حمله به تانکر نفت روسیه در دریای سیاه

حمله به تانکر نفت روسیه در دریای سیاه، منابع اوکراینی درباره عملیات ویژه صحبت می کنند.

منبع خبر الجزیره، خبرگزاری های روسی

آژانس فدرال حمل و نقل دریایی روسیه روز شنبه اعلام کرد که یک تانکر نفتی روسیه در حمله به دریای سیاه اسیب دیده است. این حمله که منابع اوکراینی آن را یک عملیات ویژه توصیف کردند، یک روز پس از آن صورت گرفت که یک کشتی جنگی روسی در منطقه هدف قرار گرفت.
این آژانس گفت که تانکر SIG توسط یک هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی کریمه مورد حمله قرار گرفت و باعث ایجاد سوراخ در محفظه موتور در سمت راست تانکر شد.

از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی روسیه به نقل از مرکز نجات دریایی گفت که تانکر مورد اصابت قرار گرفت و آسیب دید و دو یدک کش به محل حمله شبانه در تنگه کرچ ارسال شدند..

رسانه های اوکراینی به نقل از منابعی در وزارت امنیت ملی گفتند که نیروی دریایی عملیات ویژه جدیدی را در دریای سیاه انجام داده است.

منابع اوکراینی گفتند که یک تانکر نفتی در دریای سیاه که حامل سوخت برای نیروهای روسی بود، منفجر شد.
بر اساس گزارش های خبری اوکراین و مقامات طرفدار مسکو در جنوب اوکراین، هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی به تانکر حامل پرچم روسیه حمله کردند.

یک مقام طرفدار مسکو در مناطق تحت کنترل روسیه در استان زاپروژیا در جنوب شرقی اوکراین گفت که چندین خدمه در اثر خرده شیشه ها در این حمله زخمی شدند.

حساب های اوکراینی در وب سایت “X” (که قبلا توییتر بود) ویدئویی از یک قایق بدون سرنشین را به سمت تانکر روسی منتشر کردند، در حالی که حساب های روسی عکس هایی را منتشر کردند که برخی از آسیب های وارده به کشتی را نشان می داد.
به گزارش رویترز، این تانکر که تحت تحریم امریکا قرار دارد، محموله ای از نفت موتور را به سوریه منتقل می کرد.

انفجارهایی در نزدیکی پل کرچ که روسیه را به کریمه متصل می کند، گزارش شده است که قبلا توسط قایق های مین گذاری شده توسط هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفته بود.

پس از این انفجارها، حرکت بر روی پل برای مدتی متوقف شد و مقامات روسی در کریمه حمله مستقیم به پل را تکذیب کردند.
کشتی روسی هدف قرار گرفت
حمله به این تانکر در بحبوحه تشدید تنش ها در دریای سیاه پس از خروج روسیه از توافق صادرات غلات در ماه گذشته صورت می گیرد و کیف و مسکو تهدید کرده اند که اگر کشتی هایی که مظنون به نظامی بودن هستند، کشتی هایی را که از منطقه عبور می کنند، هدف قرار دهند.

یک منبع اطلاعاتی اوکراینی دیروز گفت که سرویس امنیت دولتی و نیروی دریایی کشتی فرود روسی “Olegorussky Gornyak” را در پایگاه دریایی Novorossiysk در جنوب غربی روسیه هدف قرار دادند.

این فیلمبرداری ظاهرا از عرشه یک قایق بدون سرنشین در حال حرکت در کنار یک کشتی بزرگ گرفته شده است، قبل از اینکه ویدئو به طور ناگهانی متوقف شود.

یک منبع امنیتی اوکراینی به خبرگزاری فرانسه گفت که حمله هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی به یک کشتی روسی در نووروسیسک در دریای سیاه «موفقیت آمیز» بوده است.

در مسکو، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که حمله هواپیماهای بدون سرنشین به بندر نووروسیسک را خنثی کرده است.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، به نوبه خود از سرویس امنیت دولتی برای بردن نبرد به روسیه قدردانی کرد.

زلنسکی گفت که گزارشی از واسیلی مالیوک، رئیس امنیت ملی دریافت کرده است، اما محتوای آن را فاش نکرد.