اخبار جنگ اوکراین ۳۰ جولای

تصویری از شهر مسکو پس از حمله پهپادی

تانک روسی هفت خودروی زرهی اوکراینی را نابود کرد: خدمه جایزه دریافت کردند

خدمه تانک روسی هفت خودروی زرهی اوکراینی را در نبردی در بخش زاپوریژیا منهدم کردند. ویدیوهای زیادی در فضای مجازی در اینباره منتشر شده است. اکنون دنیس پوشیلین، سرپرست DVR، توضیح داد که او دستور اهدای جایزه به خدمه تانک را داده است:
با توجه به قهرمانی خدمه تانک، لازم می دانم از آنها با جوایز دولتی جمهوری خلق دونتسک تقدیر کنم.
وی خاطرنشان کرد: فرمانده این لشکر ارتباط نزدیکی با آزادسازی شهرک های شمال جمهوری خلق دونتسک داشت.


مشاور سابق زلنسکی: اگر کریمه از گرسنگی رنج ببرد، می توانیم مذاکره کنیم

الکسی آرستویچ، مشاور سابق دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز پنجشنبه در مصاحبه ای گفت که فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین دو وظیفه دارد: بازگرداندن دسترسی به دریا و قطع کریدور زمینی. آرستوویچ:
“اگر ما رابطه کریمه را با روسیه قطع کنیم – برای این فقط باید پل را خراب کنیم، و تمام! سپس دو میلیون نفر در کریمه خواهیم داشت که جایی برای رفتن نخواهند داشت، نه آب و نه غذا نخواهند داشت، سپس می توانیم مذاکره کنیم. “


اوکراین از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۵ میلیارد دلار کمک مالی دریافت کرده است

اوکراین از ابتدای سال ۲۰۲۳ بیش از ۲۵ میلیارد دلار کمک مالی بین المللی دریافت کرده است. این در ۳۰ ژوئیه توسط رئیس کمیته بودجه Verkhovna Rada، Roxolana Pidlasa گزارش شد:

حمایت های بودجه بین المللی از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۲۵.۳ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش پیدلسا، منابع خارجی ۴۹.۱ درصد از کل درآمدهای حاصل از صندوق عمومی بودجه کشور در نیمه اول سال را به خود اختصاص داده است. او تاکید کرد که بزرگترین کمک کننده به بودجه اوکراین اتحادیه اروپا است. تنها در سال جاری، اتحادیه اروپا تاکنون ۱۱.۴۳ میلیارد دلار وام ترجیحی به اوکراین داده است.

فرماندار موقت خرسون روسیه: نیروهای اوکراینی حملات را متمرکز می کنند


فرماندار موقت بخش تحت کنترل روسیه در منطقه خرسون از تاکتیک جدیدی که در حملات اوکراین علیه شهرک‌ها در ساحل چپ دنیپر استفاده می‌شود، گزارش داد. این سیاستمدار به خبرگزاری تاس گفت که شدت حملات، با شلیک گلوله‌های گاهی بیشتر و گاهی کمتر، تقریباً یکسان است، اما روند جدیدی در حال ظهور است: دشمن حملات خود را متمرکز کرده است.
ده ها پرتابه به سمت آلیوشکی یا نوایا کاخوفکا در مدت زمان نسبتاً کوتاهی شلیک می شود. اکنون غیرنظامیان بیشتر کشته می شوند.
بر این اساس، ارتش اوکراین طی هفته جاری با صدها پرتابه به شهرک‌های منطقه خرسون حمله کرد. سه غیرنظامی در Aljoschki و Staraja Sburjewka کشته شدند. بر اساس این گزارش، شش نفر دیگر مجروح شدند.نیروی هوایی روسیه هلیکوپتر Mi-8 اوکراینی را سرنگون کرد

سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در جلسه توجیهی صبح یکشنبه خود از حملات موفقیت آمیز به 102 واحد توپخانه و 108 مکان با فناوری و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین خبر داد. یک مرکز آموزشی برای خلبانان هواپیماهای بدون سرنشین و یک مرکز تعمیر و نگهداری هواپیماهای بدون سرنشین نیز در منطقه دنپروپتروفسک منهدم شد. در قلمرو جمهوری خلق دونتسک، ارتش روسیه به نقطه فرماندهی یک تیپ اوکراینی حمله کرد.
به گفته کوناشنکوف، نیروی هوایی روسیه یک بالگرد Mi-8 اوکراینی را در نزدیکی روستای Vozdvizhenka در قلمرو جمهوری خلق دونتسک سرنگون کرد. همچنین در 24 ساعت گذشته 44 هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی منهدم شد.
به گفته وزارت دفاع در مسکو، اوکراین از زمان آغاز عملیات ویژه در 24 مارسفوریه 2022 در مجموع 457 هواپیما، 245 هلیکوپتر، 5358 هواپیمای بدون سرنشین، 427 مجتمع موشکی ضد هوایی، 11029 تانک اصلی جنگی و سایر خودروهای زرهی، 1140 موشک انداز چندگانه و 5661 تفنگ و خمپاره از دست داد.گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه در نشست روزانه خود از تلاش های نافرجام تهاجمی بیشتر نیروهای اوکراینی در خط تماس نزدیک کراسنی لیمان، دونتسک و جنوب دونتسک خبر داد. همانطور که سخنگوی این مقام، سپهبد ایگور کوناشنکوف اعلام کرد، یگان نیروهای جنوب در 24 ساعت گذشته هفت حمله دشمن را دفع کرده و یک انبار مهمات اوکراینی را منهدم کرده است. کوناشنکوف تلفات پرسنل ارتش اوکراین را تا 190 سرباز اعلام کرد. گفته می شود که دو خودروی زرهی، چهار خودرو، دو قبضه اسلحه M777 آمریکایی، یک هویتزر Msta-B و یک اسلحه D-20 از کار افتاده اند.
در خط تماس در جنوب دونتسک و در منطقه زاپوروژیه، یگان نیروهای شرق حمله اوکراین را دفع کرد. علاوه بر این، یک گروه شناسایی و خرابکاری اوکراینی تشکیل شد. به گفته سخنگوی ارتش روسیه، در مجموع، ارتش اوکراین 250 پرسنل ارتش، یک تانک اصلی، سه خودروی زرهی، چهار خودرو، یک هویتزر Msta-B و یک اسلحه D-20 را در 24 ساعت گذشته در آنجا از دست داده است.
در جبهه کراسنی لیمان، نیروهای مرکزی روسیه سه حمله تهاجمی را دفع کردند. در این درگیری ها 140 سرباز اوکراینی کشته شدند. کوناشنکوف گفت که دشمن همچنین دو خودروی زرهی، سه خودرو و یک هویتزر D-30 را از دست داد.
یگان غرب با پیشروی 300 متری در عمق دفاعی دشمن در نزدیکی روستای نووسیولووسکویه در جمهوری خلق لوگانسک به پیشروی خود در بخش کوپیانسک جبهه ادامه داد. دشمن یک انبار مهمات را از دست داد. سخنگوی ارتش روسیه تلفات اخیر پرسنل اوکراین در این بخش را بیش از 80 پرسنل ارتش اعلام کرد. چهار خودرو، یک Gvozdika SPG و یک هویتزر D-30 منهدم شدند.
به گفته کوناشنکوف، اوکراین در 24 ساعت گذشته 65 جنگنده و 5 خودرو را در جبهه خرسون از دست داده است.


مقامات روسیه از حملات مداوم اوکراین به شهرک‌ها در منطقه خرسون خبر می‌دهند

به گفته مقامات روسی، ارتش اوکراین یکشنبه شب بار دیگر به چندین شهر در منطقه تحت کنترل روسیه در منطقه «چرسون» تیراندازی کرد. به گزارش خبرگزاری تاس به نقل از سخنگوی مقامات، در مجموع 33 گلوله توپ به سمت نوایا کاخوفکا، کاخوفکا، سولونتسی و پستشانوفکا شلیک شد. تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی یا تلفات غیرنظامیان گزارش نشده است.

عربستان سعودی قصد دارد کنفرانس صلح اوکراین را برگزار کند، بدون روسیه!!!

