روزنامه نگار گونزالو لیرا در مرز مجارستان دستگیر شدروزنامه نگار گونزالو لیرا در مرز مجارستان دستگیر شد – او با ۸ سال زندان و کار اجباری مواجه است.

ترجمه مجله هفته

گونزالو لیرا، وبلاگ نویس چپگرا و منتقد اوکراین، بیش از ۳۶ ساعت است که از دسترس خارج شده است. او ممکن است دوباره توسط اطلاعات اوکراین دستگیر شده است، گفت: ناشر روسی-آمریکایی و دانشمند علوم سیاسی مارک اسلوبودا، که در تماس با لیرا بود گفت هیچ تایید رسمی از طرف اوکراین درباره دستگیری او وجود ندارد.

وبلاگ نویس و مفسر سیاسی شیلیایی-امریکایی گونزالو لیرا بار دیگر ناپدید شد. او آخرین ویدئوی خود را صبح سه شنبه منتشر کرد. او برای خود دوازده ساعت مهلت تعیین کرد تا از مرز مجارستان عبور کند، جایی که می خواست درخواست پناهندگی سیاسی کند. در پیامی که پیش از تلاش برای ترک کشور مخابره کرد، امده است: «اگر تا دوازده ساعت آینده خبری از من نشد، من در راه اردوگاه کار اجباری هستم! برای من ارزوی موفقیت کنید.»

پس از سه ماه اقامت در بازداشت پیش از محاکمه اوکراین، لیرا با وثیقه آزاد شد. با توجه به توصیفات او، او به شدت مورد ضرب و شتم و سرقت قرار گرفت. سرویس امنیتی اوکراینی لیرا را به اشتراک گذاری مواضع طرفدار روسیه در اینترنت متهم می کند. این وبلاگ نویس ۵۵ ساله بسیار مقاوم و پیگیر است و با وجود خطرات ناشی از آن، از انتقاد شدید از دولت اوکراین و نیروهای مسلح اوکراین دست برنداشت. بر اساس اظهارات خود او، اولین جلسه دادگاه علیه او باید در ماه اوت برگزار شود. او با پنج تا هشت سال زندان مواجه است.

ظاهرا لیرا موفق به عبور از مرز نشد، بنابراین توسط نیروهای امنیتی اوکراین در کنترل گذرنامه او را بازداشت و دوباره دستگیر کردند. این بر اساس توییت روزنامه نگار و مفسر سیاسی آمریکایی مارک اسلوبودا است. او نوشت:

«من همچنین می توانم تایید کنم که لیرا در سمت اوکراینی مرز بازداشت شده و از آن زمان به مدت بیش از ۲۴ ساعت است که ناپدید شده است. این آخرین چیزی است که از او شنیده ایم.»

اسلوبودا مشخص نکرد که این اطلاعات از کجا آمده است. با این حال، آشکار است که او و لیرا از طریق کانال های ارتباطی دیجیتال در تماس بودند و بحث های مشترک در اینترنت برگزار کردند. بنابراین، می توان فرض کرد که لیرا موفق به ارسال یک پیام کوتاه در مورد دستگیری‌اش به اسلوبودا شده است. اسلوبودا مانند لیرا، در اینترنت به عنوان مفسر منتقد ایالات متحده فعال است و به طور منظم در رسانه های مختلف ظاهر می شود. او یک مهاجر سیاسی است و سالهاست که در مسکو زندگی میکند.

«او در زیر توییت خود توضیح داد که چرا لیرا قبل از عبور از مرز ویدیوی خود را در اینترنت منتشر کرد. او با انتشار پیام خود قطعا توجه خبرچینان را به خود جلب کرد و طرح خود را به خطر انداخت، یکی از مفسران نوشت. لیرا آگاهانه این خطر را پذیرفته بود، زیرا او نمی دانست که آیا او موفق به عبور از مرز خواهد شد. او نمی خواست بدون اینکه مردم بدانند چه اتفاقی افتاده ناپدید شود.»

خبر ناپدید شدن گونزالو لیرا نیز فقط در رسانه های جایگزین پخش شد. این که آیا این بار امکان اعمال فشار کافی بر مقامات اوکراین با کمک مردم و آزادی لیر وجود خواهد داشت، نامشخص است. سفارت شیلی پشت او ایستاده است، لیر در آخرین پیام ویدئویی خود توضیح داد. از سوی دیگر، سفارت امریکا هرگونه کمک به او را رد کرده بود. سیاستگذاران خارجی مانند ویکتوریا نولاند ترجیح می دهند او را مرده ببینند تا زنده.

همچنین نگاه کنید به : اوکراین: سرنوشت نامعلوم خبرنگار چپگرا پس از آزادی از زندان.
تریبون آزاد