اخبار جنگ اوکراین ۴ اوت

نخست وزیر اوکراین: 100 درصد مالیات صرف اهداف نظامی می شود

به گفته دنیس شمیگال، نخست وزیر اوکراین، کشورش اکنون تمام منابع داخلی خود را صرف جنگ می کند. اشمیگال در فیس بوک می نویسد: 100 درصد مالیات های پرداخت شده توسط شرکت ها و شهروندان برای رفع نیازهای نیروهای امنیتی و دفاعی مورد نیاز است. 

“در بودجه، ما قبلاً 1.8 تریلیون گریونا (48.7 میلیارد دلار) برای این نیازها اختصاص داده ایم. و ممکن است این مبلغ نهایی نباشد. علاوه بر این هزینه ها، کمک های نظامی از سوی متحدان و کمک های مالی نیز وجود دارد.”

پیش از این نخست وزیر اوکراین اعلام کرده بود که بودجه دفاعی در سال 2023 به 48.7 میلیارد دلار خواهد رسید. 

گزارش رسانه ها: بلغارستان 100 نفربر زرهی از رده خارج شده را به اوکراین تحویل می دهد

دولت بلغارستان پیش نویس توافق نامه ای را بین وزارت امور داخلی و وزارت دفاع اوکراین تصویب کرد که بر اساس آن 100 خودروی زرهی در اختیار کیف قرار می گیرد. این را رادیو ملی بلغارستان گزارش داده است. 

گفته می شود که این نفربرهای زرهی هستند که دیگر مورد نیاز نیستند و وزارت کشور بلغارستان هرگز از آنها استفاده نکرده است. بلغارستان 25 سال است که هزینه نگهداری و نگهداری آنها را پرداخت کرده است. این خودروها به همراه تسلیحات و قطعات یدکی به ارتش اوکراین تحویل داده می شود. 

موافقتنامه مربوطه باید به تصویب مجلس شورای ملی برسد. 

سی‌ان‌ان: اکثریت آمریکایی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی کمک اضافی به کیف را رد کردند

بیش از نیمی از آمریکایی ها مخالف کمک کنگره آمریکا به اوکراین هستند. این از داده های یک نظرسنجی توسط کانال تلویزیونی CNN به دست می آید. 

بر این اساس، 55 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی مخالف  ارائه هر گونه کمک اضافی برای کیف بودند، و 45 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی با تأمین بودجه بیشتر موافقت بودند. این نظرسنجی همچنین نشان داد که 51 درصد از آمریکایی ها فکر می کنند که ایالات متحده قبلاً به اندازه کافی برای اوکراین انجام داده است. 

در همان زمان، در پاسخ به این سوال که کی‌یف به چه نوع حمایتی نیاز دارد، اکثر شرکت‌کنندگان (78 درصد) به کمک جمع‌آوری اطلاعات اشاره کردند، در حالی که 53 درصد به کمک آموزشی نظامی برای ارتش اوکراین اشاره کردند. تنها 17 درصد از افراد مورد بررسی معتقدند که دخالت نظامی ایالات متحده در درگیری ضروری است. 

این نظرسنجی از 1 تا 31 جولای بین 1279 آمریکایی انجام شد. حاشیه خطا 3.7 درصد بود. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ ماده منفجره‌ای را در پشت بام نیروگاه زاپوروژیه شناسایی نکرد.

کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) هیچ مین یا مواد منفجره ای را بر روی سقف ساختمان های راکتور واحدهای هسته ای 3 و 4 یا سالن های توربین نیروگاه هسته ای Zaporozhye کشف نکرده اند. این از پیام سازمان ملل متحد برمی آید. 

بعدازظهر پنجشنبه بر اساس درخواست‌های مکرر به آنها امکان دسترسی به سقف اعطا شد.. 

بمباران مکرر با مهمات خوشه ای: اوکراین روستایی در منطقه خارکف را گلوله باران کرد

روستای تاولشانکا در منطقه خارکف مورد حمله توپخانه اوکراینی با استفاده از مهمات خوشه ای قرار گرفت. اداره نظامی – غیرنظامی روسیه در این منطقه در کانال تلگرامی خود در این خصوص گزارش داد:

ارتش اوکراین با شلیک گلوله های خوشه ای به روستای تاولشانکا دو نفر از مردم محلی را زخمی کردند. 

