اخبار جنگ اوکراین ۶ اوت

پسکوف: در حال حاضر هیچ دلیلی برای مذاکرات صلح با کیف وجود ندارد

در حال حاضر هیچ مبنایی برای توافق با کیف در مورد حل و فصل مناقشه در اوکراین وجود ندارد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به روزنامه نیویورک تایمز گفت. او گفت:
“در حال حاضر هیچ زمینه ای برای توافق وجود ندارد. ما عملیات را برای آینده قابل پیش بینی ادامه خواهیم داد.”
پسکوف افزود که روسیه می خواهد کنترل مناطقی را که وابستگی آنها در قانون اساسی روسیه ذکر شده است، حفظ کند. در پاسخ به سوال این روزنامه نگار که آیا روسیه می خواهد مناطق بیشتری از اوکراین را ضمیمه کند، او پاسخ منفی داد و توضیح داد:
ما فقط می‌خواهیم تمام حوزه‌هایی را که در حال حاضر در قانون اساسی ما نوشته شده است، کنترل کنیم.»

از 23 تا 27 سپتامبر سال گذشته، همه پرسی پیوستن به روسیه در مناطق DPR، LPR، Zaporozhye و Kherson برگزار شد. اکثریت قاطع ساکنان موافق چنین حرکتی بودند. در 30 امدر 1 سپتامبر 2022، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و سران مناطق، توافق نامه هایی را برای پیوستن به روسیه امضا کردند. در 4. در 10 اکتبر، رئیس دولت روسیه قوانینی را امضا کرد که معاهدات مربوط به پذیرش استان های DPR و LPR و همچنین Zaporozhye و Kherson به فدراسیون روسیه را تصویب می کند.
مقامات روسیه بارها امادگی خود را برای مذاکره با اوکراین برای حل این مناقشه اعلام کرده اند. در عین حال، نماینده رسمی وزارت امور خارجه روسیه، ماریا زاخارووا، اشاره کرد که مانع اصلی در این مسیر، فرمان قانونی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به تاریخ 30 سپتامبر 2022 است که غیرممکن بودن مذاکرات با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را تضمین می کند. به همین ترتیب، به گفته زاخارووا، ابتکارات رهبر اوکراین، که گواهی بر این واقعیت است که کیف رسمی به طور کامل از واقعیت های مدرن دور شده است، و همچنین درخواست خروج نیروهای روسی از سرزمین های جدید کشور، مانع از هرگونه مذاکرات بین مسکو و کیف می شود.


سواستوپل: مین دریایی که در نزدیکی ساحل یافت شد


فرماندار میخائیل راسوژایف گفت که یک معدن شناور در سواحل سواستوپل کشف شده است. وی در کانال تلگرامی خود نوشت:

“در منطقه ساحل لیوبیموفکا، کمتر از 100 متر از ساحل، یک معدن دریایی کشف شد که اکنون به سمت خلیج شمالی در حال حرکت است.”

رازوژایف خاطرنشان کرد که تمامی سرویس های عملیاتی از این حادثه مطلع شده اند. اگر شرایط مهمات اجازه دهد، آن را به محل امن یدک می کشند. در غیر این صورت، معدن در منطقه آبی در آینده نزدیک تخریب خواهد شد. فرماندار به ساکنان محلی هشدار داد که در صورت تخریب معدن ممکن است سر و صدا به وجود بیاید. او همچنین خواستار اعتماد به اطلاعات رسمی شد.

منطقه خرسون: پل و خط لوله گاز در اثر گلوله باران اوکراین آسیب دیده است

ولادیمیر سالدو، فرماندار موقت این منطقه گفت، نیروهای اوکراینی روز یکشنبه به یک پل جاده ای در Genichensk در منطقه Kherson حمله کردند و به یک خط لوله گاز آسیب رساندند.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: پل خیابان تونکی که شهر گنیچنسک را به آب عرابات وصل می کند، گلوله باران شد.

