برزیل و هند مخالف پیوستن اعضای جدید به بریکس هستند.

گزارش رسانه ای: برزیل مخالف گسترش بریکس است – گروه می تواند شکل خود را از دست بدهد

در آستانه نشست بریکس، گمانه زنی هایی وجود دارد که آیا این انجمن اعضای بیشتری را می پذیرد یا نه. در حال حاضر نزدیک به دوازده کشور به طور رسمی برای پیوستن به آن درخواست داده اند. با این حال، طبق گزارش رسانه ها، برزیل در مورد گسترش تردید دارد.
نشست کشورهای بریکس برای ۲۲ تا ۲۴ آگوست در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برنامه ریزی شده است. در حالی که روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی برای گسترش این گروه اماده هستند، برزیل ظاهرا تردید دارد. همانطور که خبرگزاری رویترز به نقل از سه نماینده دولت در برازیلیا گزارش می دهد، این کشور آمریکای جنوبی نگران است که پذیرش کشورهای دیگر می تواند ادغام اتحادیه کشورها عضو را تضعیف کند. یک منبع در این زمینه نقل قول شده است:
«یک توسعه میتواند بلوک را به چیز دیگری تبدیل کند. موضع برزیل مربوط به انسجام این گروه و حفظ جایگاه ما در گروهی از کشورهای مهم است.»
در عین حال، این منبع ناشناس اذعان کرد که برزیل باید در این موضوع تسلیم شود. دولت این کشور آمریکای جنوبی واقع بین است و به مسدود کردن ابتکارات عادت ندارد. با این وجود، برازیلیا اصرار خواهد داشت که هر گونه گسترش باید تدریجی باشد تا تعادل منطقه ای و نقش پنج عضو فعلی حفظ شود.
کشورهای بریکس بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند. این گروه حدود ۲۶ درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل می دهد. با توجه به نفوذ و اهمیت اقتصادی و ژئوپلیتیکی آنها، کشورهای بیشتری علاقه خود را برای پیوستن به اتحادیه کشورها ابراز می کنند. به گفته رویترز، تقریبا ۳۰ کشور وجود دارد. در حال حاضر بیش از ۲۰ کشور به طور رسمی برای عضویت درخواست داده اند. روزنامه هندی بیزینس استاندارد با استناد به منابع خود می نویسد که پنج کشور می توانند در نشست ژوهانسبورگ به گروه بریکس بپیوندند: آرژانتین، مصر، اندونزی، امارات متحده عربی و عربستان سعودی.

بلومبرگ: هند بر قوانین سختگیرانه عضویت بریکس اصرار دارد

دهلی نو و برازیلیا خواستار احتیاط در صورت گسترش بالقوه سریع بلوک هستند. هند اصرار دارد که قوانین سختگیرانه ای در مورد چگونگی و زمان پیوستن اعضای بالقوه اعمال می شود.
بلومبرگ: هند بر قوانین سختگیرانه عضویت بریکس اصرار دارد
به گزارش بلومبرگ، هند بر قوانین سختگیرانه برای پذیرش اعضای جدید گروه بریکس اصرار دارد. بر اساس گزارش سرویس خبری اقتصادی امریکا، برزیل نیز با پیشنهاد چین برای گسترش سریع این گروه مخالف است.
بلومبرگ به نقل از مقاماتی که مایل به ناشناس ماندن هستند، گزارش داد که در جریان مذاکرات مقدماتی برای نشست بعدی رهبران در ژوهانسبورگ در ماه اوت، هند و برزیل به الحاق احتمالی اندونزی و عربستان سعودی اعتراض کردند.

این روزنامه ادعا کرد که دهلی نو اصرار دارد که قوانین سختگیرانه ای در مورد چگونگی و زمان پیوستن اعضای بالقوه اعمال شود. هند پیشنهاد کرده است که کشورهای بریکس باید به جای عربستان سعودی، اقتصادهای نوظهور و کشورهایی با ارمانهای دموکراتیک مانند ارژانتین و نیجریه!! را دعوت کنند. در همین حال، برزیل چشم انداز خود را برای گسترش بلوک پیشنهاد کرده است که شامل ایجاد دسته های “ناظر” و “کشور شریک” قبل از اینکه متقاضیان به اعضای کامل ارتقا یابند، و احتمالا از اندونزی برای شروع روند حمایت می کند.
در استانه نشست ژوهانسبورگ، کشورهایی مانند عربستان سعودی، ایران، مصر، بنگلادش، الجزایر، ارژانتین و اتیوپی رسما برای عضویت درخواست داده اند، در حالی که دیگران، از جمله اندونزی، برای شرکت در جلسات مختلف دعوت شده اند. این بلوک امیدوار بود که چارچوبی برای پذیرش اعضای جدید قبل از نشست ماه اوت ایجاد کند. در استانه نشست سران کشورها و دولت ها، گزارش هایی در مورد نگرانی های ادعایی هند در مورد گسترش بریکس منتشر شده بود. دهلی نو ماه گذشته در نشست وزرای خارجه بریکس در کیپ تاون به طور علنی در مورد موضع خود اظهار نظر کرد.