این گزارش ادامه داد: مجروحان به منطقه بلگورود منتقل و در آنجا تحت مداوا قرار گرفتند و وضعیت فعلی آنها پایدار است. 

این آژانس افزود که طرف اوکراینی به طور منظم چندین شهرک منطقه خارکف را با مهمات خوشه‌ای و راکت مورد حمله قرار می‌دهد. 

شهرک های بوگدانوفسکویه و نیکولایفکا در منطقه کوپیانسک در منطقه خارکف نیز زیر آتش مداوم ارتش اوکراین قرار دارد. نیروهای مسلح اوکراین به طور فعال از مهمات خوشه ای و توپخانه موشکی در این بخش استفاده می کنند. 

مسکو: این حمله تاکنون بیش از 43000 سرباز برای کیف هزینه داشته است – 25 تانک لئوپارد نیز منهدم شده است. 

وزارت دفاع روسیه در گزارش خود اعلام کرد که ارتش اوکراین از زمان آغاز تهاجم در ماه های ژوئن و ژوئیه بیش از 43000 سرباز را از دست داده است. این آژانس افزود که این رقم شامل مجروحان تخلیه شده و مزدوران خارجی نمی شود. پرسنل نظامی اوکراینی که در نتیجه حملات دقیق روسیه در عقب جان باختند نیز در شمارش گنجانده نشدند. 

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که کیف بیش از 4900 واحد تجهیزات نظامی را در جبهه از دست داده است. به ویژه، نیروهای مسلح روسیه 26 هواپیما، 9 هلیکوپتر و 1831 تانک و خودروی زرهی را منهدم کردند. در میان تانک های سرنگون شده 25 لئوپارد آلمانی، هفت فروند AMX ساخت فرانسه و 21 خودروی جنگی پیاده نظام برادلی آمریکا وجود دارد. علاوه بر این، اوکراین 747 اسلحه و خمپاره، از جمله 76 هویتزر M777 ساخت ایالات متحده و 84 اس پی جی از ایالات متحده، آلمان، فرانسه و لهستان را از دست داد. 

کرملین پس از نشست سران با آفریقا بیانیه ای درباره اوکراین منتشر کرد

در پی دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رهبران هفت کشور نماینده ابتکار صلح آفریقا، بیانیه مشترکی در وب سایت کرملین منتشر شد. 

این سند خواستار برداشتن گام های مشخص برای رفع موانع صادرات غلات و کودهای شیمیایی روسیه است. همچنین پیشرفت هایی در مورد پیشنهادات در مورد مسائل بشردوستانه، به ویژه حقوق کودکان در مناطق جنگی در اوکراین و تبادل اسرا ثبت شد. این موضوعات دو بار – در اولین جلسه در 17 مورد بحث قرار گرفت ژوئن و در اجلاس سران روسیه و آفریقا در سن پترزبورگ در 28 ژوئیه. 

ابتکار صلح آفریقا در اوکراین شامل ده نقطه است. آنها به تضمین های امنیتی، حرکت آزاد غلات در دریای سیاه، آزادی اسیران جنگی و شروع سریع مذاکرات مربوط می شوند. 

مسکو: این حمله تاکنون بیش از ۴۳ هزار سرباز برای کیف هزینه داشته است – 25 تانک لئوپارد نیز منهدم شده است.


