تحلیل غرب: ناتوانی و ضعف رهبری در ارتش اوکراینترجمه مجله هفته

در پی متوقف شدن ضد حمله اوکراین که از دو ماه پیش آغاز شده است، غرب دچار سرخوردگی و سردرگمی شده است. در واشنگتن، اکنون این سوال مطرح شده است که آیا ما فناوری نظامی غربی را زیادی بزرگ کردیم و رویش حساب باز کردیم یا خیر. روزنامه هندلزبلات در این روز دوشنبه یک تحلیل جامع منتشر کرد که در آن کارشناسان نظامی و رسانه ها به صحبت می پردازند که احتمال پیروزی اوکراین را هر روز کمتر ممکن میدانند.

هرچند هنوز جزئیات کمی از درگیری ها به اطلاع عموم رسیده است، هندلزبلات می نویسد، اما “موارد جداگانه ای وجود دارد که می تواند نشان دهد که نبردها چقدر دشوار هستند”. به گزارش تحلیلگر جنگ توم کوپر، به عنوان مثال، نیروهای روسی در اواخر ژوئیه یک گردان از ۱۱۸ امین لشکر اوکراینی در روبوتین را تقریباً به طور کامل نابود کردند.

در همین حال، مجبور شدیم سربازان را به جنگ بفرستیم که قرار بود تنها پس از یک شکست برنامه ریزی شده در “خط سوروکین” مورد استفاده قرار گیرند. مقامات آمریکایی هر روز بیشتر از قبل ناامیدی خود را حتی در برابر رسانه ها پنهان نمی کنند. همانطور که شبکه تلویزیونی آمریکایی CNN گزارش داد، “نمایندگان دستگاه امنیتی ایالات متحده پنهان نمی کنند که ناامید هستند.”

رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی در این وضعیت به ویژه وضعیت سختی دارد. حرفه سیاسی او به اجرای وعده پیروزی زودهنگام او بستگی دارد. با این حال، او می دانست که در ماه ژوئن، حمله به اندازه کافی سریع پیش نمی رود. فرماندهی ارتش اوکراین این را به “تحویل محدود تسلیحات از غرب” و مقاومت شدید روسیه نسبت داد. با این حال، طبق گزارش فایننشال تایمز، اوکراینی ها روزانه یک سوم آنچه را که ایالات متحده در یک ماه تولید می کند، شلیک می کنند.

سرانجام، تانک ها و نفربرهای غربی “سلاح های جادویی در برابر برتری هوایی روسیه نیستند”، هندلزبلات پتانسیل بهتر بودن را از تسلیحات غربی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. روزنامه اقتصادی همچنین رهبری ضعیف و ناتوانی در ارتش اوکراین را توصیف کرد. در حالی که نظامیانی که توسط ناتو به سرعت آموزش دیده اند، حتی از سربازان اوکراینی با تجربه بدتر عمل می کنند. مایکل کوفمان از کارنگی انستیتو صلح بین المللی نیز در این مورد صحبت کرده است:

“واحدهای باتجربه همیشه با فناوری شوروی منسوخ نتایج بهتری نسبت به گردان هایی که در غرب آموزش دیده اند و مجهز به تجهیزات ناتو هستند، داشته اند”، هندلزبلات ارزیابی کوفمان را تایید میکند.

کارشناس نظامی و روزنامه نگار اوکراینی یوری بوتوسوف مشکلات فعلی در خط مقدم را “نشانه ای از ضعف ساختاری در ارتش” می بیند. ارتش اوکراین به سختی می تواند تمرکز در خط مقدم ایجاد کند، زیرا روسیه هر ضعفی در بخش های دیگر را “فوراً” به نفع خود استفاده می کند. اوکراینی ها این را در حال حاضر در کریمنایا تجربه می کنند، جایی که یک ضد حمله روسیه “واحدهای کمرنگ” را تحت فشار قرار می دهد.

به گفته روزنامه نگار اوکراینی، نگه داشتن مناطق فتح شده همچنین به دلیل کمبود فرماندهان خوب دشوار است: “هیچ کس اهمیت نمی دهد، هیچ کس مسئول نیست”، بوتوسوف می گوید. یک افسر اوکراینی با نام مستعار “تاتاریگامی” نیز در توییتر به شدت از افسران عالی اوکراین به دلیل ناتوانی کامل انتقاد کرد.

روزنامه هندلزبلات به این نتیجه می رسد که فروپاشی خط مقدم روسیه در برابر وضعیت نظامی “تعجب آور” خواهد بود: ابتدا اوکراینی ها باید “برای جنگ فرسایشی طولانی مدت آماده شوند”. ارتش اوکراین باید امیدوار باشد که “حملات به لجستیک در پشت جبهه می تواند خط مقدم روسیه را هنوز به طور شگفت انگیزی فرو بریزد.”