اخبار جنگ اوکراین ۸ اوت

لندن به دلیل کمک‌های نظامی به روسیه تحریم می‌کند: مردم و شرکت‌های ترکیه، دبی، اسلواکی و سوئیس تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.


دولت بریتانیا روز سه شنبه اقدامات تنبیهی را علیه افراد و شرکت هایی در چندین کشور که متهم به کمک به روسیه در دستیابی به تجهیزات نظامی هستند، وضع کرد. بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه در لندن، فهرست تحریم ها 25 مورد افزایش یافته است. 22 نفر و شرکت خارج از فدراسیون روسیه، از جمله در ترکیه، دبی، اسلواکی و سوئیس، و همچنین سه شرکت روسی که قطعات الکترونیکی “ضروری” برای صنایع دفاعی این کشور را تامین می کنند، تحت تاثیر قرار گرفته اند. جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه در این رابطه گفت:

«تحریم‌های تاریخی امروز زرادخانه تسلیحاتی روسیه را تضعیف می‌کند و زنجیره‌های تامینی را که از صنعت اسلحه‌سازی پوتین حمایت می‌کنند، می‌بندد. کسانی که ماشین نظامی روسیه را زنده نگه می دارند جایی برای پنهان شدن ندارند.”

لندن همچنین اقدامات تنبیهی را علیه چندین فرد و نهاد ایرانی درگیر در تحقیق، توسعه و تولید پهپاد برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و همچنین علیه کارخانه‌ای در بلاروس که تجهیزات نظامی روسیه را تعمیر می‌کند، وضع کرد.

پدافند هوایی روسیه 17 پهپاد اوکراینی را منهدم کرد


وزارت دفاع روسیه از حملات یگان های روسی به چندین هدف نظامی اوکراینی خبر داد. همانطور که سخنگوی این مقام، سپهبد ایگور کوناشنکوف در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد، در 24 ساعت گذشته در مجموع 122 واحد توپخانه و 143 مکان با فناوری و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین مورد حمله قرار گرفته است.

نقطه فرماندهی یگان نظامی چورتیزا اوکراین در نزدیکی شهر کراسنوآرمیسک در جمهوری خلق دونتسک هدف قرار گرفت. گفته می شود که سه انبار مهمات دشمن در نزدیکی شهر زاپوروژیه و در نزدیکی شهرهای چرنشچینا و نسکوچنوژه در منطقه خارکف نیز منهدم شده است.

کوناشنکوف همچنین اعلام کرد که سامانه پدافند هوایی روسیه پنج موشک HIMARS را رهگیری کرده است. علاوه بر این، 17 هواپیمای بدون سرنشین در جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک و همچنین در مناطق زاپوروژیا و خرسون سرنگون شدند.

به گفته وزارت دفاع در مسکو، اوکراین از زمان آغاز عملیات ویژه در 24 مارسفوریه 2022 در مجموع 458 هواپیما، 245 هلیکوپتر، 5565 هواپیمای بدون سرنشین، 428 مجتمع موشکی ضد هوایی، 11185 تانک اصلی جنگی و سایر خودروهای زرهی، 1144 موشک انداز چندگانه و 5803 تفنگ و خمپاره از دست داد.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

ژنرال سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، در کنفرانس مطبوعاتی خود، از پیشروی تشکیلات نیروهای غربی در بخش کوپیانسک جبهه گزارش می دهد. در آنجا، واحدهای تهاجمی روسی به مواضع مطلوب تری در نزدیکی شهرک اولشانا در منطقه خارکف منتقل می شدند. همزمان 9 حمله دشمن دفع شد. در 24 ساعت گذشته، ارتش اوکراین 110 سرباز را در این بخش از دست داده است. گفته می شود که سه خودرو و دو اسلحه D-20 منهدم شده است.

در بخش دونتسک جبهه، تشکیلات نیروهای جنوبی 18 حمله اوکراینی را دفع کرد. در این درگیری تا 210 سرباز دشمن کشته شدند. سخنگوی ارتش روسیه گفت: یک تانک جنگی، چهار نفربر زرهی، شش وانت و سه هویتزر D-30 از عملیات خارج شدند.