وزارت دفاع روسیه در گزارش خود اعلام کرد که ارتش اوکراین از زمان آغاز تهاجم در ماه های ژوئن و ژوئیه بیش از ۴۳ هزار سرباز را از دست داده است. این وزارت‌خانه افزود که این رقم شامل مجروحان تخلیه شده و مزدوران خارجی نمی شود. پرسنل نظامی اوکراینی که در نتیجه حملات دقیق روسیه در عقب جان باختند نیز در شمارش گنجانده نشدند.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که کیف بیش از ۴۹۰۰ واحد تجهیزات نظامی را در جبهه از دست داده است. به ویژه، نیروهای مسلح روسیه 26 هواپیما، 9 هلیکوپتر و 1831 تانک و خودروی زرهی را منهدم کردند. در میان تانک های سرنگون شده 25 لئوپارد آلمانی، هفت فروند AMX ساخت فرانسه و 21 خودروی جنگی پیاده نظام برادلی آمریکا وجود دارد. علاوه بر این، اوکراین 747 اسلحه و خمپاره، از جمله 76 هویتزر M777 ساخت ایالات متحده و 84 اس پی جی از ایالات متحده، آلمان، فرانسه و لهستان را از دست داد.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه در گزارش وضعیت روزانه خود اعلام کرد که نیروهای روسیه از تلاش‌های بیشتر برای حمله توسط نیروهای اوکراینی جلوگیری کرده‌اند.
بر این اساس، هشت حمله در بخش دونتسک دفع شد که در نتیجه نیروهای روسی دست به ضدحمله زدند و به سمت مواضع مساعدتری حرکت کردند. ارتش کیف 185 سرباز، دو خودروی زرهی جنگی، دو وانت، چهار خودرو، یک هویتزر خودکششی کراب ساخت لهستان و یک هویتزر D-20 را از دست داد.
در جبهه جنوبی دونتسک، نیروهای روسی قلمرویی را در مجاورت استارومایورسکویه به دست آوردند و یک گروه خرابکاران اوکراینی را رهگیری کردند. طرف اوکراینی بیش از 120 جنگنده، دو خودروی زرهی جنگی، سه خودرو، یک هویتزر و یک اسلحه خودکششی را در این بخش از دست داد.
در بخش زاپوروزیا، سربازان روسیه حمله اوکراین را دفع کردند و ارتش اوکراین بیش از 130 سرباز، سه خودروی جنگی پیاده نظام – از جمله یک بردلی ساخت آمریکا – دو خودروی زرهی جنگی، دو ماشین و یک هویتزر را از دست داد.
همانطور که این وزارت بیشتر گزارش داد، نیروهای مسلح روسیه در یک جبهه گسترده در بخش کوپیانسک پیشروی کردند و چهار حمله اوکراینی را دفع کردند. تلفات کی یف به ترتیب بالغ بر 45 سرباز، دو خودروی زرهی رزمی، سه خودرو، یک هویتزر M777 ساخت آمریکا و دو هویتزر خودکششی M109 Paladin و Krab ساخت آمریکا و لهستان بود. در همین حال، نیروهای روسی در جبهه کراسنی لیمان دو حمله اوکراینی را دفع کردند و طرف اوکراینی 70 سرباز، دو خودروی زرهی رزمی، دو خودرو و سه هویتزر از جمله یک M777 ساخت آمریکا را از دست داد.
در جبهه خرسون، تا 25 سرباز اوکراینی بر اثر آتش توپخانه روسیه کشته شدند و دو خودرو و دو هویتزر منهدم شدند.

کرملین: آمریکا باید به اجرای بخشی از قرارداد غلات روسیه کمک کند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه گفت که واشنگتن باید اجرای مفاد قرارداد غلات با روسیه را تسهیل کند، نه اینکه فقط قول دهد که به آنها عمل کند.
“آمریکایی ها مجبور نیستند ضمانت هایی ارائه دهند. اینها تحت توافقنامه غلات بدون آمریکایی ها توافق شد. آمریکایی ها – اگر بخواهند – باید کمک کنند تا بخشی از توافق غلات که به روسیه مربوط می شود، محقق شود.”فقط قول ندهید که به آن فکر کنید، فقط به آن عمل کنید. وقتی این کار انجام شد، توافقنامه بلافاصله تمدید خواهد شد. این چندین بار از جمله توسط رئیس جمهور پوتین گفته شده است.

گزارش رسانه‌ها: آمریکا می‌خواهد خلبانان اوکراینی را با جنگنده‌های F-16 در پورتوریکو آموزش دهد.