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عربستان سعودی قصد دارد در ماه اوت کنفرانسی درباره حل و فصل بحران اوکراین برگزار کند. این خبرگزاری به نقل از محافل دیپلماتیک می نویسد، این دیدار قرار است در تاریخ 5 تا 6 اوت در جده برگزار شود. انتظار می رود نمایندگانی از حدود 30 کشور در این رویداد شرکت کنند. از کشورهای غربی و همچنین کشورهای در حال توسعه و نوظهور مانند برزیل دعوت شده است. آنها می گویند روسیه در آن شرکت نخواهد کرد.

وال استریت ژورنال ابتدا در مورد کنفرانس برنامه ریزی شده گزارش داد. عربستان سعودی مدتهاست در تلاش برای میانجیگری در جنگ اوکراین است.

دونتسک 60 حمله اوکراینی را در 24 ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک 60 حمله توسط نیروهای اوکراینی را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل 239 گلوله به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز و پرتابه با کالیبرهای 155 و 152 میلی متری استفاده کرد. چهار شهر، از جمله پایتخت منطقه، دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.

هشت غیرنظامی، از جمله یک دختر چهار ساله، در حملات بین ساعت 12:00 صبح 29 ژوئیه تا 12:00 بامداد 30 جولای (به وقت محلی) در دونتسک و گورلووکا زخمی شدند. هشت ساختمان مسکونی و یک زیرساخت عمرانی در این دو شهر آسیب دیدند.

یک روز قبل، مقامات دونتسک 59 حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند. یک غیرنظامی ساکن دونتسک کشته شد. هشت غیرنظامی دیگر از جمله یک دختر نه ساله زخمی شدند.

روسیه از حمله گسترده هواپیماهای بدون سرنشین در کریمه خبر داد: 25 پهپاد اوکراینی رهگیری شدند.

وزارت دفاع روسیه در تلگرام از تلاش برای حمله پهپاد اوکراینی به شبه جزیره کریمه دریای سیاه خبر داد. همانطور که مقامات اعلام کردند، اوکراین از 25 هواپیمای بدون سرنشین استفاده کرد. پدافند هوایی 16 پهپاد را سرنگون کرد. با دستگاه های جدید باقی مانده با وسایل رادیویی الکترونیکی مبارزه شد. آنها سپس به دریای سیاه در کیپ تارهانکوت در غرب شبه جزیره افتادند. وزارت دفاع تلفات جانی را گزارش نکرده است.حمله هواپیمای بدون سرنشین به مسکو: بدون آسیب، آسیب جزئی به ساختمان های اداری

مسکو بامداد یکشنبه بار دیگر مورد حمله هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفت. وزارت دفاع روسیه از “تلاش تروریستی رژیم کی یف” خبر داد. بر این اساس، پدافند هوایی روسیه یک پهپاد اوکراینی را در نزدیکی شهر اودینتسوو در غرب مسکو منهدم کرد. دو هواپیمای بدون سرنشین دیگر در مرکز پایتخت روسیه با وسایل رادیویی الکترونیکی مورد حمله قرار گرفتند. پهپادها سپس کنترل خود را از دست دادند و در محوطه مرکز تجاری شهر مسکو سقوط کردند.

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو در تلگرامی این حمله را تایید کرد. نمای دو برج اداری شهری بر اثر سقوط دو پهپاد اوکراینی آسیب جزئی دید. تلفات جانی و جراحتی وجود ندارد.

در نتیجه این حمله، فرودگاه ونوکوو در جنوب غربی پایتخت روسیه به طور موقت به روی خروج و ورود بسته شد.

دوازده موشک سایه طوفان در جریان حمله به خط راه اهن کریمه سرنگون شدند

نیروهای مسلح اوکراین دوازده موشک سایه طوفان را به خط راه اهن از منطقه خرسون به کریمه شلیک کردند، اما اهداف آنها اسیب جدی ندیدند. به گفته رئیس منطقه خرسون، تمام موشک ها سرنگون شدند.

