آلمان: بی خانمانی به طور چشمگیری افزایش یافته است

بحران مسکن

آلمان: بی خانمانی به طور چشمگیری افزایش یافته است

تعداد افراد بی خانمان اسکان داده شده در جمهوری فدرال آلمان بیش از دو برابر شده است

توسط دیوید مایوالد
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

کسانی که مجبور هستند در چادر یا زیر پل بخوابند، در این نظرسنجی گنجانده نشده اند.

یک نظرسنجی مهم با نتیجه ای شوکه کننده. همانطور که اداره آمار آلمان فدرال روز چهارشنبه اعلام کرد، تعداد افراد بی خانمان اسکان داده شده در جمهوری فدرال آلمان در سال گذشته بیش از دو برابر شده است. در تاریخ ۳۱ ژانویه، در مجموع ۳۷۲،۰۶۰ نفر در اقامتگاه های شهرداری اسکان داده شدند. این در مقایسه با اولین نظرسنجی این نوع در سال ۲۰۲۲، افزایشی در حدود ۱۹۴،۰۰۰ نفر نشان میدهد. همانطور که ونرا روزنکه، مدیرعامل کارگروه فدرال (BAG) کمک به بی خانمان ها روز چهارشنبه توضیح داد. این امر “نشان دهنده واضح بحران مسکن” در این کشوراست.
روزنکه روز چهارشنبه در مصاحبه با یونگه ولت گفت، کارگروه فدرال ۳۰ سال است که چنین نظرسنجی را تقاضا می کند، این امر تنها یک بعد از بی خانمانی را نشان می دهد. با این حال، کل تعداد بی خانمان ها در جمهوری فدرال آلمان “قطعاً بالاتر” است. همانطور که روزنکه گفت، ۷۰ درصد از بی‌خانمان‌ها قبل از آنکه مورد مشاوره قرار بگیرند و یا به عنوان بی‌خانمان شناخته شوند و یا به آنها کمکی از طرف نهادها ارائه شود، نزد خانواده‌ها یا دوستان خود زندگی می‌کنند و یا باید در خیابان شب را به روز برسانند.

به گفته اداره آمار ویسبادن، افزایش شدید تعداد بی خانمان های اسکان موقت داده شده که ۳۵ درصد از کل تعداد را تشکیل می دهد، به دلیل حدود ۱۳۹ هزار پناهنده از اوکراین است.
تعداد افراد بی خانمان با تابعیت آلمانی نیز با حدود ۹.۴ درصد افزایش به ۶۰۱۸۵ نفر رسید.
زوج های دارای فرزند (۳۱ درصد) بیشترین گروه را تشکیل می دهند و پس از آن افراد مجرد (۲۹ درصد) و تک والدین یا والدین مجرد(۱۶ درصد) قرار دارند. ۳۸ درصد کمتر از ۲۵ سال سن داشتند.

«کارگروه فدرال» روز چهارشنبه توضیح داد که این یک “اشتباه” است که بی خانمانی را با توجه به تعداد بالای افراد اسکان داده شده بدون تابعیت آلمانی به مهاجران نسبت دهیم. عوامل مهم “اخراج، بدهی اجاره، بیماری یا خشونت خانگی (…) دلایل و محرک های مهم بی خانمانی” هستند. اگر سالانه حداقل صد هزار آپارتمان اجتماعی جدید برای کم درآمدها و افراد آسیب‌پذیر وجود داشته باشد، همانطور که دولت ائتلافی در واقع زمانی قولش را داده بود اما هرگز به آن عمل نکرد، این امر می تواند “در مدت زمان کوتاهی تفاوت بزرگی ایجاد کند.