فرانسه موشک های دوربرد برای اوکراین ارسال کرده است.


ترجمه مجله هفته

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به وعده خود مبنی بر تامین نوع فرانسوی موشک سایه طوفان به اوکراین پایبند بوده است. احتمالا این موشک های دوربرد حتی علیه زیرساخت های کریمه مورد استفاده قرار گرفته اند.
موشک های دوربرد برای اوکراین: فرانسه ظاهرا تحویل داده شده است
امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه پیش از این تصمیم خود را برای تامین موشک های دوربرد برای اوکراین در ماه مه اعلام کرده بود. در نشست ناتو در ویلنیوس در ماه ژوئیه، او بار دیگر بر وعده خود تاکید کرد، اما تاکنون تحویل آن تایید نشده است.

در ویدئویی که وزارت دفاع اوکراین روز یکشنبه منتشر کرد، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، یک موشک متصل به یک جت Su-24 را امضا کرد. این گلوله دارای نام SCALP-EG است و با پرچم فرانسه و مخلوطی از نشان ملی اوکراین و برج ایفل ارائه شده است. هنوز مشخص نیست که چه تعداد موشک فرانسوی و چه زمانی تحویل داده شده است.

فیلمی که نشان می دهد رئیس جمهور اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، امضای خود را بر روی یک موشک کروز “SCALP” فرانسوی نصب شده در زیر یک بمب افکن تاکتیکی Su-24M در اوایل امروز احتمالا قبل از پرتاب موشک علیه پل چونگار یا هنیچسک قرار داده است.
وزارت دفاع اوکراین از این موشکها با نام انگلیسی طوفان سایه یاد کرد. بر اساس نشانه های خود، این پرتابه که توسط زلنسکی امضا شده است، در حمله اخیر به دو پل که شبه جزیره کریمه را به منطقه خرسون روسیه متصل می کند، مورد استفاده قرار گرفت.

موشک های طوفان سایه بریتانیا و فرانسه یک موشک کروز هوایی با برد ۱۵۵ مایل (حدود ۲۴۹ کیلومتر) است. این در دهه ۱۹۹۰ توسعه یافت و در تعدادی از عملیات نظامی غرب، از جمله مداخله ناتو در لیبی و حمله به سوریه که به طور مشترک توسط ایالات متحده، انگلیس و فرانسه در سال ۲۰۱۸ انجام شد، مورد استفاده قرار گرفت.
از آنجا که کیف تعداد نامشخصی از این موشک ها را از انگلستان دریافت کرده است، بارها از موشک ها علیه تاسیسات غیرنظامی استفاده کرده است. به گفته مقامات روسیه، این پرتابه ها در ماه مه به دو تاسیسات غیرنظامی در شهر لوگانسک روسیه شلیک شد و چندین نفر از جمله شش کودک زخمی شدند.

در روز شنبه، ۵ اوت، اوکراین حدود ۱۲ طوفان سایه / SCALP-EGs را به پل های متصل کریمه به منطقه خرسون شلیک کرد. به گفته مقامات محلی، دست کم سه موشک به پدافند هوایی روسیه نفوذ کرده و به دو پل در تنگه چونگار و تنگه ژنیکشسک اسیب رسانده است.

این حمله همچنین به یک مدرسه روستایی اسیب رسانده و یک خط لوله گاز محلی را نابود کرده است. به گفته ولادیمیر سالدو، فرماندار منطقه خرسون، شهر نزدیک هنیچسک در حال حاضر بدون برق است. او توضیح داد که پل های اسیب دیده کمتر برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گیرند، بلکه آنها صرفا تاسیسات زیرساختی غیرنظامی هستند.