رئیس منطقه اظهار داشت: نیروهای مسلح اوکراین 12 راکت شلیک کردند. 9 نفر از آنها توسط نیروهای ضد هوایی ساقط شدند. یک غیرنظامی که روی پل بود زخمی شد. خط گازی که نزدیک پل است نیز قطع شد. بیش از 20 هزار نفر از ساکنان این شهر بدون گاز هستند.

همانطور که سالدو اشاره کرد، “پل هیچ اهمیت نظامی مهمی ندارد”. بر اساس اطلاعات اولیه، خسارت “خیلی زیاد نیست و به سرعت تعمیر خواهد شد”.

سالدو بعداً اضافه کرد که تروریست‌های کی‌یف نیز موشک‌های طوفان سایه ناتو را به سمت پل چونگر و شهرک چونگر شلیک کردند. او توضیح داد:

پل در اثر موشک آسیب دید، اما بزرگترین شرارت رژیم این بود که مدرسه شهرک را گلوله باران کرد.

سرنگونی پهپاد اوکراینی در نزدیکی مسکو: شکستن شیشه های چند خانه

سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی در حین نزدیک شدن به مسکو پایتخت روسیه بدون آسیب نماند. مقامات منطقه پودولسک اعلام کردند که بخش هایی از پهپاد در شهرک Zelkhostechnica به زمین سقوط کرد. مقداری از آنها در یک زمین بازی کودکان کشف شد. یک مرد مسن دچار سوختگی شد، اما خطری برای زندگی او تهدید نمی‌کند. پنجره های چند خانه شکسته شد.

در این بین ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که گفته می شود پهپاد را در حال پرواز بر فراز منطقه مسکو نشان می دهد.

وزارت دفاع روسیه پیشتر از تلاش برای حمله تروریستی رژیم کی یف علیه مسکو صحبت کرده بود. این هواپیمای بدون سرنشین در ساعت 11:27 صبح به وقت محلی در نزدیکی شهر پودولسک در نزدیکی مسکو منهدم شد. این وزارتخانه نه تلفات جانی و نه ویرانی را گزارش کرده است. فرودگاه Vnukovo مجبور شد به طور موقت همه پروازها و فرودها را محدود کند.


روسیه می خواهد نتایج کنفرانس اوکراین در عربستان سعودی را با شرکای بریکس مورد بحث قرار دهد

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری تاس گفت که مسکو نتایج کنفرانس اوکراین در جده را با شرکای خود در بریکس مطرح خواهد کرد. وی این موضوع را اینگونه توجیه کرد که نمایندگانی از برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی به این نشست در عربستان دعوت شده و در آن شرکت کرده اند.
دیپلمات روسی مزایای خاصی از حضور نمایندگان بریکس در کنفرانس اوکراین را مستثنی نکرد. آنها ممکن است کمی عقل سلیم را در “حامیان رژیم کیف” القا کرده باشند.
«اما هنوز باید با آنچه در جده اتفاق می‌افتد، برخورد کرد.»
ریابکوف گفت: از این نظر، گفتگو با سایر کشورهای بریکس ضروری است.


رسانه ها: کی یف بر طرح صلح اوکراین در نشست های عربستان سعودی اصرار ندارد

وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام بلندپایه اروپایی نوشت: اوکراین بر پذیرش «فرمول صلح» پیشنهادی ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور در مذاکرات عربستان سعودی اصرار نداشت.
به گفته این منبع، سایر کشورهای شرکت کننده در نشست جده از کیف برای کنار گذاشتن طرح صلح خود اصرار نکرده اند. به گفته این دو دیپلمات، کی یف اصراری بر درخواست خروج نیروهای روسیه نداشت.

اوکراین به گفتگو درباره شرایط صلح با سفرای خارجی در کیف ادامه خواهد داد. به گفته این روزنامه، عربستان سعودی می خواهد پیشنهاد تشکیل گروه های کاری را برای رسیدگی به مسائل خاص “فرمول صلح” اوکراین مانند ایمنی هسته ای و امنیت غذایی بدهد.