نیروهای اوکراینی تلاش کردند تا خط راه اهن بین کریمه و منطقه خرسون را با موشک های سایه طوفان در شب ۲۹ ژوئیه بمباران کنند. این را ولادیمیر سالدو سرپرست منطقه خرسون در کانال تلگرام خود اعلام کرد:

«شب گذشته، شبه نظامیان رژیم کیف تلاش کردند خط راه اهن بین منطقه خرسون و کریمه را با پرتاب دوازده موشک دوربرد سایه طوفان نابود کنند. تمام موشکها توسط پدافند هوایی ما سرنگون شدند.»

با توجه به تعداد بالای موشک‌های ارسالی از اوکراین ش‌های آنها آسیب‌های جزئی به بعضی از اهداف رساند که قابل تعمیر می‌باشند.
سالدو خاطرنشان کرد که ارتش اوکراین تلاش کرد تا بازسازی اتصال راه اهن بین منطقه خرسون و کریمه را مختل کند. به گفته وی، نیروهای اوکراینی زیرساخت های غیرنظامی را بمباران کردند. سالدو متقاعد شده است که در استانه باز شدن ترافیک راه اهن در مسیر Genichesk-Dzhankoy، نیروهای مسلح اوکراین عمدا یک تحریک را اماده کردند:

“این تصور وجود دارد که انها توسط محاسبات منطقی، هرچند بدبینانه، هدایت نمی شوند، بلکه توسط یک بدخواهی غیر انسانی هدایت می شوند.”

در ۲۶ ژوئیه، اندری الکسینکو، رئیس اداره منطقهای خرسون، گفت که خدمات قطار در خط Genichesk-Novoalexeyevka-Dzhankoy تا پایان ماه ژوئیه عملیات ازمایشی را اغاز خواهد کرد.
در ماه ژوئن، اوکراین به پل نزدیک شبه جزیره Khongar در دریای ازوف، که همچنین کریمه را به منطقه Kherson متصل می کند، با موشک های Storm Shadow ساخت بریتانیا (با برد 250 کیلومتر) شلیک کرد. در نتیجه، پل برای چندین هفته برای تعمیرات بسته شد.

پس از انکه کی یف دوباره در 17 ژوئیه به پل کریمه حمله کرد، به کسانی که می خواستند به شبه جزیره برسند، یک مسیر جایگزین از طریق قلمرو مناطق جدید ارائه شد. سالدو گزارش داد که عبور از طریق چونگار نیز امکان پذیر است.

مقامات محلی: نیروهای روسیه همه حملات اوکراین را در استان زاپوروژیه خنثی کردند

ولادیمیر روگوف، رهبر جنبش شهروندان “ما با روسیه هستیم” گفت: ارتش روسیه تمام حملات نیروهای اوکراینی در بخش زاپوروژیه را خنثی کرده است. او توضیح داد:

“بچه های ما در جوانی تمام حملات جنگنده های اوکراینی را خنثی کردند. دشمن در نزدیکی های خط اول دفاعی ما در حال سرکوب است. دشمن هیچ دستاورد ملموسی نداشته است. اوضاع تحت کنترل است.”

به گفته وی، در روزهای اخیر آرامش نسبی در خط مقدم وجود داشته است. تلاش های دشمن برای حمله در گروه های کوچک خنثی می شود. روگوف تاکید کرد:

جنگنده های اوکراینی پس از ناکامی در آغاز مرحله دوم ضد حمله خود، در حال جمع شدن و لیسیدن زخم های خود هستند.

موراویسکی نخست وزیر لهستان: حدود صد جنگنده واگنر در حال حرکت به سمت لهستان هستندماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، نگران است که جنگجویان گروه واگنر مستقر در بلاروس بخواهند بدون شناسایی به عنوان مهاجران غیرقانونی وارد لهستان شوند. او گفت:

ما اطلاعاتی داریم مبنی بر اینکه بیش از صد مزدور گروه واگنر به سمت شکاف سووالکی در نزدیکی شهر گرودنو بلاروس حرکت کرده اند. گمان می رود که این گامی در جهت حمله هیبریدی بعدی به خاک لهستان باشد.

