“راه حل سیاسی دشوارتر می شود”

“راه حل سیاسی دشوارتر می شود” زیرا حملات هواپیماهای بدون سرنشین به مسکو تشدید می شود.منتشر شده در گلوبال تایمز


ترجمه مجله هفتهافسران پلیس در مقابل یک ساختمان آسیب دیده در مرکز تجاری شهر مسکو پس از حمله هواپیماهای بدون سرنشین در مسکو، ۱ اوت ۲۰۲۳ ایستاده اند. به گفته مقامات شهری، یک هواپیمای بدون سرنشین در ۳۰ ژوئیه به همان برج برخورد کرد که توسط یک هواپیمای بدون سرنشین دیگر اسیب دیده بود. عکس: IC

پس از آنکه تاسیسات غیرنظامی در مسکو در روزهای گذشته مورد حملات مکرر هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفته است، مقامات روسیه اوکراین را مقصر این حملات دانسته اند، اگرچه اوکراین رسما اعتراف نکرده است که پشت این حملات بوده است.
تحلیلگران چینی می گویند این وضعیت پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای بحران را به خطر می‌اندازد. به گفته تحلیلگران، کشورهای غربی به رهبری آمریکا چنین حمله ای به تاسیسات غیرنظامی در روسیه را تحمل یا حتی از آن حمایت خواهند کرد، زیرا آنها معتقدند که این امر ترس را در میان مردم روسیه گسترش می دهد و حمایت آنها از رئیس جمهور ولادیمیر پوتین می تواند تضعیف شود و به طور بالقوه مجبور به خروج نیروهای روسی از اوکراین شود.
با این حال، این می تواند منجر به یک نتیجه مخالف شود، زیرا نفرت مردم روسیه علیه غرب تقویت و افزایش می یابد و این حملات روسیه را مجبور می کند تا با حملات بیشتری پاسخ دهد و باعث خونریزی بیشتر شود و نفرت را در هر دو طرف افزایش دهد. کارشناسان خاطرنشان می کنند که این امر دشواری دستیابی به یک راه حل سیاسی برای بحران را به شدت افزایش خواهد داد.
اوکراین اعتراف نکرده است که پشت حملات روز یکشنبه و اوایل سه شنبه بوده است، هرچند به نظر می رسد مقامات اوکراینی از چنین حملاتی در مسکو حمایت می کنند.
وزارت دفاع روسیه این حملات را به عنوان “تلاش برای عملیات تروریستی” اوکراین محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: “دو پهپاد اوکراینی توسط نیروهای دفاع هوایی بر فراز قلمرو مناطق اودینتسوو و نارو-فومینسک در منطقه مسکو سرنگون شدند.”
حملات مکرر از این نوع در روزهای اخیر وجود داشته است. سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو صبح یکشنبه گفت که پایتخت توسط هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی مورد حمله قرار گرفته است و آسیب جزئی به دو آسمان خراش اداری در منطقه تجاری شهر مسکو وارد شده است. اما خوشبختانه کسی آسیب ندید.

کوی هنگ، دستیار پژوهشگر مرکز مطالعات روسیه در دانشگاه عادی شرق چین، روز سه شنبه به گلوبال تایمز گفت که روسیه می خواهد غیرنظامیان روسی را از درگیری در اوکراین دور نگه دارد تا تاثیر جنگ بر زندگی روزمره مردم خود را به حداقل برساند تا مسکو بتواند از بی ثبات کردن افکار عمومی که پیامدهای سیاسی دارد، جلوگیری کند. بنابراین، اوکراین تلاش می کند تا طرح روسیه را خراب کند تا روس ها نیز درد جنگ را احساس کنند تا روس ها احساس امنیت و همچنین اعتماد خود را به دولت پوتین از دست بدهند.