یگان نیروهای شرق در 24 ساعت گذشته سه حمله نیروهای اوکراینی را در خط تماس در جنوب دونتسک دفع کرد. کوناشنکوف تلفات پرسنلی اخیر دشمن را تا 125 نفر از ارتش اعلام کرد. گفته می شود که هشت خودروی زرهی و دو هویتزر D-30 منهدم شده است.

در بخش کراسنی لیمان از جبهه، یگان نیروهای مرکزی اخیراً از سه حمله اوکراینی جلوگیری کرده بود. به گفته سخنگوی ارتش روسیه، دشمن تا 80 نفر از نیروهای ارتش را از دست داده است. گفته می شود که دو خودروی زرهی، دو وانت، دو واگن، یک موشک انداز چندگانه Grad و یک اسلحه D-20 منهدم شده است.

بیش از 110 سرباز اوکراینی در درگیری های 24 ساعت گذشته در منطقه زاپوروژیه کشته شده اند. همچنین دشمن یک تانک اصلی جنگی، پنج خودروی زرهی، سه خودرو، یک هویتزر سنگین خودکششی پایون، یک اسلحه Msta-B، یک اسلحه M777 آمریکایی، یک هویتزر انگلیسی FH-70 و یک هویتزر خودکششی لهستانی از نوع کراب دارد. گمشده،کوناشنکوف را اعلام می کند.

به گفته سخنگوی ارتش روسیه، طی 24 ساعت گذشته 50 جنگنده اوکراینی در جبهه کرسون کشته شده اند. گفته می شود که دو خودرو و سه اسلحه D-20 از کار افتاده اند.

نیروهای اوکراینی موفق به عبور از ساحل چپ دنیپر نمی شوند

ولادیمیر سالدو، رئیس موقت منطقه خرسون در تلگرام اعلام کرد که واحدهای اوکراینی سه شنبه شب تلاش کردند از دنیپر عبور کرده و در نزدیکی شهرک کاساچی لاگریا فرود بیایند. اعضای ارتش انجمن سربازان دنیپر روسیه در تلاش برای فرود قایق ها را منهدم کردند. جنگنده های اوکراینی سپس سعی کردند به سمت ساحل راست شنا کنند، اما در اثر آتش توپخانه کشته شدند. تعادل اضافه می کند:

“هیچ جنگجوی دشمن در منطقه اطراف کاساچی لاگریا وجود ندارد. ساحل چپ تحت حفاظت امن ارتش روسیه است. هر کسی که بخواهد فرود بیاید کشته خواهد شد.”

شهردار دونتسک به ساکنان منطقه درباره مین‌های پروانه‌ای پس از گلوله باران اوکراین هشدار داد

الکسی کولمسین، شهردار دونتسک به ساکنان پایتخت منطقه ای جمهوری مردمی به همین نام درباره مین های پروانه هشدار می دهد. اینها در منطقه کیروف پراکنده بودند. اینها مواد منفجره از نوع PFM-1 Lepestok هستند.

“بسیار مراقب باشید! جلوی پای خود را نگاه کنید. اگر مواد منفجره پیدا کردید، خودتان هیچ کاری در مورد آن انجام ندهید. فوراً با تماس با 101 به اورژانس مربوطه را اطلاع دهید.”

به گفته مقامات امنیتی جمهوری خلق دونتسک، از ژوئیه 2023، ارتش اوکراین در مدت یک سال در مجموع 8000 مین ضد نفر از نوع لپستوک را بر فراز قلمرو این منطقه دونباس پراکنده کرده است. در نتیجه سه غیرنظامی جان خود را از دست دادند. 124 تن دیگر از جمله 11 کودک مجروح شدند.

بلینکن: محموله های غلات روسیه به آفریقا بر وضعیت بازار تأثیری نخواهد گذاشت


واشنگتن معتقد است که ارسال رایگان غلات روسیه به چندین کشور آفریقایی نه افزایش قیمت را متوقف می کند و نه وضعیت بازار مواد غذایی را تغییر می دهد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای با ایستگاه رادیویی فرانسه RFI توضیح داد. در متنی که توسط وزارت او منتشر شده آمده است:

روسیه ظاهراً ایده صادرات 50000 تن غلات به پنج یا شش کشور را مطرح کرده است. طبق توافقی که روس ها پاره کردند، ما 20 میلیون تن به کشورهای در حال توسعه صادر کردیم. بنابراین 50 هزار تنی که روسیه پیشنهاد کرده است در مقابل 20 میلیون تنی که طبق توافق صادر می شود. قابل مقایسه نیست.”

