درگیری اوکراین به صراحت ریشه های فاشیستی سیا را نشان می دهد.


از تیم تحریریه بنیاد فرهنگ استراتژیک
ترجمه یاسمین نازاروآ

مجله امریکایی نیوزویک هفته گذشته یک گزارش «منحصر به فرد» منتشر کرد که ظاهرا قصد داشت میزان دخالت سیا در جنگ نیابتی اوکراین علیه روسیه را افشا کند. این گزارش به سختی سزاوار است که “منحصر به فرد” نامیده شود، زیرا مدتهاست که شناخته شده است که اطلاعات ایالات متحده تا گلوی خود در هماهنگی درگیری اوکراین فرو رفته است. در حقیقت، نقش قابل سرزنش سیا در اوکراین به دهه ها پیش باز می گردد، به روزهای پایان جنگ جهانی دوم.

با این حال، گزارش نیوزویک اذعان می کند که واشنگتن بی پروا و جنایتکارانه خصومت علیه روسیه را که بزرگترین قدرت هسته ای جهان است، را تحریک می کند. دستگاه نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده در معرض خطر تشدید به یک آتش افروزی هسته ای تمام عیار در این جنگ نیابتی است.

گزارش نیوزویک «تناقض» بین اعلام علنی رئیس جمهور جو بایدن مبنی بر عدم استقرار نیروهای آمریکایی در خاک اوکراین و حضور مخفی غیرقابل انکار نیروهای ارتش امریکا در ان کشور را که از تلاش های جنگی کیف حمایت می کنند یا دقیق تر رهبری می کنند، نشان می دهد. به جای “تناقض”، “دروغ” یک کلمه ساده تر و مناسب تر خواهد بود.

فقط به یاد داشته باشید که بایدن ادعا کرده بود که نمی خواهد “جنگ جهانی سوم” را با روسیه آغاز کند. این به اندازه اظهارات یک الکلی معتبر است که او دیگر نمی خواهد الکل مصرف کند. دولت جو بایدن آشکارا مردم آمریکا را فریب می دهد و ادعا می کند که هیچ پرسنل نظامی آمریکایی در اوکراین وجود ندارد و واشنگتن نمی خواهد علیه روسیه بجنگد.
سیاست بایدن در پمپاژ سلاح به اوکراین تا کنون به میزان ۴۰ میلیارد دلار، دخالت ایالات متحده و متحدانش در ناتو را در یک جنگ تمام عیار علیه روسیه عمیق تر می کند. با این حال، این رئیس جمهور معلول ذهنی به نوعی ادعا می کند که “هیچ سرباز امریکایی در اوکراین وجود ندارد” و اتحاد ناتو به رهبری ایالات متحده در حال جنگ با روسیه نیست. چنین دروغهای آشکاری باید فرصتی برای استیضاح بایدن باشد.

جدای از اعترافاتی که نیوزویک در گزارش خود می کند، این متنی پیش پا افتاده است، که تعبیری از نقش مرکزی و مذموم سیا در مناقشه اوکراین ارائه میدهد که واقعی نیست. به طرز مسخره ای، این مقاله دسیسه های سیا را به عنوان تلاشی برای “اطمینان از اینکه جنگ از کنترل خارج نمی شود” به تصویر می کشد. بنابراین، این سرویس اطلاعاتی به عنوان یک عامل تعدیل کننده و محدود کننده برای نفوذ بر رژیم کیف و رفتار نظامی آن ارائه شده است. هدف این است که خوانندگان را گمراه کند تا باور کنند که واشنگتن به دنبال جلوگیری از حملات مستقیم ارتش اوکراین به قلب روسیه است.

همچنین ادعا شده است که سیا در کنترل عملیات رژیم کی یف “مشکلاتی” دارد که گاهی اوقات “قوانین درگیری” تعیین شده توسط کاخ سفید را نقض می کند. نمونه هایی از رفتار سرکش شامل خرابکاری در خطوط لوله نورد استریم، بمب گذاری در پل کرچ به کریمه، حملات هواپیماهای بدون سرنشین به کرملین مسکو و چندین «ترور مرموز» چهره های عمومی روسیه است.

این اطلاعات غلط مسخره از سیا است، به لطف نیوزویک. گزارش های جایگزین، قابل اعتماد و تحقیقاتی مانند گزارش سیمور هرش و دیگران نشان می دهد که مسئولیت مستقیم تخریب خطوط لوله نورد استریم در دریای بالتیک در سپتامبر گذشته بر عهده دولت جو بایدن است. مسکو همچنین به طور قابل اعتماد ادعا می کند که هیچ یک از حملات مستقیم به روسیه نمی توانست توسط نیروهای اوکراینی بدون دخالت لجستیکی سیا و سایر سازمان های نظامی مخفی ناتو – به ویژه MI6 بریتانیا انجام شود.

از زمان آغاز درگیری ها در فوریه سال گذشته، واشنگتن و متحدانش در ناتو با افزایش تدریجی تعداد سلاح های سنگین، از موشک های ضد تانک گرفته تا موشک های دوربرد و تانک های جنگی و تحویل وعده داده شده جنگنده های اف-۱۶، به جنگ دامن زده اند. هفته گذشته، بایدن به تامین مهمات خوشه ای ممنوعه چراغ سبز نشان داد که رژیم کیف بدون شک به دستور مشاوران سیا علیه غیرنظامیان در منطقه دونباس روسیه از آن استفاده خواهد کرد.