چین نیز در این مذاکرات شرکت کرد و پیشنهاد داد در مورد خطوط قرمز طرف روسی بحث شود. پکن، مهم ترین متحد مسکو، به عنوان یک طرف کلیدی برای “ایجاد کشش برای مذاکرات” در نظر گرفته می شود. این روزنامه نوشت که رهبری عربستان و اوکراین بر مشارکت چین در مذاکرات جده اصرار داشتند.
روسیه به نشست جده دعوت نشد. کرملین گفت که مذاکرات را زیر نظر خواهد گرفت، اما هشدار داد که مقامات اوکراین “تا زمانی که از آنها به عنوان ابزاری در جنگ جمعی غرب علیه روسیه استفاده می شود، نمی خواهند و نمی توانند صلح داشته باشند.”مسکو بارها اعلام کرده است که هیچ پیش شرطی برای مذاکرات صلح وجود ندارد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، تلاش برای حل و فصل مناقشه در اوکراین بدون دخالت مسکو را بی معنی خواند.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست روزانه خود در روز یکشنبه از وضعیت فعلی در خط تماس خبر داد. در 24 ساعت گذشته، ارتش روسیه به مواضع متعددی حمله کرده و تلاش‌های تهاجمی را در نزدیکی دونتسک، کوپیانسک و کراسنی لیمان و همچنین در جنوب دونتسک و در منطقه زاپوروژیه دفع کرده است.

در بخش کوپیانسک جبهه، واحد غربی روسیه با پیشروی به مواضع مساعدتری حرکت کرده و هفت حمله دشمن را با موفقیت دفع کرد. کوناشنکوف تلفات اوکراینی را تا 50 سرباز تخمین زد. ارتش اوکراین همچنین سه خودروی زرهی، سه واگن، دو هویتزر خودکششی M109 Paladin، یک هویتزر خودکششی کراب و دو هویتزر Msta-B را از دست داد.

واحد نیروهای جنوبی پنج تلاش تهاجمی را در بخش دونتسک در جبهه دفع کرد. به گفته سخنگوی ارتش روسیه، 170 پرسنل ارتش اوکراین در نبردهای 24 ساعت گذشته در آنجا کشته شده اند. سه خودروی زرهی، پنج خودرو و یک هویتزر خودکششی از نوع کراب منهدم شد.

در جبهه کراسنی لیمان، واحد نظامی مرکز دو حمله اوکراینی را در 24 ساعت گذشته دفع کرد. همانطور که کوناشنکوف گفت، در این درگیری ها تا 110 جنگجوی اوکراینی کشته شدند. دو خودروی زرهی، سه خودرو، یک اسلحه M777 و یک اسلحه خودکششی گووزدیکا از کار افتاده اند.

در جنوب دونتسک، واحد نیروهای شرقی حمله دشمن را دفع کرد. سخنگوی ارتش روسیه تلفات پرسنلی دشمن را تا 150 پرسنل ارتش اعلام کرد. گفته می شود که دو خودروی زرهی، چهار واگن، یک موشک انداز چندگانه Grad و یک اسلحه M777 منهدم شده است.

در منطقه زاپوروزیا ارتش روسیه دو تلاش برای حمله توسط نیروهای مسلح اوکراین را دفع کرد. در 24 ساعت گذشته بیش از 80 سرباز اوکراینی در آنجا کشته شده اند. سخنگوی ارتش روسیه گفت: دشمن همچنین سه خودروی زرهی، چهار خودرو و یک هویتزر D-30 را از دست داد.
اوکراین تا 40 جنگجو را در جبهه کرسون از دست داد. به گفته کوناشنکوف، علاوه بر این، هشت خودرو نیز منهدم شد.


