اوکراین: سرنوشت نامعلوم خبرنگار چپگرا پس از آزادی از زندان.ضرب و شتم و غارت در زندان اوکراین: گونزالو لیره (لیرا) دوباره ظاهر شد.

ترجمه مجله هفته

گونزالو لیره، خبرنگار آزاد و وبلاگ نویس شیلیایی-امریکایی که در ماه مه توسط آژانس اطلاعاتی اوکراین به اتهام “همبستگی و طرفداری از روسیه” دستگیر شد، روز دوشنبه دوباره به قول معروف آنلاین شد و یک سری توئیت در مورد تجربیات خود در زندان منتشر کرد. بر اساس اظهارات خود، گونزالو با وثیقه از بازداشت آزاد شد تا منتظر محاکمه باشد. او اکنون در تلاش است تا برای درخواست پناهندگی به مجارستان برود.
در ظهر روز دوشنبه، گونزالو تجربیات خود را در سه ماه گذشته در یک سری توییت های طولانی گزارش داد. او در بازداشتگاه پیش از محاکمه شکنجه شده بود.
وقتی در زندان سیسو بودم، توسط زندانیان دیگر در دو سلول از چهار سلولی که در آن بودم شکنجه شدم. نگهبانان هرگز زندانیان را شخصا کتک نمی زدند و شکنجه را به سایر زندانیان «برون سپاری» می کردند. یکی از زندانیان حتی از من عذرخواهی کرد و به من گفت که چاره دیگری ندارد. او دروغ نگفت مطمئنم.
این وبلاگ نویس در مورد جراحات وارده در طول شکنجه نوشت:
“من یک دنده شکسته در سلول اول نصیبم شد، اما این آنقدرها هم بد نبود. بدترین مشکل در سلول چهارم من بود.»

از ساعت ۱۳ بعد از ظهر ۲۱ ژوئن تا ۱۹ بعد از ظهر روز بعد – ۳۰ ساعت – من مورد ضرب و شتم قرار گرفتم و از خواب محروم شدم، بازوهایم در شانه ها پیچ خورده بود و در مجموع به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتم.

گفته می شود حتی یکی از شکنجه گران به دلیل آسیب رساندن به قفسه سینه گونزالو ۵۵ ساله توبیخ شده است. دستورالعمل این بود که هیچ ردی از خود پس از شکنجه به جا نگذارند.

گونزالو لیره عکس هایی از اسنادی را منتشر کرد که اتهامات علیه او را نشان می داد و نشان می داد که او در نتیجه های رسانه های اجتماعی و فیلم های یوتیوب بازداشت شده است. او گفت که تنها ویدئویی که به ویژه توجه مقامات را به خود جلب کرده است، “اوکراین: آغازگر” است – توضیح او در مورد پس زمینه این درگیری با روسیه، که کیف را به تحریک جنگ متهم کرد.

به گفته گونزالو، او مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفت زیرا سرویس امنیتی اوکراین (SBU) می خواست تمام پس انداز او را از او اخاذی کند – آنها در مجموع از او ۱۰۰ هزار دلار کاسبی کردند که شامل پول و تمام رایانه ها و تلفن های ضبط شده او میشد:

«در مجموع، انها ۷۰ هزار دلار از من اخاذی کردند و آن را بین خودشان تقسیم کردند. آنها همچنین ۹۰۰۰ دلار دیگر را هنگام دستگیری من (پول اضطراری من) گرفتند. و ۱۱ هزار دلار دیگر، این پول وثیقه من بود.»
او سفارت شیلی را به خاطر مراقبتهایی که در زندان دریافت کرده بود ستود و خاطرنشان کرد که سفارت آمریکا سه بار با من تماس گرفت، اما کاری برای حمایت از من انجام نداد، فقط کلمات پوچ نثارم کردند.» او همچنین اظهار داشت که ایالات متحده او را به اوکراین استرداد خواهد داد زیرا ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه، “از دل و روده من متنفر است، حداقل این چیزی است که به من گفته شده است.”

هنگامی که به او گفته شد که در محاکمه آینده خود گناهکار شناخته خواهد شد و به ۵ تا ۸ سال حبس در اردوگاه کار اجباری محکوم خواهد شد، لیر تصمیم گرفت از اوکراین فرار کند و در مجارستان درخواست پناهندگی کند: “من این موضوع را درست زمانی که به گذرگاه
مرزی می روم ارسال می کنم …او توییت کرد:
اگر شما از من در ۱۲ ساعت آینده نشنیدید – خوب! من دارم میرم اردوگاه کار اجباری برای من ارزوی موفقیت کنید”
دوازده ساعت در زمان انتشار این مقاله منقضی شده است. بنابراین هنوز مشخص نیست که آیا لیرا موفق به ترک کشور شده است یا اینکه در مرز توسط مقامات اوکراینی دستگیر شده است.

سرویس امنیتی اوکراین لیرت را در تاریخ اول ماه مه روز جهانی کارگر دستگیر کرد و او را به “تولید و توزیع موادی که تجاوز مسلحانه روسیه را توجیه می کند” متهم کرد. قاضی به او دستور داد تا زمان محاکمه در زندان بماند. اولین باری که سرویس امنیتی اوکراین لیرا را دستگیر کرد در آوریل ۲۰۲۲ بود، که پس از یک هفته بدون اتهام، احتمالا به دلیل فشار عمومی، آزاد شد.