نخست وزیر لهستان فرض می کند که جنگجویان گروه واگنر از مهاجران غیرقانونی در قاچاق آنها به لهستان حمایت می کنند و همچنین خودشان تحت عنوان مهاجرت غیرقانونی از مرز عبور خواهند کرد. موراویسکی مدعی است:

آنها احتمالاً سعی خواهند کرد مهاجران غیرقانونی را با لباس مرزبانان بلاروس به لهستان قاچاق کنند تا بی ثباتی در لهستان ایجاد کنند، و همچنین احتمالاً سعی خواهند کرد خودشان با پوشش مهاجران غیرقانونی به لهستان بیایند. خطرات درگیر است.”

بلینکن: شویگو در حال مذاکره برای تامین تسلیحات در کره شمالی است


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا معتقد است که یکی از اهداف سفر هیئت روسی به کره شمالی به رهبری وزیر دفاع سرگئی شویگو، ترتیب دادن تدارکات تسلیحات برای ادامه عملیات نظامی ویژه در اوکراین بوده است. وی در پاسخ به درخواست خبرنگاران درباره سفر هیئت روسی به کره شمالی و انتشار اطلاعاتی که در برخی رسانه های خارجی مبنی بر اینکه یکی از اهداف این سفر ترتیب دادن فروش تسلیحات بوده است، اظهار نظر کند، مدعی شد:

“در مورد گزارش‌های مربوط به رئیس وزارت دفاع روسیه و کره شمالی، من شدیداً شک دارم که او در تعطیلات در آنجا بوده است. پس ما چه می‌بینیم؟ ما می‌بینیم که روسیه ناامیدانه تلاش می‌کند تا از هر کجا که می‌تواند از سلاح‌ها پشتیبانی کند. … ما آن را در کره شمالی می بینیم همانطور که در ایران می بینیم که پهپادهای زیادی را به روسیه می رساند».

ارتش روسیه برای اولین بار خودروی جنگی پیاده نظام سوئدی CV90 را تصرف کرد

سربازان ارتش 20 منطقه نظامی غربی نیروهای مسلح روسیه یک خودروی جنگی پیاده نظام سوئدی CV90 را برای اولین بار در جریان نبرد در بخش کراسنی لیمان در جبهه به اسارت گرفتند. این را خبرنگار ریانووستی گزارش داده است. یکی از سربازان گفت:

«دو نفربر زرهی (CV90) نیروهای مسلح اوکراین از پایگاه ما بیرون پریدند و شروع به تیراندازی کردند. یکی از خودروها هنگام نزدیک شدن به مواضع ما مورد اصابت یک بازوکا قرار گرفت. انفجار یک نارنجک باعث کشته شدن فرمانده خودرو شد و بقیه خدمه فرار کردند.
وی افزود که هیچ نیروی پیاده در خودروی زرهی وجود ندارد. در مقابل، دومین خودروی رزمی پیاده منطقه را ترک کرد.
به گفته این سرباز، این اولین نفربر سوئدی است که سربازان روسی در منطقه عملیات ویژه کسب کرده اند. خودروی رها شده بعداً یدک‌کش شد.


آژانس بین المللی انرژی اتمی: واحد 5 نیروگاه زاپوروژیه در وضعیت خوبی قرار دارد، هیچ مین کشف نشده است

کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه از واحد پنجم نیروگاه اتمی زاپروژیه بازدید و از تجهیزات آن بازدید کردند. همانطور که بررسی ها نشان داد سیستم در شرایط عادی قرار دارد. آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که در این بازرسی هیچ مین یا مواد منفجره ای یافت نشد. این آژانس اعلام کرد:

دیروز، یک تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی از واحد 5 بازدید کرد و کشتی راکتور، استخر سوخت مصرف شده و مولد بخار را بازرسی کرد. تیم دریافت که به نظر می رسد همه تجهیزات در وضعیت خوبی هستند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که کارشناسان می توانند این بازرسی را بدون هیچ محدودیتی انجام دهند.

در جریان بازرسی سایت در روز پنجشنبه، تیم تایید کرد که مین های کشف شده در 23 ژوئیه همچنان در محل هستند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار دسترسی مداوم به سقف‌های راکتور و اتاق‌های توربین در NPP زاپوریژیا شد.