باز هم کشته و مفقود شدن پناهجویان در آبهای اروپاکشته و ده ها مفقود شدن پناهجویان بر اثر غرق شدن قایق مهاجران در سواحل تونس.

ترجمه مجله هفته

به گفته یک مقام قضایی، در پی غرق شدن یک قایق پناهجویان در سواحل جزیره کرکنه تونس، حداقل ۴ مهاجر جان خود را از دست داده و ۵۱ نفر دیگر مفقود شده اند. رسانه ها از سی کشته و ۴۰ مفقود صحبت میکنند.
همه پناهجویان از آفریقا هستند
به گفته این مقام، همه پناهجویان داخل کشتی از کشورهای جنوب صحرای آفریقا بودند.
وزیر کشور تونس در ماه ژوئیه اعلام کرد که “گارد ساحلی ۹۰۱ جسد پناهجو غرق شده را از ابتدای سال تا ۲۰ جولای در سواحل این کشور کشف کرد” که تعداد قربانیان مهاجرت در سواحل تونس بی سابقه است.
این افراد به دلیل سخت گیری شدید اتحادیه اروپا و عدم کمک رسانی در موارد ضروری که قانونا باید اجرا شود جان خود را از دست داده‌اند.
امسال تونس شاهد موج بی سابقه مهاجرت است و فجایع غرق شدن قایق پناهجویان کشورهای جنوب صحرای آفریقا که به دنبال رسیدن به سواحل ایتالیا هستند، تکرار می شود.
لازم به ذکر است که تونس به عنوان نقطه عزیمت اصلی مهاجران فراری از فقر و درگیری های نظامی در آفریقا و خاورمیانه که غربی ها آنرا راه اندازی کرده اند به دنبال ایجاد یک زندگی انسانی در اروپا هستند، جایگزین لیبی شده است.
هزاران پناهجو غیرقانونی در چند ماه گذشته به شهر ساحلی اسفاکس رفتند و قصد داشتند با قایق‌هایی که توسط قاچاقچیان اداره می‌شوند به اروپا سفر کنند که به بحران مهاجرت بی‌سابقه در تونس منجر شده است.
داده های رسمی نشان می دهد که حدود ۷۵ هزار پناهجو تا ۱۴ جولای با قایق وارد ایتالیا شده اند در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۳۲ هزار پناهجو وارد ایتالیا شده اند و بیش از نیمی از آنها از طریق تونس حرکت کرده اند.
در ماه ژوئیه، اتحادیه اروپا و تونس با توجه به افزایش قابل توجه تعداد قایق هایی که از این کشور شمال آفریقا به مقصد اروپا خارج می شوند، یک مشارکت استراتژیک امضا کردند که شامل مبارزه با قاچاقچیان انسان و تشدید مرزهای دریایی می شود در ازای ارسال پناهجویان به صحرای داغ بدون پشتیبانی برای مرگ تونس مبالغی از اتحادیه اروپا دریافت میکند.
یکشنبه گذشته، چندین کشور هم مرز با دریای مدیترانه، و همچنین کشورهای دیگر از خاورمیانه و آفریقا، در مورد اقداماتی برای کاهش سرعت پناهجویان و رفع برخی از فشارهایی که مهاجران را وادار به ترک کشورهای خود و تلاش برای مقابله با آنها می کند، توافق کردند.
در ماه جاری، سازمان ملل متحد لایحه مهاجرت تصویب شده توسط پارلمان بریتانیا را محکوم کرد و تاکید کرد که بند منع پناهندگی مهاجرانی که به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شده اند در این کشور “در تضاد با قوانین بین المللی است.”