مقامات ایالات متحده قصد دارند از پایگاه سابق نیروی دریایی ایالات متحده در پورتوریکو برای آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از جت های جنگنده F-16 استفاده کنند. این گزارش آژانس Prensa Latina.
به گفته وی، چند هفته پیش در یک نشست کاری در پایگاه دریایی روزولت رودز در شهر سیبا در شمال شرق این کشور، گزارش شد که خلبانان اوکراینی در آنجا آموزش خواهند دید.
اگرچه این پایگاه در سال 2004 از رده خارج شد، اما واشنگتن حق ادامه استفاده از آن را حفظ کرد.

نیروهای روسی در بخش کوپیانسک موفقیت به دست آوردند.

واحدهای تهاجمی ارتش ششم روسیه یک جوخه اوکراینی را در بخش کوپیانسک جبهه درهم شکستند، چندین پایگاه را به تصرف خود درآوردند و دو توپخانه را منهدم کردند. این را سرگئی سیبینسکی، سخنگوی انجمن نظامی روسیه غرب گزارش داده است.
سیبینسکی گفت که علاوه بر این، توپخانه این گروه دو اسلحه خودکششی از جمله یک هویتزر خودکششی کراب ساخت لهستان را منهدم کرد. یک یگان ویژه همچنین یک موشک انداز چندگانه BM-21 Grad را با استفاده از پهپاد لانست منهدم کرد.

نیروهای کی یف حدود 100 گلوله به منطقه بلگورود شلیک کردند

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار این منطقه در تلگرام گزارش می دهد که ارتش اوکراین در یک روز گذشته در مجموع حدود 100 گلوله به سمت استان بلگورود روسیه شلیک کرده است.
به گفته گلادکوف، شهرک‌های مناطق Valuiki، Graivoron، Krasnaya Yaruga، Belgorod و Borisov با توپخانه، خمپاره و هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. این حادثه تلفات جانی نداشت، اما دو خانه، یک خودرو و یک سیم برق آسیب دیدند. گلوله باران همچنین باعث آتش سوزی در مزرعه غلات شد.

ارتش اوکراین حملات خود را با بمب های خوشه ای و هواپیماهای بدون سرنشین در نزدیکی اوگلدار تشدید می کند

نیروهای مسلح اوکراین شدت حملات را با مهمات خوشه ای و پهپادهای کامیکازه در نزدیکی اوگلدار افزایش داده اند. این اخبار توسط یک جنگنده با علامت تماس پداگوگ گزارش شده است. خبرگزاری تاس به نقل از وی گفت:
مدت زیادی است که آنها از مهمات خوشه ای استفاده می کنند و اکنون بسیار فعالانه از آنها استفاده می کنند و ضربه محکمی می زنند.
پداگوگ اشاره می‌کند که تعداد زیادی از حملات اوکراینی به زیرساخت‌های غیرنظامی روستای نیکولسکویه، از جمله صومعه آسمپشن سنت نیکلاس واسیلیفسکی، ضربه زده است.
این افسر تاکید می کند که واحدهای اوکراینی در گذشته از مهمات خوشه ای طراحی شده توسط شوروی استفاده می کردند. آخرین استفاده از این نوع مهمات در بهمن ماه سال جاری به ثبت رسیده است. اخیراً دشمن از مهمات خوشه ای غربی استفاده می کند.

لاوروف: طرح‌های صلح نئونازیسم در اوکراین را نادیده می‌گیرد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید تهدید نئونازی‌ها از سوی اوکراین در طرح‌های صلح با هدف حل مناقشه نادیده گرفته می‌شود. او در مصاحبه ای با مجله مشدونارودنایا ژیزن (به انگلیسی: International Affairs)، در مورد ترویج فرمول صلح زلنسکی توسط غرب اظهار نظر می کند:

«ما مدام شاهد تلاش‌های جدیدی برای قرار دادن زلنسکی در کانون توجه در صحنه بین‌المللی هستیم. چرا عاشقان غربی از او نمی‌خواهند که «فرمول» دیگری را به افکار عمومی جهانی ارائه کند که کی‌یف امروزی وضعیت روس‌ها و دیگر اقلیت‌های ملی در کشورش را پس از «پیروزی» چگونه می‌بیند؟»
همه کسانی که امروز غرب با «فرمول زلنسکی» با از آنها تقاضای همکاری دارد باید بدانند که سرنوشت میلیون ها روس در خطر است که رژیم کی یف آشکارا نابودی آنها را اعلام می کند.
لاوروف آن را خلاصه می کند: نیاز به حذف این تهدید نئونازی آشکار است.


ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار این منطقه در تلگرام گزارش می دهد که ارتش اوکراین در یک روز گذشته در مجموع حدود 100 گلوله به سمت استان بلگورود روسیه شلیک کرده است.
به گفته گلادکوف، شهرک‌های مناطق Valuiki، Graivoron، Krasnaya Yaruga، Belgorod و Borisov با توپخانه، خمپاره و هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. این حادثه تلفات جانی نداشت، اما دو خانه، یک خودرو و یک سیم برق آسیب دیدند. گلوله باران همچنین باعث آتش سوزی در مزرعه غلات شد.ارتش اوکراین حملات خود را با بمب های خوشه ای و هواپیماهای بدون سرنشین در نزدیکی اوگلدار تشدید می کند

نیروهای مسلح اوکراین شدت حملات را با مهمات خوشه ای و پهپادهای کامیکازه در نزدیکی اوگلدار افزایش داده اند. این اخبار توسط یک جنگنده با علامت تماس پداگوگ گزارش شده است. خبرگزاری تاس به نقل از وی گفت:
مدت زیادی است که آنها از مهمات خوشه ای استفاده می کنند و اکنون بسیار فعالانه از آنها استفاده می کنند و ضربه محکمی می زنند.
پداگوگ اشاره می‌کند که تعداد زیادی از حملات اوکراینی به زیرساخت‌های غیرنظامی روستای نیکولسکویه، از جمله صومعه آسمپشن سنت نیکلاس واسیلیفسکی، ضربه زده است.
این افسر تاکید می کند که واحدهای اوکراینی در گذشته از مهمات خوشه ای طراحی شده توسط شوروی استفاده می کردند. آخرین استفاده از این نوع مهمات در بهمن ماه سال جاری به ثبت رسیده است. اخیراً دشمن از مهمات خوشه ای غربی استفاده می کند.

لاوروف: طرح‌های صلح نئونازیسم در اوکراین را نادیده می‌گیرد


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید تهدید نئونازی‌ها از سوی اوکراین در طرح‌های صلح با هدف حل مناقشه نادیده گرفته می‌شود. او در مصاحبه ای با مجله مشدونارودنایا ژیزن (به انگلیسی: International Affairs)، در مورد ترویج فرمول صلح زلنسکی توسط غرب اظهار نظر می کند:

«ما مدام شاهد تلاش‌های جدیدی برای قرار دادن زلنسکی در کانون توجه در صحنه بین‌المللی هستیم. چرا عاشقان غربی از او نمی‌خواهند که «فرمول» دیگری را به افکار عمومی جهانی ارائه کند که کی‌یف امروزی وضعیت روس‌ها و دیگر اقلیت‌های ملی در کشورش را پس از «پیروزی» چگونه می‌بیند؟»
همه کسانی که امروز غرب با «فرمول زلنسکی» با از آنها تقاضای همکاری دارد باید بدانند که سرنوشت میلیون ها روس در خطر است که رژیم کی یف آشکارا نابودی آنها را اعلام می کند.
لاوروف آن را خلاصه می کند: نیاز به حذف این تهدید نئونازی آشکار است.


توپخانه روسیه قایق ها و تفنگ های اوکراینی را در منطقه خرسون منهدم می کند

واحدهای یگان نیروهای دنیپر روسیه چندین اسلحه اوکراینی را به عنوان بخشی از آتش توپخانه منهدم کردند. رومن کودریان، دبیر مطبوعاتی این گروه گفت که توپخانه روسیه در منطقه خرسون یک هویتزر D-30 اوکراینی، دو هویتزر 2A65 Msta-B و یک خمپاره 120 میلی متری 2B11 را منهدم کرد.
کودریان می افزاید که تلاش نیروهای اوکراینی برای فرود در نزدیکی جزایر دنیپر بلاگرودوف و دامانسکی خنثی شد. در اینجا کیف تا 20 سرباز را از دست داد. چهار قایق تندرو منهدم شد. علاوه بر این، یک سامانه دفاع هوایی اسپادا ساخت ایتالیا نیز با استفاده از پهپاد لانزت منهدم شد.وزارت دفاع روسیه از تلاش نافرجام اوکراین برای حمله به کریمه با هواپیماهای بدون سرنشین خبر داد