یک پس زمینه تاریخی حیاتی برای درک درگیری در اوکراین، دخالت سیا در برگزاری کودتا در کیف در سال ۲۰۱۴ است. این کودتا ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور منتخب دموکراتیک را سرنگون کرد و خونتای نئونازی را که هنوز هم وجود دارد به رهبری کمدین ولادیمیر زلنسکی به قدرت رساند.

زلنسکی و توطئه فاسد او چیزی بیش از عروسک خیمه شب بازی و پیاده های سیا و MI6 بریتانیا نیستند. عملکرد مفید و احمقانه آنها تسهیل تجارت عظیم اسلحه و جنگ نیابتی به رهبری آمریکا برای تضعیف روسیه از نظر ژئوپلیتیکی است که هدف نهایی آن تغییر رژیم در مسکو است. آنها همچنین در نظر گرفته شده اند تا برنامه های واشنگتن را برای تبدیل اروپا به مستعمره دست نشاندگان برای کسب و کارهای بزرگ ایالات متحده و سپس پیشبرد جنگ بعدی آمریکا، این بار علیه چین، تسهیل کنند.

سیا و همدستان بریتانیایی ان فاضلاب نئونازی را که اوکراین را به آن تبدیل کرده اند، حفظ میکنند. با وجود اینکه مقاله نیوزویک که در بالا ذکر شد تلاش می کند تا نقش جنایی سیا در اوکراین را سفید کند، به صراحت اعتراف می کند که اطلاعات ایالات متحده چندین پایگاه را در این اوکراین اداره می کند و ماموران سیا بر “شبکه های عظیم” در تجارت اسلحه نظارت می کنند.

با این حال، انچه که به ویژه در مورد اطلاعات غلط نگران کننده است، تلاش برای فریب مردم امریکا و بقیه جهان است تا باور کنند که سیا و دولت جو بایدن به نوعی تماشاگر این جنگ هستند. جنگی که علیرغم تلاشهای ظاهرا نجیبانه برای «مهار» آن، آشکارا در حال تشدید است. مردم امریکا و جهان با دروغ و عبارات تسکین دهنده فریب خورده و گمراه می شوند، زیرا همه ما به سمت یک جنگ جهانی فاجعه بار با روسیه هسته ای به شدت مسلح می رویم.

درگیری در اوکراین می تواند بلافاصله پایان یابد، همانطور که دیمیتری مدودف، مشاور امنیت ملی روسیه و رئیس جمهور سابق، هفته گذشته تکرار کرد، اگر ایالات متحده به سادگی عرضه سلاح به اوکراین را متوقف کند. با این حال، کاخ سفید به شدت تمام تلاش های دیپلماتیک برای مذاکره در مورد راه حل سیاست امنیتی مشترک با کرملین را رد کرده است. گزارش های رسانه های امریکایی در هفته گذشته در مورد تماس های “پشت پرده” با روسیه معتبر نیست، در حالی که واشنگتن، با کمک دست شوم سیا، در تلاش های جنگی به طور کامل تلاش می کند.

همچنین باید به یاد داشت که سیا در پایان جنگ جهانی دوم از دفتر خدمات استراتژیک (OSS) بیرون آمد. یکی از اولین وظایف آنها پس از جنگ، استخدام فاشیست های اوکراینی و قاتلان جمعی بود که همراه با رایش نازی، فعالانه با نسل کشی “راه حل نهایی” اسلاوها، یهودیان، لهستانی ها و سایر مردم همکاری می کردند. فاشیست هایی مانند این استپان باندرا و میکولا لبد به عنوان قهرمانان ملی توسط خونتای کیف امروز، از جمله آقای زلنسکی ظاهرا یهودی جشن گرفته می شوند. واشنگتن این تروریست ها را برای تضعیف اتحاد جماهیر شوروی به منظور پیشبرد جاه طلبی های هژمونیک امپریالیسم امریکا در اروپا استخدام و مورد استفاده قرار داد.

از آن زمان چیز زیادی تغییر نکرده است. اوکراین نقطه شروع ریشه های فاشیستی سیا است. نه تنها نیروهای امریکایی در حال حاضر در تعداد زیادی در اوکراین حضور دارند، بلکه دهه ها در آنجا بوده اند تا بحران خطرناک فعلی را که اکنون به اوج خود رسیده است، تقویت کنند.

نیوزویک و دیگر رسانه های جریان اصلی در ایالات متحده تحقیر مردم و حقیقت است. اگر از این موضوع آگاه باشید، ممکن است بتوانید حقیقت بین خطوط را به طور انتقادی کشف کنید، اما به طور کلی، این رسانه ها اثر مواد مخدر را دارند. همه آنها باید موظف به قرار دادن یک هشدار پزشکی در پورتال های آنلاین خود و در نمایش های تلویزیونی خود باشند: مصرف این محصول می تواند منجر به حماقت و فاجعه شود.

این مقاله به زبان انگلیسی توسط Strategic Culture Foundation منتشر شده است.

بنیاد فرهنگ استراتژیک یک پلت فرم برای تجزیه و تحلیل منحصر به فرد، تحقیق و تفسیر سیاست در امور اوراسیا و جهانی فراهم می کند.