نماینده پارلمان اوکراین: کی یف از زمان شروع جنگ 60 میلیارد دلار وام و کمک مالی دریافت کرده است

معاون رئیس جمهور یاروسلاو ژلزنیاک در تلگرام به اشتراک گذاشت که اوکراین از آغاز جنگ در 24 فوریه 2022 چه مقدار از کمک های خارجی دریافت کرده است. بر این اساس در این هفته 60 میلیارد دلار به بودجه اوکراین سرازیر شد. اینها وام و کمک بلاعوض است. به گفته شلسنیاک، عمده این پول، 20.43 میلیارد دلار، از ایالات متحده تامین می شود. اتحادیه اروپا 19.39 میلیارد دلار دیگر را در دسترس قرار داد. صندوق بین المللی پول (IMF) نیز 6.29 میلیارد دلار به کیف منتقل کرد.
هفته گذشته، دنیس شمیگال، نخست وزیر اوکراین گفت که اوکراین انتظار دارد 45.8 میلیارد دلار دیگر به عنوان کمک خارجی برای بودجه و 14 میلیارد دلار برای بازسازی کشور در سال جاری دریافت کند. کسری بودجه اوکراین در سال جاری می تواند به رکورد 38 میلیارد دلار برسد.روسیه فرودگاه های دو منطقه اوکراین را با سلاح های دقیق مورد حمله قرار داد

وزارت دفاع روسیه در نشست خبری روز یکشنبه خود از حملات دقیق علیه فرودگاه های اوکراین خبر داد. اینها پایگاه های نیروی هوایی اوکراین در نزدیکی شهرهای استاروکونستانتینوف در منطقه خملنیتسکی و دوبنو در منطقه رونو بودند. این حملات یکشنبه شب رخ داد. ارتش روسیه از سلاح های دوربرد هوایی و دریایی با دقت بالا استفاده کرد. ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این مقام، گفت که همه اهداف مورد نظر هدف قرار گرفتند.

علاوه بر این، ارتش روسیه با موفقیت به 136 واحد توپخانه و 145 مکان با تجهیزات و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین حمله کرد. به گفته کوناشنکوف، آشیانه های فرودگاه زاپوروژیه با فناوری هواپیماهای نیروی هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفتند. ارتش روسیه همچنین اردوگاه دشمن را با راکت و مهمات توپخانه در نزدیکی شهر هدف قرار داد. حمله روسیه همچنین به نقطه فرماندهی یک تیپ فرود و حمله اوکراینی در نزدیکی شهر پاراسکویوکا در جمهوری خلق دونتسک اصابت کرد.

سخنگوی ارتش روسیه گفت: پدافند هوایی روسیه در 24 ساعت گذشته 11 موشک HIMARS و یک موشک ضد رادار HARM را رهگیری کرده است. دشمن 16 پهپاد را نیز از دست داد.

به گفته وزارت دفاع در مسکو، از زمان آغاز عملیات ویژه در 24 مارس، اوکراین انجام داده استفوریه 2022 در مجموع 458 هواپیما، 245 هلیکوپتر، 5534 هواپیمای بدون سرنشین، 428 سامانه موشکی ضد هوایی، 11143 تانک اصلی جنگی و سایر خودروهای زرهی، 1143 موشک پرتاب چندگانه و 5778 تفنگ و خمپاره از دست داد.

خط لوله نفت روسیه-آلمان “دروژبا” پس از نشت در لهستان قطع شد

یکی از رشته های خط لوله نفت “دروژبا” که از جمله نفت روسیه را به آلمان می رساند، از یکشنبه شب پس از نشت در لهستان قطع شده است. علل در حال حاضر هنوز نامشخص است.
خط لوله نفت روسیه-آلمان “دروژبا” پس از نشت در لهستان قطع شد
اپراتور لهستانی دروژبا «پرن» صبح یکشنبه اعلام کرد یکی از دو رشته خط لوله نفت دروژبا به آلمان به دلیل نشت در لهستان بسته شده است.