سامانه‌های پدافند هوایی روسیه 10 پهپاد اوکراینی را که قصد حمله به کریمه را داشتند منهدم کردند، در حالی که جنگ الکترونیک سه پهپاد دیگر را دفع کرد. این را وزارت دفاع روسیه گزارش داده است.
“امشب تلاش رژیم کی یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از پهپادهای نوع هواپیما به تاسیسات در قلمرو شبه جزیره کریمه خنثی شد. 10 هواپیمای بدون سرنشین توسط نیروهای پدافند هوایی در حال انجام وظیفه منهدم شد.”سه پهپاد دیگر دشمن با استفاده از جنگ الکترونیکی خارج شدند. در این حمله نافرجام به کسی در شبه جزیره آسیبی نرسید و خسارتی وارد نشد.


پسکوف: مسکو تمایلی به قبول قول واشنگتن در مورد تسهیل صادرات غلات ندارد

در صورتی که مسکو به توافق غلات بازگردد، کرملین تمایلی به قبول قول ایالات متحده در مورد تسهیل صادرات مواد غذایی از روسیه ندارد. این را دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیشتر گفته بود که ایالات متحده اقداماتی را برای رسیدگی به مسائل عرضه و بیمه تحت ابتکار غلات دریای سیاه انجام داده است، از جمله نامه هایی به بانک ها برای اطمینان از روند تراکنش. بنابراین روسیه باید به این سمت برودبلینکن گفت که واشنگتن به انجام هر کاری که برای تسهیل صادرات مواد غذایی لازم باشد پس از بازگشت توافق غلات ادامه خواهد داد.


حمله ارتش روسیه به مواضع اوکراین در سه شهرک

اولگ چخوف، رئیس مرکز مطبوعاتی واحد شرق نیروهای مسلح روسیه گفت: ارتش روسیه به مواضع اوکراین در سه شهرک حمله کرده است.
بمب افکن ها، هواپیماهای تهاجمی و هواپیماهای ارتش به مکان هایی که پرسنل و تجهیزات سربازان اوکراینی در مناطق ماکاروفکا، استاروماژورسکویه و پریوتنویه متمرکز شده بودند، حمله کردند. سه پهپاد Furia و یک هواپیمای بدون سرنشین Leleka توسط پدافند ضد هوایی سرنگون شدند.
به گفته چخوف، یگان‌های Verband Ost یک حمله اوکراینی را در جهت اوروشاینو دفع کردند که در نتیجه ارتش اوکراین متحمل خسارت شد و عقب‌نشینی کرد.

شویگو بر لزوم انجام حملات پیشگیرانه علیه نیروهای اوکراینی تاکید می کند

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، از پست فرماندهی پیشروی یگان مرکزی نیروهای مسلح روسیه در منطقه عملیات ویژه بازدید کرد و بر لزوم انجام حملات پیشگیرانه علیه نیروهای اوکراینی برای خارج کردن آنها از مواضع خود تاکید کرد.
خاطرنشان می شود که این اقدامات برای تضمین بالاترین سطح ایمنی برای زندگی و سلامت سربازان روسی طراحی شده است.


حمله به پایگاه دریایی روسیه در نووروسیسک خنثی شد

دو قایق بدون سرنشین متعلق به نیروهای مسلح اوکراین تلاش کردند به پایگاه دریایی روسیه در نووروسیسک حمله کنند. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشتی‌ها توسط کشتی‌های روسی که از اسکله‌های دورافتاده پایگاه دریایی محافظت می‌کردند، شناسایی و منهدم شدند.
به گفته ونیامین کوندراتیف، فرماندار منطقه کراسنودار، تلفات جانی یا خسارتی در پی نداشته است. وی از نیروهای نظامی به خاطر کار هماهنگ آنها تشکر کرد.


