توافق جدید میان واشنگتن و تهران: آزادی آمریکایی و آزاد سرمایه های ایران در سراسر جهان.

توافق جدید میان واشنگتن و تهران: آزادی بازداشت شدگان آمریکایی و آزاد سرمایه های ایران در سراسر جهان.

ترجمه مجله هفته

شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که ایران پنج آمریکایی بازداشت شده را آزاد کرده و آنها را در هتلی در تهران تحت بازداشت خانگی قرار داده است.
ایالات متحده و ایران روز پنجشنبه به توافق رسیدند تا زندانیان هر دو طرف را آزاد کنند، علاوه بر اینکه منابع مالی ایران در کره جنوبی را آزاد شود.

خبرگزاری داخلی ایران گزارش داد که زندانیان آمریکایی در ازای آزادی وجوه مسدود شده ایران در بانکهای کره جنوبی که حدود ۶ میلیارد دلار تخمین زده میشود، ازاد خواهند شد.

«آنها به نقل از منابع آگاه گفتند: زندانیان آمریکایی تا زمانی که منابع مالی مسدود شده ایران در کره جنوبی به قطر منتقل نشود، ازاد نخواهند شد.»

آژانس خبری ایرنا به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که این توافق آزادی پنج زندانی آمریکایی را در ازای آزادی ۵ زندانی ایرانی در آمریکا فراهم میکند.

در این بیانیه امده است که ۶ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی آزاد خواهد شد.

اژانس ایرانی اشاره کرد که “بخش بزرگی از وجوه ایران نیز در بانک TBI عراق آزاد خواهد شد.”

این آژانس خاطرنشان کرد که مراحل اولیه روند آزادسازی وجوه ایران در بانکهای اروپایی آغاز شده است.

ایرنا اعلام کرد که داراییهای مسدود شده ایران در کره جنوبی پس از ازادسازی به بانکی در سوئیس و از آنجا به قطر منتقل خواهد شد.

شورای امنیت ملی امریکا در بیانیهای اعلام کرد: ایران پنج آمریکایی بازداشت شده را آزاد کرده و آنها را در هتلی در تهران تحت بازداشت خانگی قرار داده است.» مذاکرات برای آزادی پنج امریکایی در حال انجام و حساس است.»

در این بیانیه آمده است که به پنج زندانی آمریکایی اجازه داده خواهد شد در ازای دریافت ۶ میلیارد دلار و آزادی تعدادی از ایرانیان زندانی در آمریکا، ایران را ترک کنند.

به گزارش نیویورک تایمز، انتظار می رود بازداشت شدگان با یک هواپیمای دولتی که توسط قطر ارائه شده است، به دوحه منتقل شوند. قطر نقش مهمی در میانجیگری این توافق ایفا کرده است.
به گفته این روزنامه، اولین گام در این توافق که پس از بیش از دو سال مذاکرات بی سرو صدا صورت گرفت آزادی ۵ نفر (سه ایرانی تبار، علاوه بر دو آمریکایی) است و در عین حال، واشنگتن زندانیان ایرانی را که در بازداشت خود هستند را آزاد خواهد کرد.

این روزنامه تایید کردند که یکی از امریکایی های ناشناس یکی دانشمند است، دیگری یک تاجر است و سه نفر باقی مانده ایرانی-آمریکایی هستند.

افرادی که از این توافق اطلاع دارند به این روزنامه گفتند که “هنگامی که آمریکایی ها اجازه بازگشت به ایالات متحده را داشته باشند، دولت بایدن گروهی از شهروندان ایرانی را که به دلیل نقض تحریم ها علیه ایران در حال گذراندن احکام زندان هستند، آزاد خواهد کرد.”

این مقامات خاطرنشان کردند که ایالات متحده نزدیک به 6 میلیارد دلار از بانک های کره جنوبی را آزاد خواهد کرد و این پول را در حساب بانک مرکزی قطر قرار خواهد داد.

دیروز حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت که کشورش هیچ پیش شرطی در مورد تبادل زندانیان با واشنگتن در نظر نمی گیرد و تاکید کرد که تهران اماده است این کار را به دلایل بشردوستانه و در چارچوب توافق شده انجام دهد.

پیش از این، وزارت خارجه ایران تایید کرده بود که در ماه مارس سال گذشته، یک توافق کتبی با واشنگتن برای تبادل زندانیان از طریق واسطه ها امضا شده است.

در اوایل ماه جاری، ان بی سی نیوز گزارش داد که مذاکرات غیر مستقیم بین تهران و واشنگتن با توجه به آزادی بازداشت شدگان بازداشت شده توسط هر دو طرف از طریق “واسطه” از قطر و بریتانیا در حال انجام است.

در طول سال های گذشته، مقامات ایرانی تعدادی از بازداشت شدگان خارجی را همزمان با آزادی ایرانیان بازداشت شده در کشورهای خارجی آزاد کرده اند.