“برادران عرب ما در برابر باج خواهی غرب سر خم می کنند”ترجمه مجله هفته

به گزارش الاخبار: آمریکا از کشورهای حاشیه خلیج فارس می خواهد سرمایه گذاری در سوریه را متوقف کنند

ظاهراً ایالات متحده می خواهد تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شکست روند عادی سازی روابط بین سایر کشورهای عربی و سوریه انجام دهد. بنا بر گزارش ها، کشورهای حاشیه خلیج فارس توانایی آمریکا برای ممانعت از سرمایه گذاری در سوریه را از طریق تحریم ها دست کم گرفته اند.

روزنامه لبنانی الاخبار روز چهارشنبه گزارش داد که تمامی وعده های کمک های بشردوستانه و سرمایه گذاری کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات و عربستان سعودی در سوریه به دلیل هشدارها و تهدیدهای ایالات متحده متوقف شده است. به گفته این منابع، امارات «توانایی تحریم های آمریکا برای جلوگیری از این سرمایه گذاری ها و انتقال کمک ها را دست کم گرفته است».

مشخص شده است که هشدارهای ارسالی از سوی آمریکا به مقامات اماراتی و سعودی، هرگونه تلاش برای سرمایه گذاری جدید در سوریه را غیرممکن کرده است. الاخبار گفت: «در حال حاضر پروژه های سرمایه گذاری اماراتی در سوریه وجود دارد، اما کار بر روی آنها به بهانه وضعیت بی ثبات امنیتی متوقف شده است.»
در اواخر ژوئیه، فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه، سیاستمداران غربی را به تهدید کشورهای عربی به تحریم برای جلوگیری از عادی سازی روابط با سوریه متهم کرد. با این حال، وی افزود که “برادران عرب ما در برابر باج خواهی غرب سر خم نمی کنند” و تاکید کرد که گفتگو با کشورهای عربی “به دور از نفوذ ایالات متحده است.”

برخی از اعضای کنگره آمریکا در ماه ژوئن برای جلوگیری از عادی سازی تلاش های جاری بین دمشق و سایر کشورهای عربی برای تحریم های بیشتر علیه سوریه تلاش کرده بودند. این لایحه با هدف “ممانعت از به رسمیت شناختن بشار اسد توسط دولت آمریکا به عنوان رئیس جمهور سوریه” و به عنوان “هشدار به سایر کشورها در حال عادی سازی روابط خود با اسد” است.

در حالی که برخی از کشورهای عربی مانند قطر مخالف عادی سازی روابط با سوریه هستند، برخی دیگر از جمله عراق همچنان برای ادغام کامل این کشور در جامعه منطقه ای تلاش می کنند. علیرغم تلاش های ایالات متحده برای ایجاد شکاف بین بغداد و دمشق، که الاخبار توصیف می کند، این دو کشور به همکاری نزدیک با یکدیگر در چندین زمینه ادامه داده اند.

بر اساس اطلاعات الاخبار، ایالات متحده در تلاش برای تقویت نیروهای نیابتی کرد خود، نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) و همچنین سایر گروه‌ها و گروه‌های مسلح افراطی است که در پایگاه غیرقانونی آمریکا در منطقه جنوب شرقی این کشور آموزش می‌بینند. تنف در سوریه هدف اعلام شده، اشغال شهر البوکمال به منظور قطع راه دمشق و بغداد است.