پیشنهاد روسیه مشکل را حل نمی کند، افزایش قیمت را متوقف نمی کند و این واقعیت را که میلیون ها تن در حال صادرات است تغییر نخواهد داد.

پیش از این، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین خاطرنشان کرد که روسیه آماده است تا حجم غلات اوکراین را به طور کامل با غلات روسیه پوشش دهد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بارها تاکید می کند که مشکل غذایی در آفریقا ناشی از اقدامات مصنوعی غرب است که باعث افزایش جهانی قیمت غلات شد و غلات را از اوکراین با قیمت دامپینگ خریداری کرد. در نتیجه، تنها حدود پنج درصد از محموله ها به کشورهای آفریقایی رسید.

برزیل:  مذاکرات جدی درباره صلح اوکراین بدون روسیه معنی ندارد

به گفته نماینده برزیل، درگیری در اوکراین فصلی از رقابت طولانی مدت میان روسیه و غرب است.

رئیس هیئت برزیلی در نشستی در مورد مناقشه اوکراین که به میزبانی سعودی ها برگزار شد، ابراز تردید کرد که بدون مشارکت روسیه در مذاکرات، پیشرفتی حاصل شود.

سلسو اموریم، مشاور ارشد ریاست جمهوری برزیل، این اظهارات را از طریق لینک ویدئویی در روز اول نشست در جده که مسکو به آن دعوت نشده بود، مطرح کرد.

«هر مذاکره جدی و واقعی باید شامل همه طرفهای درگیری باشد. اگر چه اوکراین بزرگترین قربانی است، اگر ما واقعا صلح می خواهیم، باید به نوعی مسکو را در این روند درگیر کنیم.»

حدود ۴۰ کشور به مذاکرات آخر هفته در عربستان سعودی دعوت شدند. بسیاری از آنها تاکنون در برابر فشار آمریکا برای جانبداری از بحران مقاومت کرده‌اند و این درگیری را به عنوان یک جنگ نیابتی بین قدرتهای بزرگ می بینند که نمیخواهند در آن شرکت کنند.

پیش از این، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، این مذاکرات به دلیل عدم دعوت از روسیه  رد کرد و  گفت اگر روسیه در آنجا نباشد، این نشست  “بی معنی” است.

به گزارش نیویورک تایمز، رئیس هیئت برزیلی روز شنبه افزود: “این فقط یک درگیری بین روسیه و اوکراین نیست.” این همچنین فصلی از رقابت طولانی مدت بین روسیه و غرب است.»

مسکو نسبت به هرگونه طرح صلح که قرار است در جده ارائه شود، تردید دارد و این نشست را صرفا تلاشی از سوی غرب برای متقاعد کردن کشورهای بیطرف برای حمایت از فرمول صلح ده ماده‌ای پیشنهاد شده توسط ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، می دانست.

پیش از این، وزارت خارجه روسیه گفته بود که مذاکرات در قالب پیشنهادی تلاشی برای بهره برداری از نیات صادقانه کشورهای شرکت کننده برای ایجاد یک ائتلاف «ضد روسی» است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت که طرح اوکراین از روسیه می خواهد “به طور کامل تسلیم شود” و چشم خود را بر آزار و اذیت روس های قومی کی یف ببندد. با این حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که روسیه نشست در عربستان سعودی را زیر نظر خواهد داشت و تاکید کرد که مسکو همیشه از تلاش برای حل مسالمت آمیز درگیری استقبال کرده است.

در همین حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که مذاکرات “بی فایده نیست البته” اگر “به غرب کمک کند تا درک کند که طرح زلنسکی هیچ چشم انداز ندارد.”

وزرای خارجه روسیه و چین درباره بحران اوکراین و روابط دوجانبه گفتگو کردند.

ترجمه مجله هفته

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و وانگ یی وزیر امور خارجه جدید چین روز دوشنبه تلفنی صحبت کردند. چین و روسیه سیاست تقابل امیز بلوک غرب در قبال هر دو کشور را محکوم می کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و وانگ یی وزیر امور خارجه جدید چین در یک مکالمه تلفنی در مورد مسائل مربوط به دستور کار جهانی از جمله بحران اوکراین و روابط دوجانبه بحث کردند. این موضوع در بیانیه وزارت خارجه روسیه اعلام شده است.
وزیر امور خارجه روسیه همچنین انتصاب همتای چینی خود به عنوان وزیر امور خارجه چین را تبریک گفت.

