ایران تمرینات دریایی را در جزایر مورد مناقشه در خلیج فارس انجام می دهد


به گزارش رسانه های روسیه، ارتش و سپاه جمهوری اسلامی یک مانور دریایی در خلیج فارس را آغاز کرده است که روز چهارشنبه در اطراف چندین جزیره که امارات متحده عربی نیز ادعای آن را دارد، برگزار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری ایرنا، این مانورها به نام سرتیپ اسحاق دارا نامگذاری شده است. کشتی های مجهز به موشک، هواپیماهای بدون سرنشین و مهمات برای جنگ رادیویی الکترونیک در آن شرکت می کنند. بر این اساس، سیستم های با هوش مصنوعی نیز استفاده می شود.

بر اساس گزارش رسانه ها، این رزمایش دریایی در جزیره ایرانی ابوموسی در شرق خلیج فارس آغاز شد. در روز اول مانورها، هواپیماها و هلیکوپترها نیز مورد استفاده قرار گرفتند. برخی از کشتی ها موشکهایی با برد ۶۰۰ کیلومتر در کشتی داشتند. علاوه بر این، ۵۰ چترباز با موفقیت مانور فرود را به پایان رساندند.
هدف از این رزمایشی نشان دادن آمادگی رزمی نیروی دریایی سپاه پاسداران است. بنابراین، دولت تهران می خواهد عزم خود را برای دفاع از امنیت منطقه ای و امنیت جمهوری اسلامی نشان دهد.
فرمانده سپاه پاسداران، سرلشکر حسین سلامی، در این مانورها شرکت کرد. از او نقل قول شده است:
«ما همیشه برای امنیت و صلح کشورمان تلاش می کنیم.»
این مقام ارشد افزود که تهران قاطعانه به تمام تهدیدات پاسخ می دهد.
محمد باقری فرمانده ایرانی تاکید کرد که وظیفه تضمین امنیت در خلیج فارس منحصرا متعلق به کشورهای ساحلی یعنی ایران، عراق، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین، قطر، کویت و عمان است.
جزیره ابوموسی دارای مساحت ۱۲.۸ کیلومتر مربع است. همراه با جزایر تنب ایران، نزدیک به مسیرهای مهم حمل و نقل، از جمله نفت، عبور از تنگه مهم استراتژیک هرمز است.