اولیور استون: جو بایدن می تواند جنگ جهانی سوم را آغاز کند

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، مسیر “خودکشی” را در اوکراین دنبال می کند و می تواند “احمقانه ایالات متحده را به رویارویی” با روسیه بکشاند. این چیزی است که کارگردان مشهور الیور استون در روز جمعه در پادکست مفسر بریتانیایی راسل برند “ازاد بمانید” گفت.

استون درگیری در اوکراین را به “جنبش نومحافظه کار که جنگ در عراق را آغاز کرد” متهم کرد و هنوز هم نفوذ برجسته ای در دولت بایدن دارد.

رئیس جمهور آمریکا همچنان یک «جنگجوی جنگ سرد قدیمی» است که از اتحاد جماهیر شوروی قدیمی متنفر است و آن را با فدراسیون غیر کمونیستی روسیه اشتباه می گیرد. به گفته استون، به نظر می رسد که بایدن ایالات متحده را به رویارویی با قدرتی می کشاند که عقب نشینی نخواهد کرد:

«اینها مرزهای روسیه و دنیای آنها است. این ناتو است که به اوکراین حمله می کند. این یک داستان کاملا متفاوت است.»

با این حال، اگر ایالات متحده سیاست ها و تفکر خود را تغییر دهد – به گفته استون – واقعا در آستانه پرتگاه قرار میگیرد و تا حد زیادی به خود آسیب می رساند:

« یک جنگ جهانی سوم ممکن است. این وضعیت مشابه جنگ جهانی اول است. حماقت اتحادها، ترسها و فوبیاهای سرکوب شده.»

استون فاش کرد که او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده به جو بایدن، نامزد دموکرات رای داد – تصمیمی که او اکنون “اشتباه” می داند. استون در توجیه اشتباه خود گفت که فکر می کند بایدن امروز پیرمردی است که آرام تر و ملایم تر عمل می کند. با این حال، امروز او بایدن را به عنوان مردی می بیند که ممکن است مسئول دولت خود نباشد. “کی میدونه؟”
در سال ۲۰۱۶، استون مستند “اوکراین در آتش” را تولید کرد که در آن نقش ایالات متحده را در سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور منتخب اوکراین در سال ۲۰۱۴ توضیح می دهد. این فیلم به شدت از گسترش ناتو به سمت شرق، حمایت ایالات متحده از نئونازیهای اوکراین و جنگ علیه دونتسک و لوگانسک توسط جانشین مورد حمایت آمریکا، پیوتر پوروشنکو، انتقاد میکند.

به گفته راسل برند، «کودتای یورومیدان یک طرح بسیار گسترده برای حمله به فدراسیون روسیه بود.» استون در سالهای پس از انتشار “اوکراین در آتش” بارها این نظر را بیان کرد. او در ماه دسامبر به روزنامه صربستانی پولیتیکا گفت: “از سال ۲۰۱۴، اوکراین بی طرف نبوده است، بلکه ضد روسی بوده است و این تعادل را برهم زده است.”