آمریکا اجازه ارسال ۳۴۵ میلیون دلار تسلیحات به تایوان را صادر کرد.ترجمه مجله هفته

آمریکا فروش تسلیحات جدید به تایوان را تایید کرد. بر اساس اطلاعات تایید نشده، این تسلیحات باید شامل پهپادهای رزمی MQ-9 Reaper نیز باشد. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، از «حق دسترسی ریاست جمهوری» ، که برای تحویل تسلیحات به اوکراین نیز استفاده می شود.


ایالات متحده اعلام کرده است که ۳۴۵ میلیون دلار کمک نظامی به تایوان ارسال خواهد کرد. کاخ سفید روز جمعه طی دستوری این موضوع را اعلام کرد. گفته می شود که این تدارکات شامل «اقلام و خدمات دفاعی وزارت دفاع و همچنین آموزش نظامی برای حمایت از تایوان» است.

این اعلامیه حاوی لیستی از سیستم های تسلیحاتی خاص نبود. بر اساس اظهارات تایید نشده یکی از کارمندان سابق پنتاگون به مجله آمریکایی پولیتیکو، تحویل تسلیحات باید شامل پهپادهای رزمی MQ-9 Reaper نیز باشد. پیش از این، تایپه با خرید چهار پهپاد MQ-9B SeaGuardian برای تحویل در سال ۲۰۲۵ موافقت کرده بود.

کنگره در بودجه سال ۲۰۲۳ فروش تسلیحات به تایوان را تا سقف یک میلیارد دلار تصویب کرد. با این حال، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، برای تصمیم گیری در مورد تحویل تسلیحات به سازمان موسوم به «حق ویژه ریاست جمهوری» تکیه کرد. این به رئیس جمهور ایالات متحده اجازه می دهد تا کالاهای نظامی را در کوتاه مدت بدون نیاز به انتظار برای مراحل بعدی یا تولید جایگزین آنها ارسال کند. او از همین قدرت بارها برای حمایت از اوکراین استفاده کرده است.

در بیانیه ای، وزارت دفاع تایوان از ایالات متحده برای “تعهد قاطعانه به امنیت” تشکر کرد. تایوان و ایالات متحده به همکاری امنیتی نزدیک برای حفظ وضعیت موجود صلح آمیز و باثبات در تنگه ادامه دادند. با توجه به “توافق ضمنی” دو طرف، آنها در مورد جزئیات صادرات اظهار نظر نمی کنند.
چین پیش از این به واشنگتن هشدار داده بود که تامین تسلیحات مدرن تایوان، حاکمیت چین را نقض می‌کند و به روابط دوجانبه آسیب جدی وارد می‌کند. با توجه به تصمیم اخیر واشنگتن، لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن، از ایالات متحده خواست که عوامل جدیدی را ایجاد نکند که «ممکن است به تنش در تنگه تایوان منجر شود». لیو گفت که ایالات متحده باید به سیاست چین واحد پایبند باشد و فروش تسلیحات به تایوان را متوقف کند.

جزیره تایوان بخشی از جمهوری خلق چین است واین مطابق با سیاست چین واحد است که مورد تایید بیشتر کشورهای جهان قرار دارد. ایالات متحده تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی شناسد. با وجود این، واشنگتن در سال های اخیر میلیاردها کمک نظامی به تایپه داشته است، از جمله قراردادی به ارزش ۸ میلیارد دلار برای تحویل ۶۶ جت جنگنده اف-۱۶ تا سال ۲۰۲۶. در اوایل ماه ژوئیه، ژنرال ارشد ایالات متحده گفت که ایالات متحده و متحدانش باید در سال های آتی به ارسال تسلیحات به تایوان سرعت بخشند تا به این جزیره در دفاع از خود کمک کنند.