کودتا در نیجر: فرانسه آماده مداخله نظامی میشود.


ترجمه مجله هفته

یک درگیری نظامی نیجر و اطراف آن کشور را تهدید می شود. اتحادیه آفریقا به رهبران کودتا که رئیس جمهور این کشور آفریقای مرکزی را برکنار کرده‌اند، اولتیماتوم داده و خواستار بازگرداندن نظم و قانون اساسی شده است.
به نظر می رسد فرانسه در حال آماده سازی یک عملیات نظامی با استفاده از نیروی هوایی خود است.

اتحادیه آفریقا به کودتاچیان نیجر اولتیماتومی ۱۵ روزه داده است تا دولت منتخب را بازگردانند. شورای صلح و امنیت اتحاد دولت ها در بیانیه ای خواستار اعاده نظم قانون اساسی در کشور شد.

طبق اولتیماتوم، رئیس جمهور بازوم باید فورا آزاد شود. علاوه بر این، نظامیان باید بدون ایجاد هیچ پیش شرطی به پادگان ها بازگردند.
در همین حال، فرانسه حمایت مالی خود از این کشور غرب آفریقا را به حالت تعلیق درآورده و تمامی پروژه های کمک های توسعه ای را با فورا به حالت تعلیق درآورده است. این را وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد. رئیس جمهور ماکرون بعد از ظهر شورای امنیت ملی و دفاع را تشکیل داد. قدرت استعماری سابق فرانسه در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ سرباز مستقر در نیجر دارد.

یکی از افسران دخیل در کودتای نظامی، آمادو آبدرمان، روز دوشنبه در تلویزیون ملی نیجر گفت که فرانسه از دولت همسایه نیجریه اجازه درخواست کرده است تا از حریم هوایی برای حملات هوایی علیه نیجر استفاده کند و در حال برنامه ریزی برای مداخله نظامی است.

در نیجر، ارتش به رهبری سرهنگ آمادو آبدرامانه روز چهارشنبه ۲۶ جولای علیه رئیس جمهور محمد بازوم کودتا کرد. رئیس جمهور در مکانی نامعلوم نگهداری می شود و برکنار شده است. در این میان، ارتش این کشور ژنرال تیچیانی، رئیس قبلی گارد ریاست جمهوری را به عنوان رئیس جدید دولت معرفی کرد.

در سطح بین المللی، این وقایع حتی قبل از اینکه سربازان در تلویزیون ظاهر شوند، انتقادهای تند را برانگیخت. فرانسه منافع خود را در این کشور غنی از اورانیوم در خطر می بیند. به خصوص که کودتاچیان علیه آنچه که «نفوذ استعمار نو» در پاریس می‌خوانند، مشاجره می‌کنند و گام‌های اولیه مانند ممنوعیت صادرات سنگ معدن اورانیوم را که فرانسه برای نیروگاه‌های هسته‌ای خود به آن وابسته است، برداشته‌اند.

حدود صد سرباز ارتش آلمان فدرال بوندسور نیز در نیجر مستقر هستند. به گفته دولت آلمان فدرال، آنها را فعلا خطر جدی تهدید نمی‌کند.