تحریم های بیشتر، این بار برای آفریقا!غرب «جادوی سیاه» روسیه را فاش میکند.

در پوشش مجمع روسیه و آفریقا در سن پترزبورگ، تبلیغات غربی در تناقضات گرفتار شده و از دستکاری و جعلیات پرهیز نکرد. نتیجه گیری آنها تنها این است: تحریم های بیشتر، این بار برای آفریقا.

ولادیمیر کورنیلوف
ترجمه مجله هفته

مجمع روسیه و آفریقا به پایان رسید. تعجب آور نیست که این رویداد بزرگ به طور گسترده در مطبوعات روسیه و رسانه های آفریقا پوشش داده شد. اما موج انتشاراتی که رسانه های غربی این مجمع را همراهی کردند، بیشتر شگفت آور بود. اینطور به نظر می رسید که در روزهای گذشته، مشکلات خود غرب در پس زمینه اجلاس سن پترزبورگ مورد کم توجهی قرار گرفت.

البته انتظار داشتیم که رسانه های آن جا سعی کنند مجمع را لکه دار کنند. اما این که مجمع روزها از صفحات اول روزنامه های اصلی خارج نشد، کمی تعجب آور بود. خنده دار بود که چگونه نشریات غربی سعی می کردند اهمیت رویداد و شرکت کنندگان آن را کوچک جلوه دهند.
صفحات کاملی به تجزیه و تحلیل ترکیب شرکت کنندگان اختصاص داده شد. تعداد روسای جمهور آفریقایی که به سن پترزبورگ سفر کردند، با دقت شمرده شد تا ثابت شود که آنها کم بودند. کمتر رسانه ای در پوشش خبری رویدادهای مشابهی که آمریکا یا اتحادیه اروپا آنرا برگزار میکند، چنین کاری کرده است.

این تمسخر آمیز است زیرا سردبیران مطبوعات غربی هرگز این سوال منطقی را از خود نپرسیدند: اگر مجمع روسیه و آفریقا تا این حد بی اهمیت بود، چرا توجه بیشتری نسبت به ملاقات “سرنوشت ساز” بین رئیس جمهور ایالات متحده و نخست وزیر ایتالیا که در همان زمان برگزار شد، به خود جلب کرد؟ دلایل آن هر چه که میخواهد باشد، این عکس هایی از سن پترزبورگ و نه از کاخ سفید بود که صفحات اول رسانه ها را به خود اختصاص دادند.

دلیلش این است که سردبیران مطبوعات غربی از پاسخ به یک سوال مشخص می ترسند: چرا مجمع روسیه و آفریقا با وجود تلاش ها برای لکه دار کردن آن، به طور گسترده پوشش داده شد؟ پاسخ این است که این مجمع نشانه فزاینده نفوذ روسیه در آفریقا است. روسیه به دنبال راهی برای کاهش وابستگی آفریقا به غرب و ایجاد روابط نزدیکتر با قاره است. این چیزی است که غرب می ترسد و به همین دلیل است که سعی می کند مجمع را لکه دار کند.
مجمع روسیه و آفریقا موفقیت بزرگی برای روسیه بود. این نشان داد که روسیه یک بازیگر قدرتمند در آفریقا است و روابط نزدیکی با بسیاری از کشورهای قاره دارد. این مجمع همچنین نشان داد که آفریقا به دنبال راهی برای کاهش وابستگی به غرب است و روسیه برای این کار شریک بالقوه ای است. این چیزی است که غرب باید نگران آن باشد.
روزنامه بریتانیایی تایمز مقاله ای بسیار طولانی در مورد این موضوع نوشت که سران آفریقا گویا اجلاس را «نادیده گرفته اند» و این را با عکس های سران آفریقا در روسیه نشان داد. با این حال، با وجود آنکه این روزنامه حضور این افراد در سن پترزبورگ را به رسمیت شناخت، سعی کرد به هر یک از آنها حمله کند. به عنوان مثال، به مذاق روزنامه خوش نمی آمد که «دیکتاتور پیر اوگاندا»، یووری موسونی، به روسیه آمده است. به یاد کسی نمی آید که این روزنامه تا به حال مقالاتی در مورد سفرهای بایدن با صفت «پیرمرد» منتشر کرده باشد، اگرچه او از رئیس جمهور اوگاندا مسن تر است. زمانی که موسونی با رئیس جمهور ایالات متحده ملاقات کرد، به دلایلی او را «دیکتاتور» نمی نامیدند. ممکن است این یک ویژگی خاص خاک روسیه باشد – به محض اینکه یک آفریقایی آن را لمس کند، بلافاصله به یک «پیرمرد» و یک «دیکتاتور» تبدیل می شود.
رسانه های غربی برای بی اعتبار کردن اجلاس به چه دروغ ها و تقلب های ابتدایی متوسل شدند! به عنوان مثال، انتشار روزنامه فایننشال تایمز. به نظر می رسد به رویداد روسی اختصاص دارد، و در یک پاراگراف جداگانه، به منظور برجسته تر شدن، از رئیس جمهور کنیا ویلیامز روتو نقل قول می شود:
“همه ما توسط زور مجبور می شویم به نشستی برویم که نتیجه قابل توجهی ندارد.”
در مقاله خود، خود روزنامه به درستی توضیح می دهد که روتو این اظهارات را در ماه مه انجام داد و بیشتر به اجلاس آن زمان آمریکا و آفریقا اشاره داشت. با این حال، به صورت بصری به خوانندگان القا می شود که او به اجلاس روسیه اشاره دارد.
رسانه های غربی در پوشش مواضع سران آفریقا در مورد جنگ اوکراین و توافق گندم، به دستکاری های حتی شرم آورتری متوسل می شوند. پس از اینکه تبلیغات غربی سعی کرد به مخاطبان بقبولاند که تنها «عروسک های روسیه» به سن پترزبورگ آمده اند، آنها شروع به اثبات این موضوع کردند که آفریقا چیزی را به روسیه «دیکته» کرده است.

