رسانه های اسرائیلی: ایران بدون دستیابی به “بمب هسته ای” به بازدارندگی هسته ای دست یافته است.

رسانه های اسرائیلی: ایران بدون دستیابی به “بمب هسته ای” به بازدارندگی هسته ای دست یافته است.

ترجمه مجله هفته

تامیر هیمن، مدیر موسسه تحقیقات امنیت ملی، از وخامت «امنیت ملی» اسرائیل در پرتو چالش‌های فزاینده پیرامون «اسرائیل» صحبت می‌کند.

رسانه های اسرائیلی: «امنیت ملی» در خطر است.
رسانه‌های اسرائیلی امروز سه‌شنبه گزارش دادند که «امنیت ملی اسرائیل در جهتی منفی و خطرناک قرار گرفته است» و نوشتند که «وضعیت امروز در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران خطرناک‌ترین وضعیتی است که اسرائیل با آن مواجه شده است».

تامیر هیمن، مدیر موسسه تحقیقات امنیت ملی و رئیس سابق AMAN، به اسرائیل هیوم گفت: “هیچ چیز آنها (ایرانی ها) را محدود نمی کند مگر اراده آنها. در واقع، آنها به بازدارندگی هسته ای بدون داشتن بمب هسته ای رسیده‌اند و این همان است. وضعیت عالی از دیدگاه ولی فقیه در آنجا».

وی همچنین افزود که “حزب الله در وضعیت برتر و افزایش اعتماد به نفس قرار دارد.”

به گفته وی، همه اینها در شرایطی اتفاق افتاده که ما در “انفجاری ترین عرصه در صحنه فلسطین قرار داریم، زیرا اوضاع در میدان بشدت حساس است.” این در حالیست که باید به آن، «شکاف اسرائیل که تا عمق نهادهای امنیتی و نظامی نفوذ کرده» را اضافه کنید.

هیمن معتقد است که ما”نیاز فوری به توقف تلاطم اصلاحات قضایی که امنیت اسرائیل را تضعیف می کند داریم، خطر بزرگی با توجه به این چالش ها وجود دارد، این آشفتگی با اظهارات غیرمسئولانه نسبت به مقامات ارشد در نهادهای امنیتی و نظامی تشدید می شود.”

وی در این زمینه با اشاره به اینکه «ممکن است قانون سربازی وظیفه همه چیز را منفجر کند و این منجر به تکه تکه شدن ارتش فعلی شود»، افزود: «قیمت‌ها هر روز بالاتر میرود و همه چیز گرانتر می‌شود. روند سلامتی و درمان پیچیده تر و پیچیده تر می شود.”
اخیرا نگرانی اسرائیل از افزایش توان نظامی حزب الله، ترس از هرگونه جنگ در آینده و عدم آمادگی اسرائیل برای آن با توجه به بحران های پی در پی داخلی، در رسانه های اسرائیلی به طور قابل توجهی برجسته می شود.
پیشتر در گزارشی در روزنامه اسرائیلی «ماکور ریشون»، واهمه اسرائیل از تشدید توانمندی‌های ایران و حزب‌الله، در ازای فرسایش بازدارندگی اسرائیل، آشکار شد.
در این گزارش آمده است: «در صورت تشدید تنش با لبنان، درست است که» اسرائیل با قدرت کامل پاسخ خواهد داد، اما پاسخ راهبردی آن ضعیف و نامناسب خواهد بود.
در این زمینه، فرمانده سابق نیروی زمینی، سرلشکر گای تزور، اظهار داشت که “بزرگترین مشکل پیش روی اسرائیل، ساختار اجتماعی در حال فروپاشی از جمله در ارتش اسرائیل است.”
اسحاق هرتزوگ، تأیید کرد که بحران داخلی که «اسرائیل» در آن قرار دارد «یکی از جدی‌ترین بحران‌های داخلی است و بر تعدادی از بخش‌ها تأثیر می‌گذارد».
به نوبه خود، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، هرزی هالوی، نسبت به پیشرفت ایران در زمینه هسته‌ای، و توانایی‌های رو به رشد حزب‌الله در لبنان هشدار داد که نشان‌دهنده «چالش اصلی پیش روی اسرائیل» است.

منابع رسانه های اسرائیلی و المیادین