هشدار ارتش آمریکا به ارتش روسیه.


آمریکا پس از آخرین رویارویی به روسیه نسبت به «رفتار غیرمسئولانه» در سوریه هشدار داد.

ترجمه مجله هفته

تنش ها در هفته های اخیر به دلیل تلاش روسیه، سوریه و ایران برای بیرون راندن نیروهای اشغالگر آمریکایی از سوریه افزایش یافته است.
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سوالی درباره حملات روسیه به پهپادهای آمریکایی در سوریه، از روسیه خواست تا به قوانین هوایی پایبند باشد و «رفتار غیر مسئولانه» را متوقف کند.

ارتش آمریکا مدعی شد که جنگنده روسی به یک پهپاد MQ-9 بر فراز سوریه با شلیک با شعله افکن در اوایل هفته جاری به شدت آسیب رسانده است، اخیراً رویارویی بین روسیه و ایالات متحده بر فراز آسمان سوریه افزایش یافته است.

آستین گفت: «ما از رهبری روسیه می‌خواهیم مطمئن شود که آنها به نیروهای خود دستور می‌دهند تا به قوانین هوایی پایبند باشند و مطمئن شوند که این رفتار غیرمسئولانه را متوقف می‌کنند».

“ما به تعامل با استفاده از کانال های ایجاد شده برای انتقال نگرانی خود ادامه خواهیم داد، و در صورت لزوم به تعامل با رهبری ارشد ادامه خواهیم داد. اما، دوباره، همانطور که همیشه در حریم هوایی فعالیت داشته ایم، به فعالیت خود ادامه خواهیم داد. وی افزود: تا از منافع و منابع خود محافظت کنیم.

پهپاد آمریکایی MQ-9 Reaper، یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی و تهاجمی، در ۲۶ ژوئیه تسلیحات خود را به سمت دو هواپیمای جنگی روسی بر فراز استان حلب در شمال غربی سوریه نشانه گرفت و طبق گزارش‌ها، جت‌ها را مجبور به پرتاب شراره‌های شعله افکن کرد که باعث آسیب دیدگی پهپاد شد.

به گفته دریاسالار اولگ گورینوف، معاون مرکز آشتی روسیه در سوریه، این دومین حادثه در سه روز گذشته بود که جت های روسی پس از اینکه رادارهای آنها نشان دادند که ریپر سلاح های خود را روی آنها نشان گرفته، آنها شعله های آتش شعله افکن خود را به سوی یک پهپاد آمریکایی پرتاب کردند.

گورینوف در سخنرانی روز یکشنبه گفت که ریپر کاملا “بی احتیاط” پرواز می کرد و به لطف “حرفه ای بودن” خلبانان روسی از برخورد جلوگیری شد.

واشنگتن در مورد هماهنگی ادعایی بین روسیه و ایران برای ایجاد شرایطی برای خروج “اجباری” ارتش آمریکا که به طور غیرقانونی مناطق وسیعی از شمال شرق سوریه، از جمله مهمترین مناطق تولید کننده نفت و غلات این کشور را اشغال کرده است، عصبانی است.

یک مقام دفاعی آمریکا که نامش فاش نشده به المانیتور گفت: «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد فرماندهان نظامی روسیه در سوریه به‌طور بی‌سروصدا با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در برنامه‌های بلندمدت برای تحت فشار قرار دادن آمریکا برای خروج نیروهایش هماهنگ بوده‌اند.»

در سال ۲۰۱۱، برنامه ریزان آمریکایی با استفاده از گروه های وابسته به القاعده، جنگی مخفی را علیه دولت سوریه به راه انداختند. در سال ۲۰۱۵، جبهه النصره و داعش شهر دمشق را به گونه ای تهدید کردند که باعث دخالت نیروی هوایی روسیه در جنگ شد. حملات هوایی روسیه به سرعت جریان جنگ را علیه گروه های افراطی نیابتی ایالات متحده تغییر داد.
در پاسخ، ارتش آمریکا با شبه‌نظامیان کرد موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) برای فتح سرزمین‌های تحت کنترل داعش در رقابت با سوریه و روسیه شریک شد. از آن زمان نیروهای آمریکایی به طور غیرقانونی مناطقی از شمال و شرق رود فرات را در سوریه اشغال کرده اند. همزمان، نیروهای سوری و روسیه حاکمیت سوریه را به مناطق جنوب و غرب رودخانه بازگرداندند. این امر باعث شده است که روسیه و آمریکا در آسمان سوریه فعال شوند. ایالات متحده به اشغال سوریه برای خفه کردن اقتصاد از طریق تحریم ها و مسدود کردن دسترسی به منابع مورد نیاز دولت برای بازسازی پس از جنگ ادامه می دهد.