می توان بسیاری از نمونه های ترفندهای پستی را پیدا کرد، اما اجازه دهید یکی از برجسته ترین موارد را ذکر کنیم. همه چیز با گزارش رویترز تحت عنوان “رئیس جمهور زیمبابوه می گوید کشورش غذا دارد، اما از پیشنهاد گندم پوتین سپاسگزار است” آغاز شد. در این گزارش، رئیس جمهور امرسون منانگاوا به درستی نقل قول شده است:

“ما سپاسگزاریم. ما اکنون با کمبود گندم مواجه نیستیم. ما توانسته ایم غذایمان را تامین کنیم، او [پوتین] فقط به آنچه ما داریم مقداری را اضافه میکند.”
در پی این، رسانه های روس هراس خلاق شدند. کانال یورونیوز یک جعل آشکار را منتشر کرد:
“زیمباوه از گندم رایگان صرف نظر می کند.”

می توان نقل قول منانگاوا را هر طور که می خواهید تفسیر کنید، اما ردیه ای به پیشنهادی در آن وجود ندارد. با این حال، این مانع از تبلیغات ضد روسی نمی شود. این جعل به ویژه در رسانه های اوکراینی رایج بود. در اینجا چند عنوان مشخص آورده شده است:

“حتی نمی خواهند آن را به صورت رایگان دریافت کنند”
“رئیس جمهور زیمبابوه به پوتین اشاره می کند که نیازی به کمک روسیه ندارد”
*”کمبود گندم وجود ندارد: رئیس جمهور زیمباوه پیشنهاد پوتین را رد می کند”

و در مورد “منطق” این جعل ها چه می توان گفت؟ پروپاگاندیست های اوکراینی حتی متوجه نمی شوند که این “خبر” درست در کنار شکایت های خود، از جمله شکایت های زلنسکی، قرار دارد که اگر توافق گندم آزاد نشود، آفریقا به سادگی از گرسنگی خواهد مرد!
اما اگر کی یف خود جعلی را منتشر کند که آفریقا حتی به گندم رایگان نیاز ندارد، چگونه این با ادعاها سازگار است که تنها گندم اوکراینی است که آفریقایی ها را نجات خواهد داد؟ اما پروپاگاندا و منطق کی یف غیرقابل جمع‌بندی هستند.
اکنون سیاستمداران غربی تمام تلاش خود را در میدان اطلاعات برای “کاهش خسارات” مجمع روسیه و آفریقا انجام داده اند. انواع کارشناسان و دیپلمات های آمریکایی دائماً در برابر دوربین ها نشسته اند تا “جادوی سیاه” را که در سن پترزبورگ نشان داده شد فاش کنند. اما برای انجام این کار، باید بیشتر و بیشتر دروغ بگویند. در نتیجه، تناقضات منطقی بیشتری مانند موارد فوق ظاهر می شود. البته مردم قاره آفریقا نیز این را می فهمند، که رهبران آنها در سن پترزبورگ به طور مستقیم و صریح بیان کردند.
و پس از اینکه غربی ها بیهودگی دروغ های خود را متوجه شدند، اکنون تنها مکانیسم موثر را کلید میزنند – تجمع دیکتاتورها و ارعاب. ایالات متحده قبلاً یک کمپین تهدید علیه کشورهایی را آغاز کرده است که رهبران آنها “نافرمانی” نشان دادند و به اجلاس روسیه رفتند. توجه به این اعتراف CNN داشته باشید. در آنجا به معنای واقعی کلمه آمده است:

“حضور [رئیس جمهور آفریقای جنوبی] راماپوها و سایر روسای جمهور آفریقا در اجلاس سن پترزبورگ اهمیت روسیه برای قاره و شکست قدرت های غربی در تلاش برای انزوای پوتین را برجسته می کند.”
از این نتیجه گرفته می شود که جمهوری آفریقای جنوبی نیز باید با تحریم های شدید مواجه شود.
این همان چیزی است که سیاست آفریقا در غرب برای مدت طولانی به آن رسیده است: روش چماق، حتی بدون هویج. اربابان استعمارگر هرگز نمی توانستند به روش دیگری عمل کنند و نمی خواهند روش های جدیدی را از روسیه بیاموزند.

نویسنده: ولادیمیر کورنیلوف، دانشمند علوم سیاسی، روزنامه نگار و مفسر روسی
همانطور که می بینید، رسانه های غربی در تلاش برای بی اعتبار کردن مجمع روسیه و آفریقا به هر چیزی متوسل می شوند، حتی به دروغ و تقلب. این به ویژه در مورد آفریقا صادق است که این رسانه ها به طور مداوم سعی می کنند آن را به عنوان یک قاره فقیر و عقب مانده نشان دهند. با این حال، مجمع روسیه و آفریقا نشان داد که آفریقا یک قاره با استعداد و پویا است که می تواند نقش مهمی در جهان ایفا کند. رسانه های غربی نمی توانند مانع از این شوند که مردم آفریقا خود را به دنیا نشان دهند.