پناهندگان در زندان شناوردولت بریتانیا پناهجویان را در کشتی اسکان می دهد. توافق با ترکیه در برابر “مهاجرت غیرقانونی”
نوشته دیتر راینیش
منتشرشده در یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

دولت بریتانیا به روند غیرانسانی خود علیه پناهجویان ادامه می دهد. از این هفته صدها پناهجو در یک کشتی کانتینر سه طبقه در سواحل شهر پورتلند در جنوب انگلیس حبس شده اند. در ماه ژوئیه، پارلمان لندن قانونی را تصویب کرد که برای سرعت بخشیدن به اخراج ها طراحی شده بود. اندکی پس از آن که، دادگاه اخراج برنامه ریزی شده پناهجویان به رواندا را ممنوع کرد، پس از آن دولت تصمیم گرفت قربانیان را در کانتینرهای شناور اسکان دهد.

شکار انسان

علاوه بر آن. لندن روز چهارشنبه توافقنامه ای را با ترکیه امضا کرد که به گفته آن “مهاجرت غیرقانونی” متوقف می شود. وزارت کشور بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «انگلیس و ترکیه توافق کرده‌اند همکاری‌های خود را برای مبارزه با جابجایی مهاجران غیرقانونی افزایش دهند.»بخشی از این توافقنامه ایجاد یک “مرکز صلاحیت” مستقر در ترکیه است. این باید کار پلیس و سرویس مخفی دو کشور را هماهنگ کند و توسط پلیس ملی ترکیه مدیریت شود. در این بیانیه آمده است که در مرکز عملیات “مبارزه با جرایم سازمان یافته مهاجرت” قرار دارد.

علاوه بر ایجاد «مرکز صلاحیت»، افسران پلیس بریتانیا باید به همراه همکاران ترکیه‌ای خود در قلمرو ملی و آب‌های مستقل ترکیه گشت‌زنی کنند و افرادی را که از طریق دریای مدیترانه به اروپا فرار می‌کنند، شکار کنند. دولت بریتانیا گفت: علاوه بر این، داده های گمرکی تحت توافق جدید سریعتر مبادله خواهند شد. مشخص نیست که «مرکز صلاحیت» تازه تأسیس چه اختیارات دیگری خواهد داشت. با این حال، این احتمال وجود دارد که اطلاعات مربوط به دیاسپورای کرد در بریتانیا و فعالان سیاسی خاورمیانه و ترکیه نیز رد و بدل شود.

لندن راضی است

سو-الن براورمن، وزیر کشور بریتانیا گفت که از این توافق خوشحال است. او روز چهارشنبه به رویترز گفت: «مشارکت ما با ترکیه، دوست و متحد نزدیک، به آژانس‌های مجری قانون اجازه می‌دهد تا در این موضوع بین‌المللی با یکدیگر همکاری کنند و با هجوم قایق‌های کوچک مبارزه کنند».

یک سال مانده به انتخابات عمومی، موضوع مهاجرت به طور فزاینده ای بر سیاست داخلی بریتانیا سایه افکنده است. ریشی سوناک، نخست وزیر، کاهش تعداد پناهجویان به بریتانیا را به موضوع اصلی وعده‌های انتخاباتی خود تبدیل کرده است. با انجام این کار، او تلاش می کند فاصله را با حزب کارگر در نظرسنجی ها کاهش دهد. حزب کارگر در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد از حزب محافظه کار جلوتر است. اگر انتخابات یکشنبه آینده برگزار می شد، حزب محافظه کار بدترین نتیجه انتخاباتی خود را حداقل ۱۰۰ سال گذشته بدست خواهد آورد. این حزب ۲۷۵ کرسی را از دست خواهد داد و تنها ۹۰ نماینده در پارلمان بعدی خواهد داشت. از سوی دیگر، حزب کارگر ۴۶۱ کرسی خواهد داشت.

انتقاد اتحادیه های کارگری

قرارداد تجاری موقت بین بریتانیا و ترکیه قبلاً در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ امضا شده بود. در آن زمان به انتقاد اتحادیه های کارگری بریتانیا و ترکیه منجر شد. انجمن بریتانیایی TUC و اتحادیه‌های کارگری DISK و KESK در بیانیه‌ای مشترک خواستار عدم تصویب این توافق تا زمانی که «حقوق انسانی کارگران در ترکیه» تضمین نشده است، شدند.