«در این بیانیه همچنین امده است که هر دو کشور برای توسعه مداوم روابط روسیه و چین که ثبات و پویایی مثبت را در میان بی ثباتی ژئوپلیتیکی عمومی در جهان نشان می دهد، ارزش قائل هستند. در این بیانیه آمده است: دیپلماتهای ارشد درباره تعدادی از مسائل داغ منطقه ای از جمله بحران اوکراین بحث کردند.»

علاوه بر این، مقامات بار دیگر بر رد سیاست تقابلی بلوک غرب در قبال روسیه و چین و تلاش های آن برای جلوگیری از توسعه آنها از طریق تحریم ها و سایر روش های غیرقانونی تاکید کردند. گفتگوی سازنده و سطح بالای تعامل بین مسکو و پکن در چارچوب سازمان ملل متحد، بریکس، سازمان همکاری شانگهای، G20 و دیگر اجلاس های بین المللی مثبت ارزیابی شد.

دیپلماتهای ارشد همچنین بر آمادگی خود برای ادامه هماهنگی نزدیک «سیاست خارجی» تاکید کردند. وزارت خارجه روسیه گفت که تماس بین وزرای خارجه روسیه و چین نشان دهنده “تصادف گسترده رویکردهای مسکو و پکن به سیاست جهانی” است.

این نخستین مکالمه تلفنی میان وزرای خارجه روسیه و چین از زمان انتصاب اخیر وانگ یی به این بود. در این بیانیه آمده است:

«سرگئی لاوروف به همتای چینی خود به عنوان وزیر امور خارجه چین تبریک گفت و برای او در نقش جدیدش آرزوی موفقیت کرد.»

ارتش روسیه پایگاه های خط مقدم اوکراین را در نزدیکی کوپیانسک و کراسنی لیمان تصرف کرد

نیروهای روسیه چندین پایگاه نیروهای مسلح اوکراین را در جبهه های کوپیانسک و کراسنی لیمان به تصرف خود درآورده اند. این چیزی است که آندری ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوهانسک به ریانووستی گفت.

به گفته وی، “نیروهای روسیه در جریان دفاع فعال، توانستند موقعیت تاکتیکی خود را بهبود بخشند و تعدادی از پایگاه‌های نیروهای مسلح اوکراین را به تصرف خود درآورند.”

ماروچکو خاطرنشان می کند که علیرغم تلفات و وخامت اوضاع عملیاتی برای نیروهای خود، رهبری اوکراین به طور مداوم از نیروهای جدید برای حمله به مواضع روسیه استفاده می کند. وی می افزاید که ارتش اوکراین طی دو روز گذشته بیش از 20 حمله به مواضع نیروهای روسی در استان های اولژانی، لیمان پروی، زینکووکا، نووسلوفسکویه، استلماچوفکا، تورسکویه، سربریانکا و بلوگروفکا انجام داده است. ماروچکو تاکید می کند:

“همه تلاش ها شکست خوردند.”

رئیس دونتسک پوشیلین به ساکنان هشدار می دهد که مراقب باشند: مناطق مسکونی زیر آتش هستند

دنیس پوشیلین، رئیس موقت جمهوری خلق دونتسک در تلگرام گزارش می دهد که ارتش اوکراین به حملات خود به پایتخت منطقه ای به همین نام ادامه می دهد. صبح روز سه شنبه یک غیرنظامی در منطقه کویبیشف زخمی شد. این مرد به بیمارستان منتقل شد و اکنون تحت مراقبت های پزشکی لازم است.

این سیاستمدار در مورد شش ساختمان آپارتمانی آسیب دیده در سه منطقه دونتسک و در شهر یاسینواتایا می نویسد. مقامات اکنون بیش از 40 حمله را ثبت کرده اند. دشمن 148 گلوله در کالیبر 122 و 155 میلیمتر از چند راکت انداز شلیک کرد. پوشیلین از ساکنان شهرهای نزدیک به جبهه می خواهد که مراقب باشند.

