میخی دیگر بر تابوت حزب «چپ»

ترجمه مجله هفته

انحلال گام به گام حزب چپ آلمان – رهبر گروه پارلمانی امیرا محمدعلی استعفا میدهد.

حزب چپ فرو می پاشد. از لحاظ سیاسی در محتوا شناور و در اظهارات مبهم، با سارا واگنکنشت (هنوز) برجسته ترین چهره نیز به طور منظم در پشت صحنه مورد حمله قرار می گیرد. رهبر گروه پارلمانی این حزب در بوندستاگ آلمان اکنون اعلام کرده است که دیگر نمی خواهد در انتخابات بعدی خود را کاندید کند.

امیرا محمد علی، رئیس فعلی گروه پارلمانی چپ در آخر هفته در یک بیانیه شخصی در فیس بوک تصمیم خود را اعلام کرد، تصمیمی که برای این حزب فاجعه بار بود:

«من تصمیم گرفته ام در انتخابات آتی هیأت رئیسه به عنوان نامزد ریاست گروه پارلمانی چپ در بوندستاگ شرکت نکنم. این تصمیم دلایل سیاسی دارد.»

برای محمد علی ناامید و سرخورده، تصمیم نهایی ظاهرا بر اساس نحوه برخورد رهبری حزب و اعضای آن با سارا واگنکنشت گرفته شده است. این بر اساس تصمیم اجماع کمیته اجرایی حزب در ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳ است که میگوید واگنکنشت دیگر ایندهای در حزب چپ ندارد. این تصمیم با “درک انها از کثرت و همبستگی” مطابقت ندارد.

علاوه بر این، محمد علی به مشکل رو به رشد او در برقراری ارتباط قابل اتکا با رهبری حزب با مردم اشاره می کند. از سال ۲۰۲۱، محمد علی به همراه دیتمار بارچ، رئیس گروه پارلمانی حزب چپ در بوندستاگ آلمان بوده است. هیئت مدیره قرار است در پاییز دوباره انتخاب شود:

«همچنین وظیفه یک رهبر گروه پارلمانی حمایت و نمایندگی از مسیر حزب، به ویژه رهبری حزب، در ملاء عام است. این کار برای من به طور فزاینده ای دشوار بود و اکنون برای من غیرممکن شده است. »

به عقیده رهبران گروه های پارلمانی، «در رهبری حزب و اکثریت مقامات، جریانی حاکم شده است که در بسیاری از جاها به وضوح با اعتقادات سیاسی من در تضاد است و چپ را بیش از پیش به سمت بی اهمیتی سیاسی سوق می دهد». از جمله، انتقادهای نیمه جان از دولت فعلی است. محمد علی در مورد برداشت هایش می نویسد:

“عمدتا هیچ اعتراض یا برنامه ای برای مقابله با اشتباهات دولت ائتلافی از سوی حزب وجود ندارد، سیاست هایی که آلمان را به عنوان یک مکان تجاری به خطر می اندازد و بنابراین به طور گسترده ای رفاه و مشاغل را تهدید می کند، که هیچ کاری علیه فقر کودکان، علیه دستمزدهایی که برای زندگی کافی نیست، علیه حقوق بازنشستگی فقر انجام نمیدهد.”
دولت فدرال یک سیاست آب و هوایی را دنبال می کند “که با تغییرات آب و هوایی مبارزه نمی کند، بلکه مهمتر از همه زندگی روزمره بسیاری از مردم را دشوارتر و گران تر می کند”. علاوه بر این، این سیاستمدار جناح چپ به شدت از این واقعیت انتقاد می کند که “فقدان یک “آری” آشکار برای یک سیاست صلح پایدار و دیپلماسی همراه با آن کاملا مشهود است:

این امر به ویژه زمانی آشکار شد که رهبری حزب در ماه فوریه از دعوت به شرکت در یکی از بزرگترین تظاهرات صلح در سال‌های اخیر خودداری کرد.

«هدف اصلی دوره رهبری حزب جلب آرای رای دهندگان ناامید سبزها است. این جواب نمی‌دهد و مطمئناً موجب کوتاهی در مورد افرادی میشود که یک حزب چپ بایستی از منافع آنها دفاع کند میشود»

بر اساس مقاله ای در دی تسایت الکساندر اولریش، عضو جناح چپ بوندستاگ، استعفای امیره محمد علی را «میخ دیگری بر تابوت حزب» توصیف کرد. از اولریش نقل شده است که:

“من کاملاً می توانم دلایل امیرا را درک کنم. رهبری حزب نه تنها می تواند حزب را نابود کند، بلکه اکنون گروه پارلمانی را نیز از بین می برد. متأسفانه چپ در حال انحطاط به یک فرقه است. ما روی سارا واگنکنشت حساب میکنیم و امیدواریم.”

با رویه و رفتار کنونی رهبری حزب، حزب دیگر شانسی برای ورود مجدد به بوندستاگ نخواهد داشت. کلاوس ارنست، رئیس سابق چپ، از تصمیم محمد علی ناراحت و نگران است، اما آن را “کاملا درک میکند”. جسیکا تاتی، عضو جناح چپ بوندستاگ، به صراحت این را خلاصه کرد که محمدعلی آمادگی “تسلیم شدن در برابر مسیر ضد واگنکنشت رهبری حزب” را نداشت.
رؤسای چپ ژانین ویسلر و مارتین شیردوان به این تصمیم “احترام” گذاشته و آنها همچنین از محمد علی “به خاطر تلاش چندین ساله آنها به عنوان رئیس جناح چپ” تشکر کردند. اما تا امروز هیچ واکنش یا اظهارنظری نسبت به اتهامات صریح این همکار حزبی صورت از سوی رهبری حزب چپ نگرفته است.