قطعی ظاهرا اواخر عصر دیروز رخ داده است و طبق گفته اپراتور، خط دوم باید به کار خود ادامه دهد:

“شب شنبه، سیستم های اتوماسیون پرن افت فشار را در خط لوله دروژبا در منطقه هودچ در یکی از دو رشته بخش غربی که نفت را به آلمان منتقل می کند، شناسایی کردند. این شرکت گفت: پمپ های رشته آسیب دیده بلافاصله متوقف شد.

اپراتور تاکید کرد که هیچ خطری برای سلامتی یا جان ساکنان محلی وجود ندارد. دلایل نشت در حال حاضر نامشخص است، این شرکت اکنون در حال بررسی پیشینه این حادثه است.

خدمات اضطراری پرن و آتش نشانی ایالتی در حال حاضر در محل هستند. قرار است پس از اتمام کار تعمیر، پاکسازی منطقه‌ای که نفت در آن ریخته شده و آلوده کرده آغاز شود.

خط لوله نفت دروژبا بین سال های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۴ توسط کشورهای سوسیالیستی پیمان کومکون آن زمان ساخته شد از آلمتیفسک سرچشمه می گیرد، از بریانسک می گذرد و سپس به دو بخش تقسیم می شود: بخش شمالی (از طریق بلاروس و لهستان به سمت پالایشگاه شودت، براندنبورگ) و بخش جنوبی (از طریق اوکراین به سمت مجارستان. اسلواکی و جمهوری چک) میرسد.

شهردار سوبیانین: هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی مسکو منهدم شد

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو، پایتخت روسیه، در تلگرام اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین سعی کرد حوالی ساعت 11 صبح به وقت محلی وارد شهر شود. این پهپاد هنگام نزدیک شدن به مسکو توسط پدافند ضد هوایی منهدم شد. این سیاستمدار از تلاش های ارتش روسیه تمجید کرد.

وزارت دفاع روسیه حمله پهپادی به مسکو را تایید کرد. مقامات رژیم کی یف را مقصر این امر دانستند و از تلاش برای حمله تروریستی صحبت کردند. این هواپیمای بدون سرنشین در ساعت 11:27 صبح به وقت محلی در نزدیکی شهر پودولسک در نزدیکی مسکو منهدم شد. این وزارتخانه نه تلفات جانی و نه ویرانی را گزارش کرده است.

پیش از این، فرودگاه ونوکوو در جنوب غربی مسکو به طور موقت همه پروازها و فرودها را محدود کرده بود. دلیل دقیق این امر در ابتدا فاش نشد. این اقدام با دلایل غیر مرتبط با فرودگاه توضیح داده شد.


روسیه از رهگیری راهپیمایی آمریکایی ها بر فراز دریای سیاه خبر داد


مرکز مدیریت دفاع ملی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک جنگنده سوخو 30 روسیه یک پهپاد شناسایی MQ-9A نیروی هوایی آمریکا را بر فراز دریای سیاه رهگیری کرد.

روسیه امروز شنبه تایید کرد که یکی از جنگنده های خود را برای رهگیری یک پهپاد آمریکایی “ریپر” که بنا بر گزارش ها در حال نزدیک شدن به مرزهای این کشور بر فراز دریای سیاه بود، فرستاده است و سپس آنرا مجبور به بازگشت کردند.

بر اساس اعلامیه مرکز مدیریت دفاع ملی وزارت دفاع روسیه، یک جنگنده روسی سوخو-30 یک پهپاد شناسایی MQ-9A نیروی هوایی آمریکا را بر فراز دریای سیاه اسکورت کرد.

در این بیانیه آمده است که هواپیمای جاسوسی آمریکایی به محض نزدیک شدن جنگنده روسی از مرز روسیه دور شد و تاکید کرد که “نقض مرزهای بین المللی فدراسیون روسیه مجاز نیست”.

