حمله ارتش فرانسه به سایت نیروهای مسلح در نیجر.شورای نظامی نیجر: ارتش فرانسه به سایت نیروهای مسلح حمله کرد و وضعیت آماده باش اعلام شد.

المیادین
ترجمه مجله هفته

حکومت نظامی نیجر، فرانسه را به نقض حریم هوایی که از قبل بسته اعلام شده بود متهم کرد
امروز چهارشنبه، حکومت نظامی نیجر پس از حمله فرانسه به سایت گارد ملی و نقض حریم هوایی این کشور، «وضعیت آماده باش» اعلام کرد.

شورای نظامی با بیان اینکه ارتش فرانسه برای «آزادسازی متحدان تروریست خود» به یکی از مواضع نیروهای مسلح حمله کرد، توضیح داد که ارتش فرانسه به یک مواضع گارد ملی در منطقه لیپتاکو گورم حمله کرده و ۱۶ تروریست زندانی را آزاد کرده است.

شورای نظامی نیجر، قدرت استعماری سابق، فرانسه را به نقض حریم هوایی بسته از روز یکشنبه متهم کرد، زیرا کشورهای غرب آفریقا در پاسخ به برکناری محمد بازوم، رئیس جمهور این کشور، تهدید به مداخله نظامی در نیامی کردند.

شورای ملی حفاظت از کشور که از ۲۶ ژوئیه در قدرت است، گفت که یک “هواپیمای نظامی” مورد استفاده نیروهای فرانسوی در ساعت ۶ صبح از انجاما در چاد به پرواز درآمد و به عمد “همه ارتباطات بی سیم خود و تماس با کنترل ترافیک هوایی زمانی را قطع کرد. بین ساعت ۶ و نیم صبح تا ۱۱ به وقت محلی وارد حریم هوایی ما شد.

این در حالی است که ایالات متحده و ECOWAS دیروز تأیید کردند که امیدوارند به یک راه حل دیپلماتیک در نیجر برسند که اوضاع را دوباره سر و سامان دهد.

یک روز پس از سفر ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه امریکا در امور سیاسی به نیجر، شورای نظامی به جامعه اقتصادی کشورهای غرب افریقا (ECOWAS) اطلاع داد که پس از بسیج نیروی ۲۵ هزار نفری اکواس برای تهدید مداخله احتمالی در نیجر، به دلایل امنیتی» قادر به پذیرش هیئتی نیست.
نیجر روز سه‌شنبه، ساعاتی پس از آن که شورای نظامی از پذیرش این هیئت امتناع کرد، تحت تحریم‌های بیشتری قرار گرفت.

در حالی که بسیج افریقا تهدید به مداخله نظامی احتمالی در نیجر می کرد، رهبران کودتا انتصاب علی مهمان لامین زین، اقتصاددان و وزیر دارایی سابق را به عنوان نخست وزیر این کشور پس از برکناری رئیس جمهور محمد بازوم اعلام کردند.

اکواس تهدید به مداخله نظامی برای بازگرداندن بازوم پس از برکناری او با حرکت شورای نظامی علیه او در بیست و ششم ژوئیه کرده بود.
در ۳۰ ژوئیه، این بلوک یک هفته به شورای نظامی فرصت داد تا رژیم سابق نیجر را بازگرداند و تهدید کرد در صورت پایان مهلت بدون پاسخ، مداخله نظامی خواهد کرد. اما این ضرب الاجل از عصر یکشنبه گذشته است و این تهدید عملی نشده است.

پیش از آنکه ECOWAS اعلام کند ممکن است مداخله نظامی کند، رهبران شورای نظامی در نیجر نسبت به هرگونه مداخله علیه کشورشان هشدار دادند و تأکید کردند که “هر گونه مداخله نظامی در نیامی ما را مجبور می کند تا آخرین نفس از خود دفاع کنیم.”