخت.

حداقل ۹ نفر دیگر از جمله یک نامزد انتخابات مجلس و دو افسر پلیس در این رویداد زخمی شدند. عامل این حمله که توسط ماموران امنیتی مجروح شده بود ساعاتی بعد جان باخت. دفتر دادستانی گزارش داد که تا کنون شش نفر را که گفته می شود در این حمله دست داشته اند، بازداشت کرده است.

خواهر الکساندرا ویلاوینسسیو، دولت اکوادور را مسئول این تراژدی دانست و گفت که پلیس از برادرش حمایت لازم را نکرده است، علیرغم اینکه وی در طول مبارزات انتخاباتی خود تهدید به مرگ شده بود. او پس از تاکید بر اینکه اکوادور در یک بحران امنیتی فرو رفته است که در دو سال گذشته رو به افزایش بوده است، فریاد زد: “امنیت کجاست؟”

بر اساس آمار، در واقع، میزان کشتار ثبت شده در کشور در پنج سال گذشته ۵ برابر شده است و گواهی می‌دهد که سیاست‌های امنیتی رئیس جمهور لاسو به‌شدت شکست خورده است. مقامات اکوادور اعلام کرده اند که مبارزات انتخاباتی کنونی برای ریاست جمهوری یکی از خشونت آمیزترین مبارزات ثبت شده در این کشور بوده است، جایی که هفت کاندیدا از هشت نامزد ریاست جمهوری خواستار کمک پلیس برای حفاظت از خود شده اند.

پس از این حمله، رئیس جمهور گیلرمو لاسو فرمانی را امضا کرد که به مدت ۶۰ روز وضعیت فوق العاده در این کشور برقرار می کند. وی همچنین سه روز عزای عمومی اعلام کرد و اعلام کرد انتخابات سر وقت برگزار خواهد شد.

باند جنایتکار لوس لوبوس در ویدئویی که گروهی از مردان مسلح که صورت خود را پوشانده بودند را نشان می دهد، مسئولیت قتل فرناندو ویلاوینسسیو، نامزد ریاست جمهوری اکوادور را به عهده گرفت.

یکی از اعضای باند هنگام خواندن بیانیه ای گفت: “ما، سازمان لوس لوبوس، مسئولیت اتفاقات امروز بعد از ظهر را بر عهده می گیریم.” و افزود که چنین رویدادهای “زمانی که فاسدان به قول خود عمل نکنند، تکرار خواهد شد.”

گروه لوس لوبوس یکی از دو باند بزرگ جنایتکار در کشور محسوب می شود که بیش از ۸۰۰۰ عضو در زندان های مختلف کشور دارد. علاوه بر این، آنها از متحدان کارتل Jalisco Nueva Generación به حساب می‌آیند.

آندریا پوچی