توانایی نظامی اکواس علیه نیجر و متحدانش.

اکواس نیروهای خود را بسیج می کند و نیجر را تهدید می کند. توانایی های نظامی کشورهای آنها چگونه است؟

بر اساس آمار، مجموع توان نظامی نیجر، مالی و بورکینافاسو ۷۵ هواپیمای جنگی، ۳۱۳۴ خودروی زرهی، ۵۰ تانک، ۲۷ توپ یدک‌کشی و ۵۰ موشک انداز است.

چند روز پس از آن که ژنرال عبدالرحمان چیانی، رئیس گارد ریاست جمهوری نیجر، ریاست شورای انتقالی حاکم بر این کشور را به عهده گرفت، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) تحریم هایی را علیه نیجر و همچنین اقداماتی که ممکن است شامل استفاده از زور باشد، اعلام کرد.
در ۴ اوت، پس از یک نشست منطقه ای در ابوجا، پایتخت نیجریه، عبدالفتاح موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت اکواس، تایید کرد که رهبران دفاعی در کشورهای غرب آفریقا طرحی را برای مداخله نظامی احتمالی در نیجر تهیه کرده اند، اگر رهبران شورای نظامی انتقالی کناره گیری نکنند و رئیس جمهور سابق بازوم و خانواده اش آزاد شوند.

از سوی دیگر، رهبران نظامی نیجر تاکید کردند که “هرگونه مداخله نظامی در نیامی، ما را مجبور خواهد کرد تا اخرین نفس از خود دفاع کنیم” و ادامه دادند: “ما می خواهیم یک بار دیگر، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا یا هر ماجراجوی دیگری، عزم راسخ خود را برای دفاع از میهنمان یادآوری کنیم.”

رسانه های فرانسوی به نقل از مقامات نیجریه گزارش دادند که رؤسای ستاد جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکواس) در تاریخ ۸ اوت موافقت کردند تا نیرویی متشکل از ۲۵ هزار پرسنل نظامی را برای مداخله احتمالی در نیجر بسیج کنند.

دیدگاه کشورهای عضو در مورد مداخله نظامی متفاوت است
بورکینافاسو و مالی، دو کشور آفریقایی که استعمار فرانسه را از سرزمین های خود اخراج کردند، حمایت خود را از شورای نظامی انتقالی نیجر تایید کردند و به وضوح اعلام کردند که “هرگونه مداخله جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکواس) برای بازگرداندن بازوم به قدرت معادل اعلام جنگ علیه آنها خواهد بود.” همراه با گینه کوناکری، آنها از شرکت در اعمال تحریم علیه نیامی خودداری کردند.

چاد همچنین از طریق یک منبع نزدیک به محافل تصمیم گیری در انجامنا تایید کرد که “در هیچ عملیات نظامی در نیجر شرکت نخواهد کرد” و تاکید کرد که “مردم آفریقا در همه کشورهای منطقه هرگونه مداخله نظامی در نیجر را رد می کنند”.

اکواس دارای ۱۵ عضو است: بنین، بورکینافاسو، کابو ورد، ساحل عاج، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیسائو، لیبریا، مالی، نیجر، نیجریه، سیرالئون، سنگال و توگو.
بر اساس آمار وب سایت آمریکایی گلوبال فایر پاور، مجموع توان نظامی ترکیبی نیجر، مالی و بورکینافاسو ۷۵ هواپیمای جنگی، ۳۱۳۴ خودروی زرهی، ۵۰ تانک، ۲۷ توپ یدک‌کشی و ۵۰ موشک انداز است.

توانایی های نظامی ۸ ارتش قدرتمند در “اکواس”
بر اساس آمار این سایت، ۸ ارتش قدرتمند در جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا “اکواس” در فهرستی از ۱۴۵ ارتش در سال ۲۰۲۳ بین ۳۶ تا ۱۴۴ رتبه جهانی قرار دارند.


