چین، کره شمالی و روسیه هفتادمین سالگرد آتش بس جنگ کره را گرامی می دارند.

نوشته یانگ شنگ

منتشر شده در گلوبال تایمز

ترجمه مجله هفتهچین، کره شمالی و روسیه روز پنجشنبه هفتادمین سالگرد معاهده آتش بس را که جنگ کره از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ را به پایان رساند، گرامی داشتند. هیئت های چینی و روسی با رهبر کره شمالی کیم جونگ اون و سایر مقامات ارشد ملاقات کردند و در تعدادی از مراسم جشن در پیونگ یانگ شرکت کردند.

کارشناسان چینی گفتند که چین، روسیه و کره شمالی همه تحت فشار و تهدید ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده در شبه جزیره کره، در منطقه آسیا و اقیانوس آرام و در اروپا قرار دارند و این نوع وضعیت با جهان در دهه ۱۹۵۰ قابل مقایسه است. با برگزاری مشترک سالگرد آتش بس، سه کشور پیام قوی می فرستند که ایالات متحده باید از درس های خود در شبه جزیره بیاموزد و از تکرار اشتباهاتی که در نهایت یک تراژدی برای جهان و آسیب جدی به قدرت ملی ایالات متحده خواهد داشت، خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی روز پنجشنبه، کیم، دبیرکل حزب کارگران کره و رئیس کمیسیون امور دولتی جمهوری دموکراتیک خلق کره، در یک مراسم بزرگ به مناسبت هفتادمین سالگرد پیروزی در جنگ میهن پرستانه آزادیبخش شرکت کرد.

هیئت حزب کمونیست و دولت چین به رهبری لی هونگژونگ، معاون رئیس دائمی کنگره ملی خلق، و هیئت نظامی روسیه به رهبری وزیر دفاع سرگئی شویگو در سالگرد پیروزی در جنگ میهن پرستانه شرکت کرد.

آتش بس در چین به عنوان “پیروزی جنگ برای دفع تجاوز آمریکا و حمایت از کره (۱۹۵۰-۵۳)” جشن گرفته می شود. رسانه های دولتی اصلی، از جمله خبرگزاری شینهوا و روزنامه ارتش آزادی بخش خلق، نظرات خود را در اینباره منتشر کردند و تلویزیون مرکزی چین برنامه ویژه ای به مناسبت ۷۰مین سالگرد پخش کرد.

در طول روز «درهای باز» نیروی هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در نمایشگاه هوانوردی چنگچون، که از چهارشنبه تا یکشنبه در چنگچون، پایتخت استان جیلین شمال شرقی چین، برگزار می شود، ارکستر نظامی نیروی هوایی ارتش آزادی بخش و تیم آکروباتیک هوایی «بایی» نیروی هوایی آزادیبخش خلق چین با اجراهای ویژه ای برای بزرگداشت هفتادمین سالگرد بزرگ پیروزی برنامه اجرا کردند.

دوستی رفقا

خبرگزاری کره دمکراتیک گزارش داد، قبل از اجرای مراسم، کیم گفتگوی گرم و دوستانه ای با لی داشت، لی یک نامه شخصی به کیم داد که شی جین پینگ، دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین (CCP) و رئیس جمهور چین، به مناسبت روز پیروزی جنگ به او نوشته بود.

کیم به لی اشاره کرد که اهمیت ۲۷ ژوئیه، روز مشترک پیروزی جنگ مردم کره و چین، با جشن مشترک برجسته تر می شود. اعزام هیئت حزب و دولتی توسط شی به جمهوری دموکراتیک خلق کره در مرحله بحرانی کنونی نشان دهنده تمایل دبیرکل برای اهمیت دادن به دوستی بین جمهوری دموکراتیک خلق کره و چین است.

کیم گفت که مردم کره هرگز فراموش نخواهند کرد که سربازان شجاع ارتش داوطلبان مردمی چین (PLA) برای پیروزی خون داده اند، او تأکید کرد که حزب کارگران کره و دولت کره شمالی مانند همیشه برای تقویت بیشتر دوستی و همبستگی با مردم برادرانه چین تلاش خواهند کرد و همیشه با مردم چین در مبارزه برای سوسیالیسم دست در دست هم پیش خواهند رفت.

Foto: VCGکیم روز چهارشنبه نیز به گورستان کشته شدگان ارتش آزادی بخش جمهوری خلق چین در شهرستان هوچانگ در استان جنوبی پیونگان رفت و به آنها ادای احترام کرد.

به گفته تحلیلگران چینی، قابل توجه است که هم چین و هم روسیه روابط خود را با کره شمالی بسیار ارزشمند می دانند، اما تفاوتی وجود دارد که روابط بین چین و کره دمکراتیک همیشه توسط اعتماد سیاسی متقابل بین حزب کمونیست چین و حزب کارگران کره در سطح بالا هدایت می شود، و روسیه اکنون به دلیل تأثیر بحران اوکراین و افزایش تنش در شبه جزیره کره، بیشتر به دنبال پیشبرد همکاری نظامی با کره شمالی است، و دو ارتش نگرانی ها و منافع مشترک بیشتری دارند.