به گفته وزارت دفاع روسیه، به غیر از حملات در مسکو، ۲۵ هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی یکشنبه شب تلاش کردند به کریمه حمله کنند. شانزده نفر توسط سیستم های دفاع هوایی سرنگون شدند و نه نفر دیگر توسط وسایل جنگ الکترونیک مسدود شدند. در ۲۸ ژوئیه، این وزارتخانه گزارش داد که اوکراین زیرساختهای غیرنظامی در تاگانروگ را با استفاده از یک موشک دفاع هوایی اس-۲۰۰ که به یک موشک تهاجمی تبدیل شده بود، مورد حمله قرار داده است. چندین ساختمان آسیب دیدند و چندین نفر زخمی شدند.
نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه گفت: حملات اوکراین به پل کریمه تایید می کند که در کمک به رژیم کی یف، ایالات متحده و متحدان آن در واقع حامیان تروریسم هستند.

سونگ ژونگپینگ، کارشناس نظامی و مفسر تلویزیون چین، گفت که اوکراین حملاتی را علیه روسیه، به اهداف دولتی، نظامی یا غیرنظامی، از روزهای اولیه درگیری آغاز کرده است و بر اساس گزارش های رسانه ای، حملات روسیه علیه اوکراین باعث تلفات در میان غیرنظامیان اوکراینی شده است.
سونگ گفت که حملات اوکراین به اهداف غیرنظامی روسیه افزایش یافته است زیرا نیروهای نظامی اوکراین نمی توانند به هدفی که در میدان جنگ تعیین کرده اند دست یابند، بنابراین آنها سعی میکنند از تاکتیک های چریکی، از جمله حملات هواپیماهای بدون سرنشین، برای ایجاد مشکل برای روسیه استفاده کنند.
سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز دوشنبه در یک کنفرانس تلفنی با فرماندهان نظامی گفت که ارتش اوکراین بیش از ۲۰۸۰۰ سرباز و بیش از ۲۲۰۰ افزار نظامی از جمله ۱۰ تانک لئوپارد را در ماه گذشته از دست داده است.

اگرچه ژنرال آمریکایی مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش اوکراین گفت که ضد حمله اوکراین علیه روسیه “از شکست فاصله دارد” است، اما او اعتراف کرد که نبرد پیش رو طولانی و خونین خواهد بود. بسیاری از رسانه های غربی نیز اعتراف کردند که ضد حمله های اوکراین به اندازه ای که انتظار می رود موفق نیستند.
کوی گفت که عملکرد ناموفق در میدان جنگ، کیف را مجبور می کند تا عملیات بیشتری را برای راه اندازی حملات بیشتر اما کوچکتر علیه اهداف آسان تر در روسیه انجام دهد. او گفت: “حملات هواپیماهای بدون سرنشین توسط غرب محکوم نشده است، زیرا در بسیاری از موارد، دست غرب به نوعی در کار بوده.”
از لحاظ فنی، بدون هدایت و خدمات موقعیت یابی دقیق ارائه شده توسط سیستم شناسایی نظامی ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی، این هواپیماهای بدون سرنشین اهداف روسیه را برای ایجاد آسیب قابل توجهی هدف قرار نمی دهند، بنابراین به عبارت دیگر، غرب، مانند همیشه، نفت را بر آتش میریزد، زیرا روسیه قطعا تلافی خواهد کرد و درگیری شدیدتر خواهد شد و خونریزی دشوار خواهد بود.

فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در پاسخ به سوالی درباره حملات در روسیه گفت: «ما هیچ اطلاعات دست اولی در مورد اینکه چه کسی مسئول این حمله است، نداریم. اما مطمئنا ما مخالف هرگونه حمله به تاسیسات غیرنظامی هستیم و میخواهیم آن ها متوقف شوند.»
چند ساعت پس از آن که کرملین روز دوشنبه کی یف را به هدف قرار دادن مسکو با هواپیماهای بدون سرنشین متهم کرد، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت که جنگ به تدریج به روسیه باز می گردد.