مکزیک نمی خواهد بدون روسیه در مذاکرات صلح اوکراین شرکت کند.ترجمه مجله هفته

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهور مکزیک گفته است که کشورش بدون روسیه در مذاکرات اوکراین شرکت نخواهد کرد. پیش از این مشخص شده بود که مذاکرات صلح بدون روسیه قرار است در ماه اوت در عربستان سعودی برگزار شود.
آندرس مانوئل لوپز اوبرادور،رئیس جمهور چپگرای مکزیک در گفتگویی با رسانه روسیه ریانووستی اعلام کرد، مکزیک آماده شرکت در مذاکرات درباره اوکراین است که توسط عربستان سعودی سازماندهی شده است، تنها در صورتی که هر دو طرف درگیری در آن شرکت کنند. او توضیح داد:

«اگر اوکراین و روسیه آماده یافتن یک راه حل صلح آمیز باشند، ما در آن شرکت خواهیم کرد. اگر طرفین درگیری موافقت کنند و (کشورهای دیگر) را برای این منظور تشکیل دهند. ما برای صلح هستیم. (…) اگر هر دو کشور حضور داشته باشند، بله.»

رئیس جمهور به یاد میاورد که مکزیک با میانجیگری پاپ فرانسیس، نارندرا مودی، نخست وزیر هند و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، ابتکار صلح در اوکراین را به دست گرفته است. لوپز اوبرادور اضافه کرد:

«تنها کسی که از این امر سود میبرد، صنایع نظامی و دفاعی است. (…) ما نمی خواهیم به این جنگ عادت کنیم که به قیمت جان و رنج بسیاری تمام می شود و علاوه بر این بی ثباتی در جهان را از نظر اقتصادی و سیاسی تحریک می کند. بله، ما طرفدار هر پیشنهاد صلح محور هستیم.»

همانطور که وال استریت ژورنال هفته گذشته گزارش داد، عربستان سعودی قصد دارد مذاکرات صلح در مورد اوکراین را در ماه اوت در جده برگزار کند. حدود ۳۰ کشور دعوت شدند اما روسیه در میان آنها نیست. کشورهایی مانند شیلی، مصر، اندونزی، مکزیک، شیلی و زامبیا دعوت شده اند. بریتانیا، آفریقای جنوبی، لهستان و اتحادیه اروپا مشارکت خود را تایید کرده اند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت که کرملین این نشست را مشاهده خواهد کرد و میخواهد اهداف این رویداد را درک کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که نشست درباره اوکراین در عربستان سعودی می تواند مفید باشد. او توضیح داد:

«در مورد رویدادی که به میزبانی عربستان سعودی برگزار شد، بسیار مفید خواهد بود اگر به غرب کمک کند تا کل بن بست طرح صلح زلنسکی را درک کند.»