” به صحرا بازگردانده می شوند تا بمیرند”بر اساس توافق جدید، تونس باید از فرار آفریقایی ها به اروپا آنهم به نمایندگی یا در واقع مزدوری از اتحادیه اروپا جلوگیری کند. گفتگو با کرم شامبرگر

کرم شامبرگر مشاور پرواز و مهاجرت در سازمان کمک رسانی مدیکو اینترنشنال است.

یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

داتی بندو/ کمیسیون اروپا/dpa
نجلا بودن رومدان (مرکز)، نخست وزیر تونس، از مارک روته، نخست وزیر هلند (راست) و اورسولا فون در لاین (چپ) (تونس، ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۳) استقبال می کند.

آفریقایی‌های پناهنده در تونس در حال حاضر در شرایط وخیمی هستند. وضعیت در محل چگونه است؟

در روزهای اخیر بیش از هزار نفر پناهجو به زور به جنوب به سمت لیبی بازگردانده شدند – بدون آب، بدون غذا، در دمای بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد. و همانطور که تصاویر زیادی نشان می دهد، آنها اغلب در آنجا می میرند. تونس مردم یعنی پناهجویان را به معنای واقعی کلمه به بیابان برای مرگ می فرستد و در ازای آن ۹۰۰ میلیون یورو از اتحادیه اروپا دریافت می کند.

آنها از «همکاری استراتژیک جامع» برای مقابله با پناهندگان صحبت می کنند که در ماه جولای بین اتحادیه اروپا و دولت تونس توافق شد. آیا تونس قرار است مانند آنکارا و قاهره به یک «نگهبان اروپا» تبدیل شود؟

تونس باید مانع از رسیدن پناهندگان به دریای مدیترانه شود و مانع از حرکت قایق هایی شود که پناهندگان را به سمت ایتالیا میبرند. تونس باید کشتی ها را در دریا متوقف کرده و بازگرداند – مانند شبه نظامیان لیبیایی که توسط اتحادیه اروپا تامین مالی می شوند تا این کار را برای اروپا انجام دهند. علاوه بر این، تونس باید شهروندان خود را که با اخراج از اتحادیه اروپا مواجه هستند و یا تهدید می شوند، هر چه سریعتر به کشور بازگرداند. و بروکسل برای همه اینها پول می پردازد. به همین دلیل است که واژه «نگهبان» صحیح است – این از توافق ترکیه-اتحادیه اروپا گرفته شده است، که الگوی همه این موافقت نامه های ضد مهاجرت است. با این حال، در حالی که در دریای مدیترانه بسیاری از ابتکارات جامعه مدنی وجود دارد که جنایات اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن مانند یونان و ایتالیا را مستند می کنند، اما این اتفاق اکنون در بیابان بدور از چشم هر گونه مشاهده‌گری و در خارج از توجه هیچ نهادی صورت میگیرد. و این دقیقا چیزی است که اتحادیه اروپا آن را میخواهد. کاملاً بر اساس این اصل: وقتی چیزی را نبینی فراموش هم میکنی.

گزارش هایی از خشونت شدید از سوی نیروهای امنیتی تونس، به ویژه علیه افراد از جنوب صحرای آفریقا، در حال افزایش است. آیا تونس می تواند شریک اتحادیه اروپا و همچنین دولت آلمان فدرال باشد، که به طور شناخته شده مدعی متعهد بودن به سیاست خارجی «بر اساس ارزش ها» هستند؟

صحبت از سیاست خارجی بر اساس ارزش ها، بلکه سیاست خارجی فمینیستی برای من ایدئولوژی است که قرار است توجیه کند که آلمان دوباره می تواند نقش رهبری در جهان را ادعا کند. در عین حال، به رای دهندگان خود اطمینان داده می شود که همیشه اخلاقی عمل می کند. در این میان، چیزی که آگاهانه در آن پنهان می شود این است که برای حفظ نظم مورد نظر آنها در مناطق دیگر باید خشونت، ویرانی و استثمار بکار گرفته شود – و برای این منظور پناهندگان را به بیابان برای مرگ می فرستند. و در کنار آن، سیاست مورد نظر راست‌ها انجام می شود. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اورزولا فون در لاین به تازگی اعلام کرده است که توافق نامه های دیگری مانند توافق با تونس برای جلوگیری از فرار را منعقد خواهد کرد. همه کشورهای همسایه اتحادیه اروپا به این ترتیب به نگهبانان بالقوه تبدیل می شوند و مهم نیست که چه سیستم های خودکامه و دیکتاتورانه ای در آنجا حاکم باشد، چه در ترکیه، تونس، مصر یا مراکش. به همین دلیل است که من تعجب می کنم که اینها چه ارزش هایی هستند که قرار است این سیاست خارجی را هدایت کنند.

مسیر فرار از شاخ آفریقا به یمن و سپس به عربستان سعودی نیز بسیار خطرناک است، اما در آلمان توجهی به آن نمی شود. شما از آخرین گزارش مرکز مهاجرت مختلط آگاهید. چه اتهاماتی به دولت عربستان سعودی وارد شده است؟

مرکز مهاجرت مختلط، مانند سازمان ملل در اکتبر، مستند کرد که پناهجویان، به ویژه از کشور جنگ زده اتیوپی، توسط نیروهای امنیتی عربستان سعودی هدف گلوله باران قرار می گیرند و حتی با توپخانه بمباران می شوند. طبق مرکز مهاجرت مختلط، تنها در سال ۲۰۲۲ حداقل ۷۹۴ نفر در مرز کشته و بیش از ۱۷۰۰ نفر زخمی شده اند، یک سوم آنها زن و ۷ درصد کودک بودند. بنابراین، این اتهامات عربستان فقط شامل عدم کمک برای کشتن عمدی پناهجویان مانند آنچه دریای مدیترانه اتفاق می‌افتد نیست، بلکه قتل است. و جمهوری فدرال آلمان سال هاست که در آموزش مرزبانان سعودی مشارکت داشته است. در سال ۲۰۰۹ شرکت تسلیحاتی آلمانی-فرانسوی EADS، که امروزه به عنوان ایرباس شناخته می شود، قرارداد تسلیحاتی چند میلیارد دلاری برای سیستم های امنیتی مرزی را امضا کردند. به ویژه مرز با یمن باید نظامی شود – جایی که امروز سازمان ملل و مرکز مهاجرت مختلط از قتل صدها پناهجو گزارش می دهند. اما در آلمان هیچ اعتراض و نارضایتی در مورد آن وجود ندارد.