ونزوئلا امیدوار است به زودی به بریکس بپیوندد

ترجمه مجله هفته

بسیاری از کشورها می خواهند به پیمان بریکس بپیوندند. ونزوئلا نیز به دنبال عضویت در آن است. دولت کاراکاس امیدوار است که این کار مزایای زیادی برای کشورش داشته باشد.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، در برنامه تلویزیونی خود “Con Maduro +”، بار دیگر خواستار عضویت کشورش در پیمان بریکس شد که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. این سیاستمدار آمریکای جنوبی ترکیب این دولتها را به عنوان نیرویی توصیف کرد که ظهور یک جهان چند قطبی را هدایت میکند. مادورو روز دوشنبه گفت که در حالی که این گروه در حال حاضر در مورد گسترش بحث می کند، ونزوئلا برای عضویت درخواست کرده است.

ما امیدواریم که چین، برزیل، هند، آفریقای جنوبی و روسیه به درخواست ما پاسخ مثبت دهند. ما امیدواریم که پاسخ مثبتی داده شود تا خوشبختانه ونزوئلا هر چه زودتر به حرکت بریکس برای یادگیری، حمایت و کمک بپیوندد.

با این نگاه، رئیس جمهور ونزوئلا نقش رهبری اقتصادهای بریکس را در ساختن دنیای جدید برجسته کرد.
سال گذشته، کشورهای عضو بریکس گسترش این پیمان را به تعداد بیشتری از کشورهایی که خواهان عضویت در آن می‌باشند را اعلام کردند. مدت کوتاهی پس از آن، بیش از ۱۹ کشور علاقه خود را برای پیوستن به این سازمان ابراز کردند، از جمله ارژانتین، ایران، الجزایر، تونس، ترکیه، عربستان سعودی و مصر. در حال حاضر بیش از دوازده کشور به طور رسمی برای عضویت درخواست داده اند.

تنها در 31 ژوئیه بود که وزارت امور خارجه بولیوی اعلام کرد که این کشور آند نیز می خواهد به گروه بریکس بپیوندد. رئیس جمهور لوئیس آرسه در ۱۲ ژوئن این خبر را اعلام کرد. او نماینده بولیوی در نشست آینده بریکس در آفریقای جنوبی خواهد بود.

نشست برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی از ۲۲ تا ۲۴ آگوست در ژوهانسبورگ برگزار خواهد شد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از طریق ویدئو کنفرانس در این جلسات شرکت خواهد کرد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نماینده او در زمین خواهد بود. انتظار می رود نمایندگان در مورد چندین درخواست عضویت بحث کنند.