یک پهپاد با نمادهای گردان آزوف در منطقه کورسک منهدم شد

دو پهپاد اوکراینی روز دوشنبه در منطقه مرزی کورسک روسیه از کار افتادند. همانطور که فرماندار رومن استاروویت در تلگرام گزارش می دهد، این دو هواپیمای بدون سرنشین با وسایل رادیویی الکترونیکی مورد حمله قرار گرفتند. این سیاستمدار از ارتش روسیه و پلیس مرزی برای عملیات موفقیت آمیز تشکر می کند. در عکس های منتشر شده توسط استاروویت، پهپادها روی زمین افتاده اند.
یک پهپاد نمادهایی از گردان اوکراینی آزوف را نشان می دهد که در روسیه یک سازمان تروریستی محسوب می شود.


مقامات دونتسک: ارتش اوکراین در 24 ساعت 28 حمله با نارنجک انجام داد.

مقامات محلی گزارش می دهند که نیروهای مسلح اوکراین در 24 ساعت گذشته 28 بار خاک جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کردند. ارتش اوکراین 20 گلوله توپ 155 میلی متری به سمت دونتسک، پنج گلوله توپ 152 میلی متری در جهت گورلووکا و سه گلوله توپ 155 میلی متری در جهت یاسینواتایا شلیک کرد. در مجموع 100 قطعه مهمات مختلف شلیک شد.
مناطق چهار شهرک جمهوری روسیه زیر آتش اوکراین قرار گرفتند: گورلووکا (منطقه مرکزی، کالینینسکی و نیکوتوفسکی)، یاسینواتایا، ناحیه یاسینواتایا، و پایتخت دونتسک (مناطق کویبیشفسکی، کیروفسکی، کیفسکی و پتروفسکی).

مقامات محلی همچنین گزارش می دهند که سه ساختمان مسکونی و سه تأسیسات زیربنایی غیرنظامی در منطقه دونتسک کیروفسکی، در ناحیه مرکزی گورلووکا و یاسینواتایا آسیب دیده اند. گزارشی از تلفات غیرنظامیان در دست نیست.

ولودین رئیس دوما: زلنسکی سرنوشت ساکاشویلی را تکرار خواهد کرد

ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای دولتی در کانال تلگرامی خود می گوید که ولادیمیر زلنسکی سرنوشت میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان را تکرار خواهد کرد. او می نویسد:
“سرنوشت دست نشانده های واشنگتن و بروکسل همیشه به همین ترتیب به پایان می رسد: آنها از بین می روند. زلنسکی نفر بعدی است. ساکاشویلی فقط به خاطر جویدن کراواتش به یاد می آید. او یک طرد شده است، یک زندانی در زندان. زلنسکی هم همین انتظار را دارد.”

ولودین به یاد می آورد که در 8 اوت 2008، ساکاشویلی دستور حمله خائنانه به اوستیای جنوبی را صادر کرد و روسیه از غیرنظامیان در آنجا محافظت می کرد. او می افزاید که رژیم ساکاشویلی از ابتدای حکومت او به شدت روس هراسی بوده است و اتحادیه اروپا و ناتو از ارتش حمایت، تامین مالی، تسلیح و آموزش داده اند. رئیس دوما می گوید:
«همین اتفاق بعداً در اوکراین رخ داد».
ساکاشویلی از اوکراین اخراج شد و تابعیت او لغو شد. او در حال حاضر محکومیت خود را به دلیل جنایاتی که به عنوان رئیس جمهور گرجستان مرتکب شده است می گذراند. ولودین می افزاید که ساکاشویلی بعداً پس از اینکه برای غرب بی فایده بود در کشورش محکوم شد. ولودین با اشاره به زلنسکی چنین خلاصه می کند:
“تاریخ تکرار می شود، اما اکنون با زلنسکی. غرب از او و رژیم سیری ناپذیر کی یف خسته شده است. ناسپاسی او به ویژگی غالب سیاست اروپا تبدیل شده است. این در سطح رسمی در بریتانیا و حتی در لهستان آشکارا بیان شده است.