در این بیانیه آمده است که جنگنده روسی به سلامت به پایگاه خود بازگشته و تاکید شده است که پرواز جنگنده روسی مطابق با قوانین بین المللی برای استفاده از حریم هوایی و بر اساس رویه های امنیتی صورت گرفته است.رسانه های اوکراینی از انفجار در چندین منطقه خبر می دهند


در شب یکشنبه یک حمله هوایی در چندین منطقه اوکراین رخ داد. آژیرها ابتدا در مناطق وینیتسا، اودسا، خارکف و چرکاسی فعال شدند. پس از آن، این هشدار تقریباً به کل کشور تعمیم داده شد.
رسانه های محلی بعداً از انفجارهایی در استان های کیف، خملنیتسکی و چرکاسی خبر دادند. مقامات تا حدودی آن را با استفاده از پدافند هوایی توضیح دادند. اداره منطقه خملنیتسکی در غرب کشور از خسارت به چندین ساختمان خبر داد. در ابتدا هیچ گزارشی از قربانیان احتمالی وجود نداشت.
روز شنبه، مقامات اوکراین سه هشدار هوایی برای کل کشور صادر کردند. انفجارهایی در کیف و ژیتومیر گزارش شده است. منطقه خملنیتسکی نیز تحت تأثیر قرار گرفت. گفته می شود که یک فرودگاه نظامی در آنجا مورد حمله قرار گرفته است.


دونتسک 60 حمله اوکراینی را در 24 ساعت گزارش می دهد


مقامات دونتسک 60 حمله توسط نیروهای اوکراینی را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل 230 گلوله به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز، مهمات خوشه ای و پرتابه هایی با کالیبرهای 155 و 152 میلی متری استفاده کرد. هفت شهرک، از جمله پایتخت منطقه ای دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.
دو غیرنظامی در حملات دونتسک و گورلووکا روز 6 اوت (به وقت محلی) کشته شدند. ده غیرنظامی دیگر زخمی شدند. 18 خانه و سه زیربنای عمرانی آسیب دیدند.
یک روز قبل، مقامات دونتسک 58 حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند. دو غیرنظامی زخمی شدند.


دونتسک با بمب های خوشه ای گلوله باران شد، ساختمان دانشگاه آتش گرفت

نیروهای مسلح اوکراین مناطق مرکزی دونتسک را با چهار گلوله کالیبر 155 میلی متری ناتو گلوله باران کردند. این توسط مقامات محلی گزارش شده است. رسانه های محلی می نویسند که این اولین استفاده از مهمات خوشه ای علیه جمعیت غیرنظامی شهر است. تاکنون اطلاعاتی از قربانیان و مجروحان در دست نیست. ساختمان دانشگاه بازرگانی و اقتصاد در اثر گلوله باران آتش گرفت.

وزارت خارجه روسیه حمله کیف به نفتکش غیرنظامی روسیه در تنگه کرچ را به شدت محکوم کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در این باره گفت: ما حمله تروریستی به یک کشتی غیرنظامی را که نه تنها تهدید به مرگ خدمه آن بود، بلکه خطر یک فاجعه زیست محیطی در مقیاس بزرگ را نیز به شدت محکوم می کنیم.

