مذاکرات جده بی رنگ و بی نتیجه

صدها معترض در 19 فوریه 2023 در مقابل بنای یادبود لینکلن در واشنگتن دی سی در تظاهرات ضد جنگ علیه کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین تجمع کردند. برگزارکنندگان و سخنرانان این تجمع همچنین خواستار کاهش بودجه پنتاگون و انحلال ناتو شدند. تصویر: VCG

گلوبال تایمز

مذاکرات در جده در حالی پایان می‌یابد که به تلاش‌های طولانی‌مدت برای برقراری صلح در درگیری اوکراین نیاز است.


در پایان مذاکرات اوکراین به میزبانی عربستان سعودی، کارشناسان چینی روز یکشنبه گفتند که راه حل سیاسی مناسب ترین و کم ضررترین رویکرد برای حل مناقشه اوکراین است.

مقامات ارشد از حدود ۴۰ کشور از جمله ایالات متحده، چین و هند روز شنبه در عربستان سعودی گفتگو کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه از طیف گسترده‌ای از کشورهایی که در این مذاکرات حضور داشتند، از جمله کشورهای در حال توسعه که به شدت از افزایش قیمت مواد غذایی ناشی از جنگ آسیب دیده‌اند، استقبال کرد.

از روسیه در این مذاکرات دعوت نشد. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه به نقل از خبرگزاری دولتی تاس گفت که این نشست “بازتابی از تلاش غرب برای ادامه تلاش های بیهوده و محکوم به شکست برای تقویت بین المللی است. برای بسیج جامعه، به ویژه جنوب جهانی، هرچند نه به طور کامل، در حمایت از به اصطلاح فرمول زلنسکی، که از ابتدا محکوم و غیرقابل دفاع است.”

یک مقام اتحادیه اروپا گفت که پس از این نشست بیانیه مشترکی وجود نخواهد داشت، اما سعودی ها طرحی را برای گفت و گوهای بیشتر با گروه های کاری در ارتباط با موضوعاتی مانند امنیت غذایی جهانی، ایمنی هسته ای وبرای مقابله با آزادی زندانیان آماده میکنند.

نماینده ویژه چین در امور اوراسیا لی هوی در این مذاکرات حضور داشت. به گزارش رویترز، او گفت: «ما اختلافات زیادی داشته‌ایم و مواضع مختلفی شنیده‌ایم، اما مهم این است که اصول خود را به اشتراک بگذاریم.»
شرکت چین در این کنفرانس نشان دهنده نفوذ و احترام قابل توجه همه طرف ها است. به عبارت دیگر، عربستان سعودی به وضوح درک می کند که بدون مشارکت چین، تاثیر مذاکرات کاهش می یابد و نتایج به دست امده کمتر خواهد بود، کوی هنگ، دستیار پژوهشگر مرکز مطالعات روسیه دانشگاه عادی شرق چین، روز یکشنبه به گلوبال تایمز گفت.
در طول درگیری روسیه و اوکراین، چین موضع میانجیگری را حفظ کرده و به عنوان یک پل ارتباطی عمل کرده است.

درگیری بین روسیه و اوکراین تنها یک اختلاف بین دو کشور نیست، بلکه یک درگیری امنیتی بین روسیه و ناتو به رهبری آمریکا است. بنابراین، چین همیشه از مذاکرات و پایان سریع درگیری، آتش بس و حل و فصل اختلاف روسیه و اوکراین برای کاهش فشار بر جوامع هر دو کشور و همچنین اروپا و جهان حمایت کرده است.
ژانگ گفت: «چین به عنوان یک قدرت بزرگ مسئول، به دنبال ثبات منطقه ای و جهانی است. چین در این درگیری هیچ تقاضای ژئوپلیتیکی ندارد و به دنبال مهار یا خسته کردن روسیه مانند غرب نیست. در عین حال، چین به دنبال استفاده از این وضعیت نیست. به عبارت ساده، چین به نفع صلح و ثبات جهانی عمل می کند.»

کارشناسان معتقدند که درک منافع و نگرانی های امنیتی همه طرف ها می تواند به راه حل هایی در یک محیط پیچیده منجر شود.

چین و عربستان سعودی هر دو امیدوارند از مذاکرات صلح حمایت کنند. با این حال، کارشناسان خاطرنشان کردند که زمان مذاکرات مستقیم صلح هنوز فرا نرسیده است، زیرا اختلافات در خواسته های طرف های درگیر بسیار زیاد است.

کوی گفت که اولویت فعلی باید تنش زدایی از درگیری باشد، به ویژه خودداری از حمله به زیرساخت های غیرنظامی و غیرنظامیان، تا زمینه را برای مذاکرات آینده فراهم کند.

در همان روز روسیه حمله اوکراین به یکی از کشتی های غیرنظامی خود در تنگه کرچ در نزدیکی پل استراتژیک را محکوم کرد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این حمله را یک “حمله تروریستی” توصیف کرد و روز شنبه گفت که روسیه پاسخ خواهد داد و مسئولین آن را مجازات خواهد کرد.

در همین حال، سازمان دفاع هوایی اوکراین از یک “حمله موشکی گسترده” در شب ۵ و ۶ اوت خبر داد که در آن حداقل ۷۰ موشک و پهپاد انتحاری به اهدافی در سراسر کشور اصابت کردند.

ژانگ گفت که اجتناب از درگیری از طریق ابزارهای دیپلماتیک بسیار مهم است، زیرا توسل به جنگ می تواند منجر به خطرات و چالش های غیرقابل کنترل شود. بنابراین، روش حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه که به طور فعال توسط چین، عربستان سعودی و سایر کشورها ترویج می شود، مناسب ترین و کم ضررترین رویکرد است.