کیم روز چهارشنبه با شویگو ملاقات کرد، در این مناسبت، شویگو با احترام نامه امضا شده توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را به کیم تقدیم کرد. در همان روز، کیم و شویگو همچنین از موزه و نمایشگاه سلاح را برای ارائه آخرین دستاوردهای نظامی کره شمالی بازدید کردند.

در گفتگوهای خود با وزیر دفاع روسیه، کیم در مورد مسائل مورد علاقه متقابل در مبارزه برای حمایت از حاکمیت، توسعه و منافع دو کشور در برابر «اعمال سلطه جویانه و خودسرانه امپریالیست ها» و برای تحقق عدالت و صلح بین المللی صحبت کرد. کیم بارها اعتقاد خود را ابراز کرد که «ارتش روسیه و مردم روسیه در مبارزه برای ساختن یک کشور قدرتمند دستاوردهای بزرگی کسب خواهند کرد».

آنچه ایالات متحده می تواند یاد بگیرد

ایالات متحده، که در سال ۱۹۵۰ به کره شمالی حمله کرد و پس از یک سری درگیری ها با جمهوری دموکراتیک شکست سنگینی خورد، اکنون فعالیت های نظامی تحریک آمیز و خطرناک خود را در آسیا و اقیانوس آرام، از جمله شبه جزیره کره و تنگه تایوان، افزایش می دهد. و اقدام آنها در پیشبرد گسترش ناتو، ساختار امنیتی اروپا را ویران کرده و بحران وحشتناک مداوم در اوکراین را ایجاد کرده است، به طوری که تحلیلگران چینی ایالات متحده را به شدت تشویق می کنند تا از درس های جدی تاریخ بیاموزند و رفتار نادرست خود را متوقف کنند تا خطر بالقوه درگیری های جدید را کاهش دهند.

لیو چائو، کارشناس مسائل شبه جزیره کره در آکادمی علوم اجتماعی لیائونینگ، در گفتگو با گلوبال تایمز گفت که وضعیت در شبه جزیره به دلیل استقرار سلاح های استراتژیک توسط ایالات متحده، از جمله زیردریایی های مسلح به سلاح هسته ای و بمب افکن های استراتژیک، هر روز بیشتر متشنج می شود.

“اعزام هیئت های عالی رتبه چینی و روسی به رویدادها در پیونگ یانگ وحدت و دوستی سنتی بین مردم چین، روسیه و کره شمالی را نشان می دهد”، لیو گفت. “این به صلح و ثبات در شبه جزیره کمک خواهد کرد.”

وانگ جونشنگ، پژوهشگر مطالعات شرق آسیا در آکادمی علوم اجتماعی چین در پکن گفت که ایالات متحده و متحدانش چین و روسیه را به “شکل گیری یک ائتلاف برای مقابله با ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی متهم می کنند، اما این یک عمل معمولی است. عمل یک دزد که فریاد می زند “دزد را بگیر!
” این ایالات متحده بود که شکل گیری پیمان نظامی بین ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی را کلید زد که منجر به اصطکاک بلوک در منطقه شده است.”

لی زونگشون، استاد موسسه علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه یانبیان، در مقاله ای که به گلوبال تایمز فرستاد، نوشت: “ایالات متحده باید آگاه باشد که نظم بین المللی پس از جنگ جهانی دوم هنوز به نفع ایالات متحده است، زیرا مزایای مالی و نظامی آنها هنوز وجود دارد”، اما اگر آنها به چالش کشیدن، مهار و مقابله با چین در منافع اصلی مانند مسئله تایوان ادامه دهند، ممکن است قدرت ملی ایالات متحده به شدت کاهش یابد و ایالات متحده موقعیت خود را در نظم بین المللی از دست دهد.

لی زونگشون هشدار داد، “قدرت نظامی چین بسیار بیشتر از ۷۰ سال پیش است و ایالات متحده زمانی که حتی برتری نظامی مطلق داشت از کره دمکراتیک و چین شکست خورد. اگر ایالات متحده امروز یک درگیری دیگر را تحریک کند، مطمئناً ضررهای بسیار بزرگتری متحمل خواهد شد”.

وی همچنین گفت که ایالات متحده نباید انتظار داشته باشد که متحدانش به طور مطلق در خدمت اهداف هژمونیک او باشند، زیرا دیگر دوران جنگ سرد نیست و چین یک شریک تجاری مهم کره جنوبی و ژاپن است و انتظار می رود این دو کشور صلح و ثبات را در منطقه بخواهند، بنابراین تلاش ایالات متحده برای تشکیل پیمان نظامی بین ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی کارساز نخواهد بود.