نیویورک تایمز: توافق اخیر بخشی از تفاهمات گسترده تر است.
نیویورک تایمز: توافق زندانیان بین تهران و واشنگتن بخشی از تفاهمات گسترده تر» است.
اعلام توافق مبادله زندانیان بین ایالات متحده و ایران می تواند همکاری دیپلماتیک بین دو کشور را افزایش دهد و مقامات اسرائیلی تاکید می کنند که این توافق بخشی از تفاهمات گسترده تر است.


نیویورک تایمز: توافق زندانیان بین تهران و واشنگتن ممکن است توافق هسته ای را تسهیل کند.
اعلام توافق مبادله زندانیان بین ایالات متحده و ایران می تواند همکاری های دیپلماتیک از جمله توافق هسته ای بین دو طرف را افزایش دهد.

اگر چه نقاط حساس متعدد و خصومت های عمیق بین واشنگتن و تهران وجود دارد، موفقیت توافق زندانیان “به سختی به دست امده”، اما این توافق یک مشکل حاد بین دو کشور را که میتوانست دلیلی برای «رویارویی نظامی» شود را حذف می کند.

بر اساس توافقی که روز پنجشنبه اعلام شد، ایران پنج امریکایی را در ازای آزادی پنج ایرانی زندانی در امریکا و همچنین ازاد کردن حدود ۶ میلیارد دلار از داراییهای ایران آزاد خواهد کرد.

هنری روما، تحلیلگر ارشد انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، گفت که توافق زندانیان یک گام بزرگ به جلو برای تلاش های واشنگتن و تهران برای کاهش تنش ها است، زیرا آنها به دنبال بازگشت به مذاکرات رسمی هسته ای در اواخر سال جاری هستند.

یدیعوت احرونوت گزارش داد که مقامات ارشد اسرائیلی در تشکیلات امنیتی و نظامی اسرائیل گفتند که “این توافق بخشی از تفاهمات گسترده تر بین دو کشور است.”

ادریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، انتقال پنج آمریکایی بازداشت شده از زندان به بازداشت خانگی توسط ایران را «یک گام دلگرم کننده» توصیف کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت که ایالات متحده تحریم ها علیه ایران را تحت توافق آزادی زندانیان متقابل کاهش نخواهد داد.