آمریکا مانند سوریه در نیجر می‌ماند!ایالات متحده می خواهد نیجر را به عنوان یک پایگاه در غرب آفریقا حفظ کند – تظاهرات از کودتا حمایت می کند

ترجمه مجله هفته

«نیجر، روسیه، مالی و بورکینافاسو زنده هستند. مرگ بر فرانسه، اکواس، اتحادیه اروپا»، تظاهرکنندگان در پایتخت نیجر شعار میدادند. آمریکا نمیخواهد نیروها و پرسنل خود را از سفارت امریکا از نیجر خارج کند. موضع آمریکا در نیجر در تضاد با واکنش قبلی آن به بحران سودان است. در واشنگتن دی سی، نیجر اخرین پایگاه ایالات متحده در ساحل محسوب می شود.
ایالات متحده می خواهد نیجر را به عنوان یک پایگاه در غرب آفریقا حفظ کند – تظاهرات از کودتا حمایت می کند آنها: خبرگزاری فرانسه
به مناسبت شصت و سومین روز استقلال نیجر در ۳ اوت ۱۹۶۳، تظاهرکنندگان در نیامی پرچم نیجریه را در دست دارند. صدها نفر از مردم حامی کودتای اخیر در نیجر برای تظاهرات گسترده در نیامی پایتخت در ۳ اوت جمع شدند.
هزاران هزار شهروند نیجریه که هفته گذشته از برکناری محمد بازوم، رئیس جمهور نیجریه توسط گارد ریاست جمهوری خود حمایت کردند، روز پنجشنبه دوباره برای تظاهرات گسترده در نیامی، پایتخت، جمع شدند و برخی از آنها پرچم های بزرگ روسیه را تکان دادند. تظاهرکنندگان به دنبال فراخوان ائتلافی از انجمن های جامعه مدنی به مناسبت شصت و سومین سالگرد استقلال این کشور از فرانسه بودند. جنبش M63 (M62 به فرانسوی: Mouvement M62) که به عنوان یک گروه جامعه مدنی در اعتراض به حضور نظامی فرانسه در نیجر از سال ۱۹۶۰ تاسیس شد، همچنان بسیار فعال است.
یکی از معترضان، ایسیاکا حمادو، گفت که “ما فقط به امنیت اهمیت می دهیم” هر که میخواهد باشد “روسیه، چین یا ترکیه اگر بخواهند به ما کمک کنند”. او گفت: «ما فقط نمی‌خواهیم فرانسوی‌ها که ما را از سال ۱۹۶۰ تا بحال غارت میکنند اینجا باشند – آنها از سال ۱۹۶۰ اینجا هستند و هیچ چیز تغییر نکرده است.
یکی دیگر از معترضان در نیامی پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود “زنده باد نیجر، روسیه، مالی و بورکینافاسو. مرگ بر فرانسه، ECOWAS و اتحادیه اروپا”.
هفته گذشته، گارد ریاست جمهوری رئیس جمهور بازوم را که از سال ۲۰۲۱ در قدرت است، در کاخ خود در نیامی پایتخت بازداشت کرد و سپس او را از قدرت برکنار کرد. در حالی که چندین کشور اروپایی در حال تخلیه شهروندان خود از نیجر هستند، دولت آمریکا تحت رهبری بایدن قصد ماندن در این کشور را نشان می دهد. نیجر را به عنوان آخرین و بهترین پایگاه ایالات متحده در ساحل، یک منطقه بی ثبات در جنوب صحرای آفریقا می بیند.

پرسنل آمریکایی، از جمله گروه اعزامی هوایی ۴۰۹، به عنوان پایگاه «ضد تروریسم» آمریکا در نیجر باقی مانده اند. این شامل پایگاه ۴۰۹ نیروی هوایی ایالات متحده در اگادز، واقع در نیجر است.

در حالی که برخی از دولت های اروپایی این هفته سفارتخانه های خود را تعطیل کردند و شهروندان کشورهای خود را در پروازهای ویژه به دلیل اعتراضات ضد غربی در پی کودتا تخلیه کردند، دیپلمات های آمریکایی این هفته کارکنان غیر ضروری و برخی از اعضای خانواده را به خانه فرستادند، اما بقیه همه در نیجر باقی ماندند.

در حالی که کودتای نظامی اکنون وارد هفته دوم خود می شود، مقامات آمریکایی از نام رسمی آن به عنوان کودتا خودداری می کنند و می گویند امیدوارند که قدرت به دولت غیرنظامی بازگردد.

موضع قاطع آمریکا در نیجر در تضاد با واکنش آن به دیگر بحرانهای بین المللی اخیر و درگیریهای مسلحانه است. هنگامی که درگیری بین دو ژنرال رقیب در سودان در ماه آوریل آغاز شد، دیپلمات های آمریکایی و نیروهای امنیتی از اولین خارجی هایی بودند که عملیات در سودان را متوقف کردند و خارج شدند.