سفیر روسیه در آمریکا: مذاکرات در عربستان محکوم به شکست است


آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن به تلگرام گفت: مذاکرات درباره اوکراین در عربستان سعودی نمی تواند به نتیجه ای منجر شود زیرا مسکو در آن شرکت نمی کند.
“ما شاهد تلاش ناموفق دیگری از سوی دولت ایالات متحده برای نادیده گرفتن افکار واهی به عنوان واقعیت بودیم. هیچ موفقیت دیپلماتیکی در جده حاصل نشد.”
همانطور که این دیپلمات خاطرنشان می کند، “واشنگتن در تلاش بود تصویری زیبا از “جنوب جهانی” ارائه دهد که به ایالات متحده کمک می کند تا روسیه را منزوی کند. آنتونوف این کنفرانس را تلاشی از سوی ایالات متحده برای جلب نظر دولت هایی می داند که “از “نظم جهانی مبتنی بر قوانین” حمایت نمی کنند.:
«از این رو نتیجه مورد انتظار این نشست: فقدان یک موضع واحد در مورد چگونگی حرکت رو به جلو در حل بحران اوکراین. هیچ حمایتی از “فرمول صلح” بدنام کی یف در چشم نبود.»
آنتونوف می پرسد چگونه می توان بدون در نظر گرفتن منافع ملی این کشور در مورد مسائل مربوط به امنیت روسیه بحث کرد؟ وی تاکید می کند:
“آیا هنوز کسی نفهمیده است که در چنین شرایطی دستیابی به یک نتیجه مشخص غیرممکن است؟”
واشنگتن با کنار گذاشتن روسیه از مذاکرات یا متهم کردن مسکو به عدم تمایل به رهبری آنها، رویکردهای پوچ نشان می دهد. ایالات متحده به عنوان یک صلح‌جو ظاهر شد، اما در عین حال تانک‌هایی را برای کیف تامین کرد.


رسانه ها: واشنگتن اولین دسته از تانک های آبرامز را برای تحویل به اوکراین تایید کرد

آخر هفته گذشته، ایالات متحده اولین دسته از تانک‌های اصلی جنگی آبرامز را که به مقصد اوکراین ارسال می‌شد، ترخیص کرد. این را شبکه تلویزیونی CNN به نقل از داگ بوش، رئیس بخش تدارکات ارتش آمریکا گزارش داده است. به گفته وی، انتظار می رود تانک ها در اوایل پاییز وارد اوکراین شوند.

علاوه بر این، بوش تاکید می کند که اوکراین کل بسته کمک های نظامی به همراه تانک ها شامل مهمات، قطعات یدکی، سوخت و امکانات تعمیر را دریافت خواهد کرد.زاخارووا: اظهارات واشنگتن درباره امتناع مسکو از مشارکت در مذاکرات صلح دروغ است


اظهارات وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه روسیه از گفت وگو در مناقشه اوکراین صرف نظر کرده است، دروغ است. این نظر را ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه بیان کرده است.

این دیپلمات در بیانیه خود در تلگرام سخنان متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را یادآور شد که در حال حاضر هیچ گفتگوی صلحی با روسیه وجود ندارد زیرا روسیه از گفتگوی معنادار درباره صلح امتناع کرده است. به گفته زاخارووا، واشنگتن در این واقعیت مقصر است که هیچ مذاکره ای انجام نمی شود.

“چه دروغگوهایی! شما به خوبی می دانید که خود شما به زلنسکی گفتید که مذاکرات را در آوریل 2022 قطع کند، که خود باعث شدید رژیم کی یف مذاکرات صلح با روسیه را در سپتامبر 2022 ممنوع کند، که خود شما به مدت یک سال بارها و بارها علناً اعلام کرده اید. زمان مذاکره نیست و با این حال روسیه را مقصر می دانند. »وزارت خارجه اوکراین از آمریکا خواست موشک های ATACMS را تحویل دهد

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در گفتگو با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، خواستار تحویل موشک های دوربرد ATACMS به کی یف شد. در گزارش وزارت خارجه اوکراین که در کانال تلگرامی این آژانس منتشر شده، آمده است:

دیمیتری کوله‌با با آنتونی بلینکن گفتگو کرد، از کمک‌های نظامی ایالات متحده تشکر کرد و خواستار استقرار ATACMS برای تقویت قابلیت‌های دوربرد اوکراین شد.

پیش از این، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، ادعا کرد که دولت ایالات متحده هنوز اطلاعات جدیدی در مورد تصمیم احتمالی در مورد تحویل آینده موشک‌های دوربرد ATACMS به کیف ندارد. جیک سالیوان دستیار رئیس جمهور آمریکا در امور امنیت ملی نیز گفت که بایدن با ولادیمیر زلنسکی درباره تحویل موشک های عملیاتی-تاکتیکی ATACMS به اوکراین صحبت کرده است، اما هنوز تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.