وی افزود: “رژیم کی یف که از سوی غرب و سازمان های بین المللی محکوم نشده است، روش های جدیدی را این بار در دریای سیاه به کار می گیرد. هیچ توجیهی برای چنین اقدامات وحشیانه ای وجود ندارد و بی پاسخ نخواهد ماند. دست اندرکاران مجازات خواهند شد.”
این در حالی است که به گفته آژانس فدرال روسیه، نفتکش روسی “سیگ” در نتیجه حمله راهپیمایی امروز در دریای سیاه پس از به صدا درآمدن انفجارها در نزدیکی پل اتصال کریمه به روسیه آسیب دید.
به گفته وزارت دفاع روسیه، چند روز پیش دو کشتی گشتی ناوگان دریای سیاه به نام های «سرگئی کوتوف» و «واسیلی بیکوف» حمله سه قایق بدون سرنشین را در منطقه سواستوپل دفع کردند.
این وزارتخانه اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراین برای حمله به دو کشتی با سه قایق بدون سرنشین، “برای انجام وظایف کنترل ناوبری در قسمت جنوب غربی دریای سیاه، در 340 کیلومتری جنوب غربی سواستوپل” تلاش ناموفق داشتند.
و پنجشنبه گذشته سرویس امنیت فدرال روسیه از دستگیری یک مامور اوکراینی خبر داد که قصد داشت یک کشتی ناوگان دریای سیاه را که مجهز به تسلیحات موشکی با دقت بالا بود منفجر کند.
دو بمب دست ساز (IED) با مواد منفجره معادل 1 کیلوگرم TNT از مشتری کشف و ضبط شد و بر اساس آنچه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، گمان می رود که این مرد اطلاعاتی را که اسرار دولتی محسوب می شود به دشمن درز می کند. و در ژوئن گذشته، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که تلاش اوکراین برای هدف قرار دادن یک کشتی متعلق به ناوگان دریای سیاه را خنثی کرده و تمام قایق‌هایی را که در این عملیات شرکت کرده بودند، منهدم کرده است.


سقف چوبی یک ساختمان دانشگاهی در دونتسک پس از بمباران ان توسط نیروهای اوکراینی با استفاده از مهمات خوشه ای به آتش کشیده شد.


یک مقام نیروهای ویژه و امدادرسانی در شهر دونتسک گفت که سقف چوبی یک ساختمان دانشگاهی در این شهر پس از بمباران اوکراین که در ان مهمات خوشه ای در روز شنبه مورد استفاده قرار گرفت، اتش گرفت.
الکسی کولیمژین، شهردار دونتسک در یک تلگرامی گفت که اولین ساختمان دانشگاه اقتصاد و بازرگانی در نتیجه حمله اخیر به شهر اتش گرفت.
به نوبه خود، الکسی کوستروبتسکی، وزیر امور اضطراری جمهوری خلق دونتسک، تایید کرد که نیروهای اوکراینی از مهمات خوشه ای در بمباران که باعث اتش سوزی شد، استفاده کردند و افزودند که در طول بمباران هیچ در ساختمان نبود.

کوستروبتسکی گفت: “تمام سقف در آتش گرفت” و اشاره کرد که 12 مخزن اب، 3 پله و 100 اتش نشان استفاده شده است.

“سخت ترین چیز این است که سقف چوبی است، بنابراین اتش به سرعت گسترش می یابد.”

خبرگزاری دولتی روسیه به نقل از کوستروبتسکی و خدمات اضطراری گفت که اتش سوزی به منطقه ای به مساحت حدود 1800 متر مربع گسترش یافته بود و در اوایل روز یکشنبه تحت کنترل قرار گرفت.

در 7 ژوئیه، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، تصمیم خود را برای شروع تحویل مهمات خوشه ای به رژیم کی یف اعلام کرد، که قول داد “از انها فقط برای برچیدن تجمعات سربازان روسی استفاده کند.” تا انجا که او ادعا کرد.

داگلاس سیمز، مدیر عملیات ستاد مشترک ارتش امریکا، ورود مهمات خوشه ای را که واشنگتن به اوکراین منتقل کرده بود، تایید کرد و گفت: مهمات خوشه ای ما در حال حاضر در کیف هستند.

در همین زمینه، مجلس نمایندگان ایالات متحده از حمایت از اصلاح پیش نویس بودجه دفاع ملی در مورد ممنوعیت انتقال بمب های خوشه ای به اوکراین خودداری کرد و پیش از ان اصلاحات پیشنهاد شده به لایحه دفاع ملی برای سال مالی 2024 را برای کاهش و جلوگیری از کمک های نظامی اینده به اوکراین رد کرد.

از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داد که کشورش حق دارد در صورت استفاده از مهمات خوشه ای علیه ان پاسخ دهد و تاکید کرد که ذخایر کافی از انواع مختلف دارد.