امارات و بحرین از عادی سازی روابط با اسرائیل ناراضی هستند.

امارات و بحرین از عادی سازی روابط با اسرائیل ناراضی هستند.

ترجمه مجله هفته

به گفته منابع آگاه، “عصبانیت” کشورهای عربی از نقض آشکار توافق ابراهیم توسط اسرائیل علیه فلسطینیان، تمایل واشنگتن به عادی سازی روابط بین عربستان سعودی و تل آویو را دشوار می کند.

به گفته منابع آگاه که با فرستنده آمریکایی بلومبرگ گفتگو کردند دو کشور از امضاکنندگان توافقنامه ابراهیم – امارات متحده عربی و بحرین – از توافقنامه عادی سازی سال ۲۰۲۰ “خشمگین” هستند.
بلومبرگ در ۳۰ ژوئیه گزارش داد: “امارات در تماس های ارشد با اسرائیل ناامیدی خود را از نتیجه توافقنامه ابراهیم ۲۰۲۰ ابراز کرده است.” بحرین همچنین “ناراحتی خود را” از تل آویو ابراز کرده است، به ویژه نگرانی خود در مورد نقض مداوم حقوق بشر اسرائیل علیه فلسطینیان و گسترش نامحدود شهرک سازی ها به سکونت های غیرقانونی در کرانه باختری.
به گفته این گزارش، وضعیت متشنج احتمالاً تلاش های واشنگتن برای پیوستن عربستان سعودی به توافقنامه ابراهیم، که همچنین شامل مراکش و سودان می شود، را “دشوارتر” خواهد کرد.

در ماه هایی پس از امضای توافقنامه نزدیکی تاریخی با ایران تحت حمایت چین، کاخ سفید یک مأموریت جذاب را برای متقاعد کردن ولیعهد سعودی محمد بن سلمان (MBS) برای عادی سازی روابط با اسرائیل قبل از انتخابات ایالات متحده در سال ۲۰۲۴ آغاز کرده است.

عربستان سعودی ادعا می کند که اسرائیل باید ابتدا ابتکار عمل صلح عربی ۲۰۰۲ را برای ایجاد یک دولت فلسطینی اجرا کند تا قبل از امضای توافقنامه عادی سازی بتواند دست به اقدامی بزند. با این حال، در پشت صحنه، ریاض از ایالات متحده می خواهد که با ارائه تضمین های دفاعی، دسترسی به پیشرفته ترین سلاح ها و حمایت از توسعه برنامه هسته ای، از جمله غنی سازی اورانیوم داخلی، توافقنامه را شیرین کند.

در حالی که کاخ سفید هنوز در دادن ضمانت برای این خواسته های عربستان از خو تردید نشان میدهد، رئیس جمهور جو بایدن هفته گذشته در جمع حامیان برای کمپین انتخابات مجدد خود در سال ۲۰۲۴ گفت: “شاید نزدیکی به این توافق در حال انجام باشد.”

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه این ادعا را تکرار کرد، که ساخت یک پروژه گسترش راه آهن ۲۷ میلیارد دلاری را برای اتصال حومه اسرائیل به کلان شهر تل آویو اجرا خواهد شد.

نتانیاهو گفت، “در آینده، ما قادر خواهیم بود کالاها را از آیلات به بنادرمان در مدیترانه با قطار حمل کنیم و همچنین قادر خواهیم بود اسرائیل را با قطار به عربستان سعودی و شبه جزیره عربی متصل کنیم. ما در حال کار روی این موضوع هستیم”.

اوایل این ماه، یدیوت آحارونوت گزارش داد که واشنگتن از طرحی برای ساخت یک خط آهن از خلیج به اسرائیل و اروپا حمایت می کند.