نیروهای روسیه سه پایگاه اوکراین را تصرف کردند

در جبهه سواتوو، واحدهای تهاجمی “گروه نظامی مرکز” روسیه سه پایگاه اوکراینی را تصرف کردند. این را الکساندر ساوچوک، سخنگوی این گروه در گزارشی که توسط وزارت دفاع منتشر شد، بیان کرد.
ساوچوک افزود که توپخانه و نیروی هوایی این گروه همچنین شش حمله اوکراینی را در نزدیکی لژ جنگلبان سربریانکا در بخش کراسنی لیمان دفع کردند. در این روند، نیروهای کی یف بیش از 70 جنگجو، یک خودروی جنگی پیاده نظام، دو خودروی زرهی و یک پیکاپ را از دست دادند. در بخشی از نبرد توپخانه، سه قبضه اسلحه و چهار خمپاره نیز منهدم شد.


پسکوف: روسیه برای جلوگیری از جنگ دست به هر کاری زد

روسیه پس از کودتای کیف در سال 2014، تمام تلاش خود را برای جلوگیری از جنگ و حفاظت از حقوق ساکنان دونباس انجام داد. این را دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری تاس، وی گفت:
«زمانی که یک کودتا در اوکراین در سال 2014 رخ داد – و آن چیزی جز یک کودتا نبود – زمانی که ملی گرایان آنجا سر خود را بلند کردند و دونباسی ها نمی خواستند با آنها زندگی کنند، لحظه بسیار دشواری بود..»

پسکوف گفت که روسیه تمام تلاش خود را برای حل مسالمت آمیز این موضوع و تامین حقوق ساکنان دونباس از طریق مجاری دیپلماتیک انجام داد که منجر به امضای توافقنامه های مینسک شد. وی تاکید کرد که رعایت این توافقات از جنگ جلوگیری می کرد و به ساکنان دونباس اجازه می داد آینده خود را از طریق انتخابات و همه پرسی تعیین کنند. پسکوف در ادامه توضیح داد:
«اما بعداً وقتی مشخص شد که هیچ‌کس به توافقات مینسک عمل نخواهد کرد، وقتی مشخص شد که اوکراین برای جنگ آماده می‌شود، زمانی که مستشاران نظامی ناتو مخفیانه وارد آنجا شدند، وقتی مشخص شد که کی‌یف در واقع یک عروسک خیمه شب بازی در واشنگتن است. دست ها به همان اندازه روشن است جنگ اجتناب ناپذیر بود، در آن زمان بود که اتفاق افتاد.»

آفریقای جنوبی: طرح صلح آفریقا به پیش میرود


کار بر روی ابتکار کشورهای آفریقایی برای حل و فصل صلح در اوکراین ادامه دارد و نتایجی داشته است. این را وینسنت ماگونیا، سخنگوی رئیس جمهور آفریقای جنوبی بیان کرد. به گزارش خبرگزاری تاس، وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:

«پس از بازدید هیئتی متشکل از هفت رهبر آفریقایی از روسیه و اوکراین در ماه ژوئیه، پیشرفت قابل توجهی در ماموریت حفظ صلح آفریقا حاصل شده است. »
هیئت هفت کشور آفریقایی در روزهای 16 و 17 ژوئن از کیف و سن پترزبورگ بازدید کردند و به ترتیب مورد استقبال روسای جمهور اوکراین و روسیه قرار گرفتند. این هیئت شامل روسای جمهور زامبیا، کومور، سنگال، آفریقای جنوبی، نخست وزیر مصر و نمایندگانی از جمهوری کنگو و اوگاندا بود.


زاخارووا: غرب از ترور کیف علیه زیرساخت های مدنی در روسیه حمایت می کند


حملات پهپادی رژیم کی یف به اهداف غیرنظامی در روسیه شبیه اقدامات تروریست های بین المللی است. این را ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد. وی همچنین تاکید کرد که غرب با خودداری از محکوم کردن این حملات، رسما روش های تروریستی اوکراین را تایید کرد.

زاخارووا: ایالات متحده از دادگاه بین المللی کیفری برای منحرف کردن توجه از جنایات خود استفاده می کند

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت که ایالات متحده تنها زمانی همکاری با دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) را از سر گرفت که برایش مهم شد که روسیه را بد جلوه دهد.