۱- نیجریه:

این ارتش در میان ۱۴۵ ارتش بزرگ جهان در رتبه ۳۶ قرار دارد و در آفریقا رتبه ۴ و در میان ارتش های ECOWAS با هزینه دفاعی تخمینی ۳.۴ میلیارد دلار و ۲۱۵ هزار سرباز از جمله ۱۳۵ هزار نیروی فعال و بقیه به عنوان نیروهای ذخیره در رتبه چهارم قرار دارد.

تجهیزات نظامی:

– ۱۴۴ هواپیمای جنگی
– ۱۷۷ تانک
– ۱۵ خودروی زرهی
– ۳۰ تفنگ خودران
– ۳۳۹ توپ تریلر.
– ۳۷ راکت انداز
– ۱۳۶ واحد دریایی

۲. غنا

ارتش غنا در رتبه ۱۰۹ در میان ۱۴۵ ارتش بزرگ جهان، ۲۰ در آفریقا و دوم در میان ارتش اکواس است. با هزینه دفاعی تخمین زده شده ۲۸۹ میلیون دلار، ۱۴ هزار سرباز فعال هستند.

تجهیزات نظامی:
– ۲۰ هواپیمای جنگی
– ۱۶۵۶ ماشین های نظامی
– ۶ اسلحه تریلر.
– ۱۵ راکت انداز
– ۲۰ واحد دریایی

۳. مالی

ارتش مالی در میان ۱۴۵ ارتش بزرگ جهان در رتبه ۱۱۰، ۲۱ در افریقا و سوم در میان ارتش های اکواس قرار دارد. هزینه های دفاعی ۵۹۱ میلیون دلار تخمین زده می شود و تعداد سربازان ارتش ۲۰ هزار نفر است که ۱۸ هزار نفر از آنها نیروهای فعال و بقیه نیروهای ذخیره هستند.

سخت افزار نظامی شامل:

– ۳۹ هواپیمای جنگی
– ۵۰ تانک
– ۱۲۹۴ ماشین های نظامی
– ۱۵ توپ تریلر.
– ۴۵ راکت انداز

۴. نیجر

ارتش نیجر در بین ۱۴۵ ارتش بزرگ جهان در رتبه ۱۱۹، در آفریقا رتبه ۲۵ و در میان ارتش های اکواس رتبه ۴ را دارد. حجم هزینه های دفاعی ۲۸۷ میلیون دلار و تعداد سربازان ارتش ۱۳۰۰۰ نفر شامل ۱۰۰۰۰ نیروی فعال و بقیه نیروهای شبه نظامی هستند.

تجهیزات نظامی شامل:
– ۱۶ هواپیمای جنگی
– ۷۲۸ زره پوش

۵. بورکینافاسو

ارتش بورکینافاسو در میان ۱۴۵ ارتش بزرگ جهان در رتبه ۱۲۱، ۲۶ در افریقا و پنجم در میان ارتش های اکواس است. ارتش بورکینافاسو حدود ۴۳۴ میلیون دلار هزینه دفاعی با حدود ۱۷ هزار سرباز از جمله ۱۲ هزار سرباز فعال و بقیه نیروهای ذخیره و شبه نظامیان دارد.

تجهیزات نظامی شامل:

– ۲۰ هواپیمای جنگی
– ۱ زره پوش
– ۱۲ توپ تریلر.
– ۵ راکت انداز

۶. سنگال

ارتش سنگال در میان ۱۴۵ ارتش بزرگ جهان رتبه ۱۲۵، در آفریقا ۳۰ و در میان ارتش های ECOWAS رتبه ۶ را دارد. حجم هزینه های دفاعی ۳۴۵ میلیارد دلار و تعداد سربازان ارتش ۱۷ هزار نفر است که همگی نیروهای فعال هستند.

