ترامپ: ممکن است به سمت جنگ جهانی سوم برویم

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، در سرمقاله اخیر خو در نیوزویک اشاره کرد که هیستری پیرامون “روسیه گیت” – ادعای در حال حاضر تا حد زیادی رد شده است که مسکو از مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ از او حمایت کرده است – منجر به درگیری در اوکراین شده است.

رئیس جمهور سابق ایالات متحده و نامزد فعلی ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سرمقاله ای که روز دوشنبه منتشر شد، گفت، تحقیقات در مورد مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده روابط آمریکا با مسکو را تضعیف کرد که در نهایت منجر به درگیری اوکراین شد.
ترامپ در مقاله ای برای نیوزویک از تحقیقات کنگره آمریکا در مورد روابط ادعایی کمپین انتخاباتی خود با روسیه انتقاد کرد و ادعا کرد که گزارش مشاور ویژه جان دورهام ثابت می کند که “فریب روسیه بی رحمانه ترین سلاح” دولت ایالات متحده در تاریخ است.

این سند که در ماه مه منتشر شد، به این نتیجه رسید که اف بی ای هرگز نباید تحقیقات در مورد روابط ترامپ با روسیه را آغاز می کرد، زیرا بر اساس منابع و شواهد موجود این مغرضانه بود.

رئیس جمهور سابق آمریکا تاکید کرد که “یک توطئه ساختگی” از مقامات ارشد ایالات متحده، در تبانی با هیلاری کلینتون، نامزد سابق ریاست جمهوری دموکرات، تلاش کرد تا از انتخاب او در سال ۲۰۱۶ جلوگیری کند و پس از آن دوره او را تضعیف کند.

به گفته ترامپ، تلاش های مخرب آنها “در زمان بحرانی که ما باید تنش ها را با روسیه کاهش می دادیم” انجام شد، اما در عوض “فریب روسیه باعث هیستری جمعی شد که به روسیه کمک کرد تا مستقیما به اغوش چین برود.” ترامپ اضافه کرد:

به جای روابط بهتر با روسیه، که من از آن حمایت کردم، ما اکنون یک جنگ نیابتی با روسیه داریم که بخشی از آن ناشی از دودهای مداوم دیوانگی روسیه گیت است. اوکراین کاملا ویران شده است. افراد بی شماری کشته شده اند. و احتمال آن میرود که منجر به جنگ جهانی سوم شود. “

مقامات آمریکایی روسیه را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ برای آسیب رساندن به کلینتون و حمایت از نامزدی جمهوریخواهان ترامپ متهم کرده بودند؛ اتهامی که مسکو به شدت آن را رد کرد. ترامپ و کمپین او نیز به اتهام تبانی احتمالی با مسکو مورد بازجویی قرار گرفته بودند، اما مقامات آمریکایی هیچ مدرکی از اتهام توطئه یا هماهنگی پیدا نکردند.

در همین حال، ترامپ که برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۲۴ نامزد شده است، بارها ادعا کرده است که اگر دوباره رئیس جمهور شود، می تواند ظرف ۲۴ ساعت به خصومت ها در اوکراین پایان دهد. او همچنین از نحوه برخورد دولت جو بایدن رئیس جمهور امریکا با این درگیری انتقاد کرده است. بنابراین، در ماه مه، او اشاره کرد که واشنگتن “تجهیزات زیادی” را به کیف می دهد، در حالی که خود مهمات کافی ندارد.