تجهیزات نظامی شامل:

– ۲۷ هواپیمای جنگی
– ۱ زره پوش
– ۲۰ توپ تریلر.
– ۶ راکت انداز
– ۴ واحد دریایی

۷. سیرالئون

ارتش سیرالئون در رتبه ۱۳۸ در میان ۱۴۵ ارتش بزرگ جهان، ۳۵ در آفریقا و هفتم در میان ارتش های اکواس قرار دارد.

هزینه های دفاعی ارتش سیرالئون ۱۹ میلیون دلار تخمین زده می شود و ارتش ۱۳ هزار سرباز دارد که همه آنها فعال هستند.

تجهیزات نظامی شامل:

– ۴ هواپیمای جنگی
– دو تا تانک
– ۱۰۴ زره پوش
– ۱۰ واحد دریایی

۸- بنین

ارتش بنین در میان ۱۴۵ ارتش بزرگ جهان در رتبه ۱۴۴، در آفریقا ۳۸ و در میان ارتشهای اکواس در رتبه هشتم قرار دارد.
هزینه های دفاعی ارتش بنین ۷۵ میلیون دلار تخمین زده می شود و تعداد سربازان ارتش ۵ هزار نفر است که همه آنها نیروهای فعال هستند.

تجهیزات نظامی شامل:
– دو تا هواپیمای جنگی
– ۱۵۰ زره پوش


واشنگتن: نیجر از غرب دور می شود

واشنگتن: نیجر در حال دور شدن از غرب است. و شورای نظامی در رویارویی پیروز می شود

در گزارش واشنگتن امده است که حامیان کودتای نیجر “خط مشی ضد غربی قابل توجهی اتخاذ کرده اند و دولت بازوم و مدافعان منطقه ای ان را عروسک خیمه شب بازی قدرت های امپریالیستی می نامند.”

در گزارش واشنگتن در مورد کودتاچیان نیجر آمده است: “به نظر می رسد که این کشور در حال پیروزی در رویارویی با همسایگان خود در غرب آفریقا و غرب است.”

این برآورد پس از آن صورت گرفت که مهلت داده شده توسط بلوک منطقه ای اکواس در روز یکشنبه به ژنرال های مسئول کودتا در نیجر برای کناره گیری و بازگرداندن رئیس جمهور محمد بازوم به قدرت منقضی شد و نشانه های کمی از کشورهایی مانند نیجریه یا سنگال مایل به مداخله نظامی بودند.

نیجر، بر خلاف مالی و بورکینافاسو، به عنوان یک سنگر امن تر و طرفدار غرب در منطقه آشفته، فقیر و شکسته ساحل دیده می شد که بیشتر با واشنگتن و پاریس هماهنگ بود تا همسایگانش.

اگر چه برخی نظرات بر این باورند که نتایج کودتا را می توان معکوس کرد، حامیان کودتا، به ویژه در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی، خط مشی ضد غربی را اتخاذ کرده اند و دولت بازوم و مدافعان منطقه ای ان را عروسک خیمه شب بازی قدرت های امپریالیستی می نامند.

دیدگاه حاکمان نیجر نسبت به وقایع تقریبا مشابه روایت مردمی است که پس از کودتا در مالی و بورکینافاسو منتشر شد، پس از انکه کودتا به رهبری ژنرال عبدالرحمان چیانی، رئیس گارد ریاست جمهوری نیجر، رئیس جمهور بازوم را در ۲۶ ژوئیه برکنار کرد، قانون اساسی نیجر را به حالت تعلیق درآورد و صدها عضو سابق رژیم را دستگیر کرد.

در پاسخ، اکواس تحریم های شدیدی را علیه نیجر اعمال کرد، مرزها را بست، واردات برق را متوقف کرد و مانع معاملات مالی شد.

اما حتی با وجود تاثیر این اقدامات، رژیم جدید محکم به نظر می رسد: رهبران ان با هیئت هایی از کشورهای همسایه مالی و بورکینافاسو، دو کشور تحت کنترل خونتای نظامی که اخیرا منصوب شده اند، ملاقات کرده اند و ظاهرا درخواست های غرب برای واگذاری کنترل را رد می کنند.